Polacy narodem melomanów? Wyniki sondażu nie pozostawiają wątpliwości

/ fot. Pixabay

  

Większość dorosłych Polaków - 86 proc. - deklaruje, że słucha muzyki przynajmniej kilka razy w tygodniu - wynika z raportu CBOS. Największy odsetek ankietowanych (68 proc.) słucha muzyki nadawanej w radiu.

Druga pod względem wielkości grupa (39 proc.) najczęściej odtwarza muzykę z telewizji, a 30 proc. korzysta z muzyki dostępnej bezpłatnie w internecie - wynika z badania.  Z płatnych serwisów internetowych korzysta jedynie 8 proc. badanych. Pozostali, jako swoje główne źródła muzyki wskazują płyty CD lub DVD (14 proc.), pliki dźwiękowe zapisane w pamięci urządzenia, np. smartfona (11 proc.). 2 proc. korzysta z płyt winylowych. 

Zdaniem twórców raportu wybór źródła muzyki jest najsilniej związany z wiekiem; badani w wieku co najmniej 45 lat częściej niż przeciętnie (70 proc.) słuchają muzyki z radia, osoby powyżej 54 roku życia "najczęściej również emitowanej w telewizji" (50 proc.)

CBOS podaje, "że młodsi, a zwłaszcza najmłodsi, najczęściej wybierają muzykę online" (72 proc.), zarówno dostępną bezpłatnie (to najpopularniejszy sposób pozyskiwania muzyki przez osoby w wieku 18-24 lata), jak i w ramach płatnej oferty (23 proc.). Znaczna ich część odtwarza również pliki dźwiękowe zapisane w pamięci smartfona lub innego urządzenia (27 proc.)

Z uzyskanych deklaracji wynika, że 65 proc. dorosłych słucha muzyki codziennie, 21 proc. kilka razy w tygodniu, pozostali (10 proc.) jeszcze rzadziej. 4 proc. w ogóle nie słucha muzyki.

86 proc. dorosłych słucha muzyki głównie w domu. 30 proc. robi to na ogół w czasie dojazdu do pracy lub szkoły, 20 proc. w trakcie dłuższych podróży i tyle samo w pracy. Pozostałe 8 proc. słucha muzyki przede wszystkim na koncertach oraz imprezach okolicznościowych, przyjęciach (8 proc.).

Według przeprowadzonego sondażu, większość badanych słuchających muzyki przeważnie łączy słuchanie z innymi czynnościami, np. z pracą, nauką, sprzątaniem (83 proc.). Tylko 17 proc. słuchając muzyki nie robi w tym czasie nic innego. Ten drugi sposób słuchania zauważalnie częściej wskazują mężczyźni niż kobiety.

Najwięcej słuchaczy (29 proc.) preferuje muzykę rozrywkową, popularną. CBOS zaliczył do tej kategorii, także "odpowiedzi mówiące o zamiłowaniu do popularnych piosenek i znanych przebojów". Druga najpopularniejsza kategoria (20 proc.) to disco polo. 17 proc. wybrało rock. 

Prezentowane dane pochodzą z badania CBOS "Słuchanie muzyki" zrealizowanego w lipcu 2018 roku. Badanie przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich (face-to-face) wspomaganych komputerowo (CAPI) w dniach 28 czerwca – 5 lipca 2018 roku na liczącej 952 osoby reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Grupa sędziów chce doprowadzić do chaosu? Płażyński: Mogą doprowadzić do anarchii prawnej

Kacper Płażyński / Fotomag/Gazeta Polska

Lidia Lemaniak

Dziennikarka portalu Niezalezna.pl

Kontakt z autorem

  

- Sędziowie są od stosowania prawa, a parlament razem z prezydentem od tworzenia prawa i każdy, kto to kwestionuje, to albo nie zna polskiego systemu prawnego, albo się bardzo pogubił w nagonce politycznej na polski rząd - ocenił w rozmowie z Niezalezna.pl Kacper Płażyński, poseł Prawa i Sprawiedliwości.

W związku ze wszczęciem przez Trybunał Konstytucyjny postępowania z wniosku marszałek Sejmu, czwartkowe posiedzenie trzech Izb Sądu Najwyższego zostaje zawieszone

- oświadczyła prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska.

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek poinformowała dzisiaj, że skierowała do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o rozstrzygnięcie sporu kompetencyjnego między Sejmem a Sądem Najwyższym, uwzględniając kompetencje prezydenta do powoływania sędziów. Jak mówiła, wniosek do TK jest skierowany "w poczuciu odpowiedzialności za państwo".  [polecam:https://niezalezna.pl/307257-jest-decyzja-tk-w-sprawie-posiedzenia-izb-sadu-najwyzszego-to-poklosie-wniosku-marszalek-sejmu]

Zgodnie z polskim prawem właściwym i jedynym organem, który może rozstrzygać o sporach kompetencyjnych, tzn. jakie organy władzy państwowej odpowiadają za jakie działania, jest właśnie Trybunał Konstytucyjny

- ocenił w rozmowie z Niezalezna.pl poseł Prawa i Sprawiedliwości, prawnik, Kacper Płażyński.

Dopytywany, czy I prezes SN Małgorzata Gersdorf chce doprowadzić do chaosu prawnego, Kacper Płażyński odpowiedział, że "w momencie, kiedy niektórzy sędziowie, podkreślam - niektórzy - nie ma tutaj co generalizować, bo to jest jakaś wąska grupa sędziów, która próbuje podważać wybór innych sędziów, to faktycznie może prowadzić do popularnego ostatnio, ale uważam, że nie wykorzystywanego na wyrost pojęcia anarchia prawna".

Rzeczywiście za chwilę idąc tym tokiem rozumowania za chwilę będzie trzeba dokonywać rewizji dziesiątek tysięcy wyroków, które zapadają i jednocześnie przyznać, że polski parlament nie ma prawa do ustanawiania w Polsce władzy, tylko mają ją sędziowie, czego oczywiście zrobić nie można, bo nie jest to prawda. Nie jest to zgodne ani z trójpodziałem władzy, ani z zasadami demokratycznego państwa prawnego, ani z polską konstytucją, ani z żadnymi przepisami prawnymi. Sędziowie są od stosowania prawa, a parlament razem z prezydentem od tworzenia prawa i każdy, kto to kwestionuje, to albo nie zna polskiego systemu prawnego, albo się bardzo pogubił w nagonce politycznej na polski rząd

- podsumował poseł PiS. [polecam:https://niezalezna.pl/307234-padla-zapowiedz-radykalnych-reform-wymiaru-sprawiedliwosci-kolejne-dyskusje-nie-maja-sensu]

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts