Rekonstrukcja miejsca katastrofy smoleńskiej

Podczas posiedzenia zespołu parlamentarnego ds. katastrofy smoleńskiej zaprezentowano wirtualną rekonstrukcję miejsca katastrofy z 10 kwietnia 2010 r.

Podczas posiedzenia zespołu parlamentarnego ds. katastrofy smoleńskiej zaprezentowano wirtualną rekonstrukcję miejsca katastrofy z 10 kwietnia 2010 r.

W trakcie posiedzenia zaprezentowana została symulacja komputerowa stanowiąca swego rodzaju interaktywny spacer po miejscu katastrofy smoleńskiej. Dzisiejszy pokaz odbył się w obecności rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej i dziennikarzy, a bezpośredni dostęp do wizualizacji będzie można uzyskać od poniedziałku za pośrednictwem strony Zespołu Parlamentarnego ds. Zbadania Przyczyn Katastrofy TU-154 M z 10 kwietnia 2010 r.

Uczestnicy prezentacji podkreślają, że są zaskoczeni jej poziomem graficznym i precyzją w odwzorowaniu szczegółów na miejscu katastrofy. Nad stworzeniem wizualizacji pracował sztab ludzi, a umiejscowienie poszczególnych elementów opiera się na danych uzyskanych z obserwacji ekspertów zespołu, a nie z dokumentów MAK.

W rekonstrukcji odwzorowany został trójwymiarowy model wraku TU-154M. Po najechaniu na jego poszczególne elementy ukazują się niepublikowane dotąd zdjęcia ukazujące poziom zniszczenia wraku i zawierające opisy poszczególnych części.

Na zdjęciach pokazano kompleksowo rodzaje zniszczenia Tu-154M od środka i ukazano, jakie siły fizyczne działały na wrak podczas katastrofy. Ponadto na symulacji ukazano siatkę rozrzucenia części wraz z precyzyjnym uwzględnieniem odległości. Eksperci z zespołu Antoniego Macierewicza zwrócili uwagę, że czarna skrzynka TU-154M znalazła się w zupełnie innym miejscu, niż powinna (w stosunku do miejsca, w którym była zamontowana).

(Zbyszek Kaczmarek)

(Zbyszek Kaczmarek)


Więcej informacji na temat rekonstrukcji miejsca katastrofy smoleńskiej w „Gazecie Polskiej Codziennie”.


 

 Źródło:

Piotr Łuczuk
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo