Czym była operacja Frantic7? Historia Powstania Warszawskiego bez fikcji. Ten film otwiera oczy!

/ kadr z filmu / pfn.org.pl

  

Animacje ukazujące szczególne momenty polskiej historii zyskują coraz większe uznanie zarówno w kraju jaki poza granicami Polski. W związku z rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego, Polska Fundacja Narodowa przygotowała film, obok którego trudno przejść obojętnie.

Film adresowany jest do międzynarodowej opinii publicznej i ukazuje okoliczności wybuchu Powstania Warszawskiego. Autorzy animacji podkreślają, że po pięciu latach cierpień pod niemiecką okupacją Polacy chwycili za broń i stanęli do bohaterskiej bitwy z wrogiem.

Jednocześnie Polska Fundacja Narodowa przypomina, że siły radzieckie dotarły wówczas do brzegów Wisły w Warszawie, ale nie starały się pomóc powstaniu, czekając aż miasto utonie we krwi.

Tymczasem lecąc z Brindisi we Włoszech, samoloty alianckie dostarczyły walczącym Powstańcom broń i zaopatrzenie. Zginęło wówczas 155 lotników. 18 września 1944 r. Z Wielkiej Brytanii wystartowało 110 Boeingów B-17 Flying Army w barwach Sił Zbrojnych Stanów Zjednoczonych, przewożących 1 284 pojemniki pełne broni, żywności i lekarstw. Miało to być wsparcie dla Powstańców walczących z Niemcami.

- Dosłownie całe niebo było pokryte spadochronami, to było popołudniu (…) pełno spadochronów, radość potworna, warkot tych bombowców, ostrzał artylerii niemieckiej, wybuchające pociski i te zasobniki lądujące - wspomina Mieczysław Teisseyre „Teść” .

Operacja miała kryptonim „Frantic7”. Choć tylko 25% zrzutów dokonanych w jej trakcie trafiło w ręce Powstańców. Pomoc udzielona przez aliantów miała kluczowe znaczenie dla podtrzymania polskiego morale. Niestety nie była ona w stanie zmienić losów powstania. W ciągu 63 dni walk życie straciło ponad 200 tysięcy powstańców i cywilów.

- W środku września odbył się jeden piękny zrzut amerykański, przeszło sto latających fortec. (...) Zjawił się lecąc bardzo wysoko nad Warszawą, nagle się pojawiły kolorowe spadochrony (...). Później się okazało, że to były zrzuty – wspomina Krzysztof Rowiński „Żbik”, Łącznik.

Na filmie ukazana jest jednak znacznie szersza perspektywa wydarzeń z tamtych dni. Autorzy przypominają, że Sowieci stali bezczynnie, gdy siły niemieckie burzyły Warszawę. Choć Polacy wywiązali się ze swoich zobowiązań wobec aliantów, zaledwie w kilka miesięcy po upadku powstania Sowieci przejęli władzę i brutalnie narzucili reżim komunistyczny w całym kraju

„Jednak wielka ofiara w Warszawie nie była bezużyteczna: dla przyszłych pokoleń Powstanie Warszawskie było symbolem walki o niepodległość i stanowiło kluczową część polskiej tożsamości. Polska odzyskała niepodległość 45 lat później” - informuje Polska Fundacja Narodowa.

To nie pierwszy film, który wywołał spore zainreresowanie w kraju i poza granicami Polski. W ubiegłym roku Instytut Pamięci Narodowej, studio kreatywne Tengent we współpracy ze studiem Fish Ladder / Platige Image i firmą Juice przygotowało animowany film „Niezwyciężeni” – pokazujący walkę Polaków o wolność od pierwszego dnia II wojny światowej aż do upadku komunizmu w Europie w 1989 roku. Narratorem angielskiej wersji filmu jest brytyjski aktor Sean Bean, a polskiej – Mirosław Zbrojewicz. Studio Tengent odpowiada również za realizację spotu pt. "Operacja Getto".
CZYTAJ WIĘCEJ: „Niezwyciężeni” - takiego filmu jeszcze nie było! OBEJRZYJ KONIECZNIE
 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, pfn.org.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Rząd nie posłucha Francuzów. Będzie nowy system emerytalny

Zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com

  

Francuski rząd zapowiedział, że przeprowadzi planowaną reformę emerytalną. - Nowy system, który wywołał strajki w całym kraju, ma być wprowadzany stopniowo, a pod uwagę będą brane obawy społeczne - oświadczył premier Edouard Philippe.

- Jestem zdecydowany na przeprowadzenie tej reformy emerytalnej do końca

- powiedział Philippe w wywiadzie dla tygodnika "Le Journal du Dimanche". Dodał, że weźmie pod uwagę obawy społeczne związane z planowaną zmianą.

- Jeżeli jednak nie przeprowadzimy reformy teraz, to ktoś inny zrobi to w przyszłości, ale naprawdę brutalnie

- oświadczył.

Philippe zapowiedział, że w środę przedstawi dokładny plan wprowadzania reformy emerytalnej. Jak informuje agencja AP, premier ma na dzisiejsze popołudnie zaplanowane rozmowy z ministrami biorącymi udział w pracach nad reformą, a także z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem.

Niedziela jest czwartym dniem chaosu komunikacyjnego we Francji. Pracownicy kolei SNCF i paryskiego transportu RATP przedłużyli strajk przeciw planowanej reformie emerytalnej. Większość pociągów we Francji stoi, 14 linii metra w Paryżu jest zamkniętych, działają tylko dwie - wykorzystujące pociągi sterowane automatycznie, bez maszynistów.

Philippe Martinez, szef związku zawodowego CGT, powiedział, że jego organizacja będzie walczyć, aż rząd porzuci plan reformy emerytalnej. Pierwsza demonstracja związkowców, w czwartek, przyciągnęła 65 tys. ludzi w Paryżu, a w całym kraju - 806 tys. Związki planują kolejną manifestację na wtorek.

Prezydent Macron chce uprościć francuski system emerytalny, który obejmuje ponad 40 różnych planów. Pracownicy kolei mogą np. przejść obecnie na emeryturę nawet dziesięć lat wcześniej niż przeciętny pracownik.

Rząd ocenia, że system jest niesprawiedliwy i zbyt kosztowny oraz że Francuzi będą musieli pracować dłużej, choć wydaje się być niechętny zwykłemu podniesieniu wieku emerytalnego, który wynosi 62 lata dla kobiet i mężczyzn

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl