DZIĘKUJEMY, że byliście z nami! Tak wyglądało dzisiejsze spotkanie na Powązkach. ZDJĘCIA i WIDEO

Dziś, jak co roku w rocznicę Powstania Warszawskiego, czytelnicy "Gazety Polskiej" i sympatycy Strefy Wolnego Słowa zgromadzili się na Powązkach, by wspólnie śpiewać powstańcze pieśni. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z tego niezwykłego spotkania. Relacja z wydarzenia pojawi się również w jutrzejszej "Gazecie Polskiej Codziennie". Dziękujemy, że byliście z nami!

fot. Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska/ instagram.com/monicamiller_official

 

Dziękuję, że pomimo wysokiej temperatury przybyliście Państwo, by wspólnie z nami po raz kolejny oddać hołd Powstańcom

- powitał przybyłych przed bramę główną Cmentarza Wojskowego na Powązkach Tomasz Sakiewicz.

Kochani, ta tradycja śpiewu, którą tu co roku kultywujemy,  "trzymała" Powstanie Warszawskie. Pamiętajmy o tym, że ono "żyło"  też dzięki pieśni właśnie. Pieśń była wtedy równie niebezpieczna, co noszenie broni: dawała poczucie siły, wspólnoty i była równie ważna jak biało-czerwona opaska czy gest wywieszenia polskiej flagi. Można powiedzieć, że pieśń była symbolem Powstania i jest do dziś symbolem wolnej Polski.

- dodał redaktor naczelny "Gazety Polskiej".

Zgromadzeni na Powązkach otrzymali specjalne wydania "Gazety Polskiej Codziennie" z okolicznościowym śpiewnikiem i zaczęli od "Marszu Mokotowa". Później przyszedł czas m.in. na takie pieśni jak  "Warszawskie Dzieci", "Dorotka", "Zośka" i "Sanitariuszka Małgorzatka" i "Chłopcy silni jak stal". 

Na Powązkach pojawił się również bard Paweł Piekarczyk, który wspólnie z redaktorem Tomaszem Sakiewiczem odśpiewał "Pałacyk Michla" ("Czuwaj wiaro!"). Spotkanie zakończyło uroczyste odśpiewanie modlitwy obozowej i hymnu Armii Krajowej "O Panie, któryś jest na niebie".

Zgodnie z tradycją, spotkanie śpiewacze poprowadziła Agnieszka Pawlik-Regulska, która tegoroczną edycję wydarzenia zadedykowała zmarłej w zeszłym roku druhnie Hannie Szczepanowskiej ps. "Heban". Śpiewającym akompaniował na klawiszach Janusz Kania.

NIE PRZEGAP: Więcej na ten temat w jutrzejszym (czwartkowym) wydaniu "Gazety Polskiej Codziennie"!

 


Źródło: niezalezna.pl

#Tomasz Sakiewicz #Strefa Wolnego Słowa #SWS #śpiewanie #Powstanie Warszawskie #Powązki

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo