Wypadek z udziałem premier Szydło: Sebastian K. stanie przed sądem

/ oswiecim112.pl

  

Krakowska prokuratura złożyła już w sądzie rejonowym w Oświęcimiu dokumenty niezbędne dla aktu oskarżenia przeciw Sebastianowi K., oskarżonemu za nieumyślne doprowadzenie do zderzenia jego auta z kolumną BOR w lutym 2017 roku. To efekt tego, że K. nie zgodził się na warunkowe umorzenie sprawy.

Do wypadku doszło 10 lutego 2017 roku w Oświęcimiu. Policja podała, że rządowa kolumna trzech samochodów, w której jechała ówczesna premier Beata Szydło (jej pojazd znajdował się w środku kolumny - PAP) wyprzedzała Fiata Seicento. Jego 21-letni kierowca przepuścił pierwszy samochód, a następnie zaczął skręcać w lewo i uderzył w auto ówczesnej szefowej rządu, które następnie uderzyło w drzewo.

W wyniku wypadku poważne obrażenia ciała, utrzymujące się dłużej niż siedem dni, odnieśli ówczesna premier Beata Szydło i jeden z funkcjonariuszy BOR. Szefowa rządu do 17 lutego ub.r. przebywała w Wojskowym Instytucie Medycznym w Warszawie. U drugiego funkcjonariusza BOR - kierowcy pojazdu - stwierdzono lżejsze obrażenia.

14 lutego 2017 roku prokuratorski zarzut nieumyślnego spowodowania wypadku usłyszał Sebastian K. Zagrożony jest on karą do 3 lat więzienia. Mężczyzna nie przyznał się do winy. 28 lutego br. prokuratura poinformowała o zakończeniu śledztwa. Jak podawała, w jego toku przyjęto dwie wersje przebiegu wypadku. Jedna zakłada używanie sygnałów świetlnych i dźwiękowych przez pojazdy poruszające się w kolumnie uprzywilejowanej, a druga - używanie wyłącznie sygnałów świetlnych.

Śledczy powoływali się na ustalenia biegłych, którzy stwierdzili, że - niezależnie od używania bądź nie sygnałów dźwiękowych przez pojazdy z kolumny uprzywilejowanej - wyłącznym i bezpośrednim sprawcą zdarzenia był kierowca Fiata Seicento. Według nich nie rozeznał on prawidłowo sytuacji na jezdni.

Zebrany materiał uzasadniał wniosek o umorzenie. Choć okoliczności popełnienia czynu nie budzą wątpliwości, to jednak postawa Sebastiana K., który nie był karany, gwarantuje, iż będzie przestrzegał prawa w przyszłości. Prokuratura chciała wyznaczenia mu okresu próby wynoszącego 1 rok. Miałby też zapłacić 1,5 tys. nawiązki.

Na umorzenie sprawy nie zgodził się Sebastian K. Po ogłoszeniu postanowienia kierowca Seicento uzasadniał, że gdyby się zgodził na propozycję prokuratury, to „brakowałoby w tym wszystkim sprawiedliwości”. „Nie czuję się winny tego wszystkiego. Sąd uzna, kto zawinił” – powiedział po postanowieniu sądu. Termin pierwszej rozprawy nie został jeszcze wyznaczony.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Prezydent Niemiec o "cudzie pojednania". "Niemiecka odpowiedzialność za Holokaust nie przemija"

Frank-Walter Steinmeier / pixabay.com / @Rabenspiegel

  

"Niemiecka odpowiedzialność za Holokaust nie przemija" - oznajmił prezydent RFN Frank-Walter Steinmeier, przemawiając dzisiaj na V Światowym Forum Holokaustu w Jerozolimie. Ostrzegł jednocześnie, że zło pojawia się dziś w "nowych szatach".

[polecam:https://niezalezna.pl/307451-jest-komentarz-prezydenta-dudy-ws-forum-w-izraelu-jestem-wdzieczny-wiceprezydentowi-usa]

Nasza niemiecka odpowiedzialność (za Holokaust) nie przemija. (...) Jestem wdzięczny za cud pojednania i stojąc przed wami, chciałbym (móc) powiedzieć, że nasza pamięć uczyniła nas odpornymi na zło. Tak, my, Niemcy, pamiętamy. Czasem mam jednak wrażenie, że rozumiemy przeszłość lepiej niż teraźniejszość

 - powiedział Steinmeier.

Ostrzegł, że "duchy zła" pojawiają się dziś w "nowych szatach" i prezentują swoje antysemickie, autorytarne, nacjonalistyczne idee jako odpowiedź na przyszłość i jako rozwiązanie współczesnych problemów.

Chciałbym móc powiedzieć: my, Niemcy, na zawsze wyciągnęliśmy naukę z historii. Nie mogę jednak tego powiedzieć wobec rozprzestrzeniającej się nienawiści

 - podkreślił niemiecki prezydent.

[polecam:https://niezalezna.pl/307445-ofensywa-dyplomatyczna-polski-dala-efekty-tomasz-sakiewicz-o-niespelnionym-zamysle-putina]

Nie mogę tego powiedzieć, kiedy żydowskie dzieci są opluwane na szkolnym boisku. Nie mogę tego powiedzieć, kiedy pod płaszczykiem krytyki państwa Izrael wybucha ordynarny antysemityzm. Nie mogę tego powiedzieć, jeśli tylko ciężkie drewniane drzwi zapobiegły krwawej łaźni, której mógł dokonać prawicowy terrorysta w synagodze w Halle w (święto) Jom Kippur

 - wymieniał.

Steinmeier zaznaczył, że obecne czasy są inne oraz że dziś używa się innego języka niż 75 lat temu. Również sprawcy są inni. "Ale to jest to samo zło. Istnieje na nie tylko jedna odpowiedź: nigdy więcej!" - zaapelował.

Dlatego nie może być grubej kreski pod pamięcią. Ta odpowiedzialność spoczywa na Republice Federalnej Niemiec od samego jej powstania. (...) Walczymy z tym antysemityzmem. Przeciwstawiamy się truciźnie nacjonalizmu. Chronimy żydowskie życie. Jesteśmy po stronie Izraela. Tę przysięgę odnawiam tu, w Yad Vashem, na oczach świata

 - oznajmił.

[polecam:https://niezalezna.pl/307433-iran-najbardziej-antysemickim-rezimem-na-planecie-mocne-przemowienie-premiera-izraela]

Steinmeier przypomniał, że "przemysłowy, masowy mord na sześciu milionach Żydów, największa zbrodnia ludzkości została popełniona" przez jego rodaków, a wojna, która kosztowała życie dużo ponad 50 mln ludzi, wyszła z jego kraju. "75 lat po wyzwoleniu Auschwitz stoję przed wami jako niemiecki prezydent obarczony ogromną historyczną winą" - oświadczył prezydent.

Zaznaczył jednocześnie, że jest też przepełniony wdzięcznością za wyciągnięcie dłoni do Niemców przez ocalałych z Zagłady.

Obchody 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau organizowane są w Jerozolimie przez Fundację Światowego Forum Holokaustu we współpracy z Instytutem Yad Vashem i pod patronatem prezydenta Izraela Reuwena Riwlina. Wydarzenie współfinansuje związany z Kremlem oligarcha Wiaczesław Mosze Kantor.

Na forum przybyło ponad 40 szefów państw i rządów z całego świata. Nieobecny jest prezydent RP Andrzej Duda, któremu odmówiono możliwości zabrania głosu, oraz prezydent Litwy Gitanas Nauseda, który również zrezygnował z udziału w Forum.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts