To już dziś! Śpiewaj z nami powstańcze piosenki na Powązkach!

Tak było w zeszłym roku / fot. Tomasz Hamrat/Gazeta Polska

Jest już tradycją, że w rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego mieszkańcy stolicy i czytelnicy „Gazety Polskiej Codziennie” gromadzą się przed bramą główną Cmentarza Wojskowego na Powązkach, by wspólnym śpiewem oddać hołd uczestnikom zrywu z 1944 r. Zapraszamy również i dziś o godzinie 17:45 na to wyjątkowe wydarzenie. Jak co roku 1 sierpnia do „Gazety Polskiej Codziennie” został dołączony śpiewnik z piosenkami powstańczymi. Śpiewniki będzie można również otrzymać na miejscu.

Wbrew wielu opiniom połączenie apelu pamięci czy składania wieńców ze śpiewaniem piosenek to dobry pomysł 

– uważa Agnieszka Pawlik-Regulska, która przy akompaniamencie Janusza Kani kolejny rok z rzędu będzie przewodziła powstańczym śpiewom zorganizowanym przez Strefę Wolnego Słowa.

Podczas uroczystości przed bramą główną Cmentarza Wojskowego na Powązkach wspólnie odśpiewamy pieśni, które 74 lata temu wiodły powstańców na barykady stolicy. Zabrzmią: „Marsz Żoliborza”, „Marsz Śródmieścia”, błagalna „Modlitwa obozowa” czy radośniejsze: „Serce w plecaku” i „Sanitariuszka Małgorzatka”. Jak wielokrotnie wspominali uczestnicy zrywu, piosenki te w trakcie wojennej gehenny dodawały im sił, były pełne błagania o zwycięstwo, przynosiły ukojenie, jednoczyły. Dlatego powstańcy tak chętnie wciąż przychodzą je śpiewać i przyprowadzają swoje wnuki.

Transmisja na żywo od 17:30

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, Gazeta Polska Codziennie

Tagi

Wczytuję komentarze...

  

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl