Zarybienie Czarnej Hańczy

/ paulbr75

  

Samorząd Suwałk sfinansuje zakup pół tony narybku dla Czarnej Hańczy, po tym jak w wyniku awarii oczyszczalni ścieków w Suwałkach (Podlaskie) do rzeki trafiło ok. 2 tys. metrów sześc. ścieków – zadeklarował w poniedziałek wiceprezydent Suwałk Łukasz Kurzyna.

Władze Suwałk zorganizowały w tej sprawie w poniedziałek konferencję prasową.

Wiceprezydent Kurzyna zadeklarował gotowość do naprawienia szkód po skutkach awarii. „Zobowiązaliśmy dyrektora spółki do dokonania kompensaty środowiskowej. Chcemy, żeby to było przynajmniej pół tony narybku. W zależności od tego, co wykaże raport inspekcji ochrony środowiska, jesteśmy otwarci, zrobimy tyle, ile trzeba będzie” - dodał Kurzyna.

Pracownicy Wigierskiego Parku Narodowego, strażacy i przedstawiciele innych służb wyłowili przez weekend przynajmniej 250 kg kilogramów śniętych ryb. Jak poinformował PAP dyrektor Wigierskiego Parku Narodowego Jarosław Borejszo, były to głównie pstrągi i trocie. Niektóre sztuki miały po 60 cm. Borejszo dodał, że jakieś 80 proc. pozostałych padłych ryb zostało w rzece, w mule i w zaroślach.

Prezes Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji (PWiK) w Suwałkach Leszek Andrulewicz wyjaśniał na konferencji przyczyny awarii. „Doszło do zapowietrzenia pomp. Monitoring pokazywał, że pompy nie podają ścieków oczyszczonych do rzeki i że płyną one awaryjnie do rzeki. Jednak dyspozytor, który nadzoruje monitoring nie dokonał przełączenia urządzeń na sprawne pompy” - powiedział. Nie wiadomo jeszcze, jakie konsekwencje służbowe poniesie pracownik PWiK.

Wiceprezydent Kurzyna zapowiedział wzmocnienie systemu zabezpieczeń oczyszczalni ścieków oraz wdrożenie nowych procedur kontroli.

Do awarii doszło w piątek tuż po godz. 15.00, ale wykryto ją dopiero ok. godz. 21. 00.

Według prezesa Andrulewicza do rzeki trafiło od 2 do 2,5 tysiąca metrów sześc. ścieków. Bezpośrednio po awarii, akcję na rzece prowadzili strażacy, którzy wyławiali z Czarnej Hańczy nieczystości oraz padłe ryby. „Akcja była trudna. Łatwiej jest zbierać jakąś substancję ropopochodną. Nieczystości trudniej lokalizować, łatwiej mieszkają się z wodą” - powiedział PAP komendant straży pożarnej w Suwałkach Arkadiusz Buchowski.

Ścieki z Czarnej Hańczy popłynęły do jeziora Wigry. W poniedziałek Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Suwałkach rozpoczął badania wody w Wigrach. W wielu miejscach pobrano próbki, które trafią do laboratorium.

Dyrektor Borejszo uważa, że Wigry nie powinny mocno ucierpieć wskutek zanieczyszczenia Czarnej Hańczy. „Mamy informacje, że na początku, w niektórych miejscach woda była mętna, ale dzisiaj jest lepiej” - dodał.

Czarna Hańcza jest największą rzeką Suwalszczyzny. Przepływa przez tereny o unikatowych walorach krajobrazowych. Rzeka jest popularna wśród kajakarzy. Latem pływają nią tysiące turystów.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Niekorzystne umowy, rabunkowa eksploatacja... MSZ wymienia "owoce" tzw. bratniej pomocy

Fragment usuniętego już Pomnika Wdzięczności dla Armii Radzieckiej w Legnicy / By Grzegorz Polak - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=3405852

  

Niekorzystne umowy gospodarcze, rabunkowa eksploatacja surowców i nieprzystąpienie do Planu Marshalla - to tylko niektóre skutki "bratniej pomocy" ZSRS, które dziś na Twitterze wymieniło polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Jak czytamy w zamieszczonym wpisie, "wprowadzenie komunizmu doprowadziło Polskę do ekonomicznego bankructwa".

Wprowadzenie komunizmu doprowadziło Polskę do ekonomicznego bankructwa - podkreśliło Ministerstwo Spraw Zagranicznych w 75. rocznicę wkroczenia Armii Czerwonej do Warszawy.

Resort dyplomacji opublikował kolejny wpis na Twitterze dotyczący "wyzwolenia". 

"Wprowadzenie komunizmu doprowadziło Polskę do ekonomicznego bankructwa"

- czytamy. Wśród niektórych skutków "bratniej pomocy" ZSRS po 1945 roku MSZ wymieniło: niekorzystne umowy gospodarcze, rabunkową eksploatację surowców i nieprzystąpienie do Planu Marshalla.

Resort zamieścił także infografikę zatytułowaną "Rabunkowa gospodarka", w którym przedstawił niektóre ze strat, jakie poniosła Polska w okresie komunizmu. Wynika z niej m.in., że przez dostawy węgla dla ZSRS po zaniżonych cenach w latach 1946-1953 Polska straciła 586,5 mln dolarów, a przez budowę infrastruktury na użytek Armii Czerwonej - ok. 5,5 mld złotych.

W jednym ze swoich wcześniejszych wpisów MSZ napisał: "Szanujemy krew przelaną w walce z nazizmem, ale w 1945 reżim Stalina przyniósł Polsce terror, zbrodnie i rabunkową gospodarkę. Armia Czerwona wyzwoliła Warszawę spod okupacji niemieckiej, ale nie przyniosła Polakom wolności".

[polecam:https://niezalezna.pl/306460-rosja-chciala-prawdy-historycznej-polskie-msz-dosadnie-o-stalinie-przyniosl-polsce-terror]

"W '45 Armia Czerwona wkroczyła do Warszawy i została w Polsce na kolejnych 48 lat. Oznaczało to dekady komunistycznych opresji. Dopóki Rosja nie zaakceptuje własnej trudnej historii, Europa będzie zagrożona. Fałszowanie historii to realne zagrożenie tu i teraz" - brzmi inny wpis resortu.

[polecam:https://niezalezna.pl/306558-armia-czerwona-weszla-i-zostala-na-48-lat-przypomina-msz-jest-tez-istotne-ostrzezenie]

Wcześniej w piątek wiceszef MSZ Paweł Jabłoński mówił podczas briefingu po uroczystości upamiętnienia aresztowania przez NKWD szwedzkiego przedsiębiorcy i dyplomaty Raoula Wallenberga, że obecnie coraz częściej mamy do czynienia z próbą zakłamywania historii.

- 17 stycznia 1945 r. Armia Czerwona wkroczyła do Warszawy zrujnowanej po Powstaniu Warszawskim, kiedy to Armia Czerwona stała i patrzyła z drugiego brzegu Wisły na to, jak Warszawa jest niszczona. To nie było wyzwolenie, to było przyniesienie nowej niewoli komunistycznej i o tym musimy pamiętać, szanując oczywiście indywidualnych żołnierzy

 - podkreślił. 

[polecam:https://niezalezna.pl/306477-msz-odpowiada-rosji-ws-stycznia-1945-r-to-nie-wyzwolenie-a-przyniesienie-niewoli-komunistycznej]

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts