- Wielu krytykuje dziś Powstanie mówiąc o stratach, które poniósł naród. Nie możemy jednak zapominać, że dla tych, którzy przez sześć lat byli szykanowani, zabijani i wyszydzani, wydawało się jedynym słusznym rozwiązaniem. Oni nie poszli do walki pchani młodzieńczą fantazją czy pragnieniem przygody. Wychowani w duchu umiłowania Ojczyzny w czasach pogardy chcieli obronić własną godność i żyć w wolnym kraju, w którym będą mogli swobodnie wyznawać swoją wiarę, mówić swoim językiem i pielęgnować własne tradycje

- zwrócił uwagę bp Solarczyk.

Przypomniał, że Powstańcy z dumą nosili na swoich ramionach biało-czerwone opaski, a na piersiach orzełki.

- Jakże wielu z nich ginęło z okrzykiem "Niech żyje Polska". To uczy nas i kolejne pokolenia szacunku dla tego, co stanowi skarb naszej przeszłości jako narodu, co jest naszą tradycją, co sprawia, że możemy być dumni z tego, że jesteśmy Polakami

- powiedział duchowny.

Zdaniem bp Solarczyka świadectwo powstańców jest również ważną wskazówką dla współczesnego młodego pokolenia.

- Dziś na szczęście nie musimy składać ofiary ze swojego życia, ale przed każdym młodym stoi wyzwanie wejścia w dorosłość, a zatem wzięcia odpowiedzialności za siebie i za los najbliższych. Do tego potrzeba się solidnie przygotować zarówno na płaszczyźnie intelektualnej, ale także i tej duchowej

- podkreślił biskup.

Przyznał, że kultywowanie pamięci jest niezwykle cenne, ale jak zaznaczył - trzeba również sięgnąć do korzeni, do tego co motywowało kolejne pokolenia. To słynne hasło "Bóg, Honor, Ojczyzna" niesie bardzo głębokie treści. Wbrew pozorom nie da się poszczególnych słów oddzielić od siebie. Wiara uczy nas miłości do drugie człowieka, z którym dzielimy losy. To ona również pozwoliła zarówno powstańcom Warszawy, jak i Żołnierzom Niezłomnym przetrwać czas próby. Dlatego tak ważne by pomagać młodym odkryć Boga jaką żywą osobę, która nadaje sens życiu. Nikt z nas nie wie przed jakim egzaminem stanie dzisiejsze młode pokolenia Polaków. Ważne by umieli go zdać, podobnie jak uczyniło to "Pokolenie Kolumbów" w 1944 roku - podkreślił Przewodniczący Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży.


W "Godzinie W" w stolicy zawyją syreny, a w kościołach rozlegną się dzwony. Minutą ciszy mieszkańcy miasta oddadzą cześć uczestnikom Powstania Warszawskiego. W tym samym czasie władze państwowe złożą wieńce przy pomniku "Gloria Victis" na Wojskowych Powązkach.

Wieczorem o 19.30 pod pomnikiem "Polegli - Niepokonani "na Wolskim Cmentarzu Powstańców Warszawy rozpocznie się modlitwa ekumeniczna. Następnie zostanie odprawiona Msza św. w intencji Warszawy.

Zgodnie z tradycją na Kopcu Powstania Warszawskiego zostanie rozpalone Ognisko Pamięci. Będzie ono płonąć przez 63 dni, czyli dokładnie tyle ile trwało Powstanie.

W tym czasie o godz. 20.00 na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego odbędzie się wspólne śpiewanie piosenek powstańczych z udziałem orkiestry i chóru pod kierownictwem Jana Stokłosy.

2 sierpnia za uczestników Powstania Warszawskiego i mieszkańców miasta będą modlić się w kościele Miłosierdzia Bożego przy ulicy Żytniej uczestnicy II Kongresu Młodzieży Polonijnej.