Lech Kaczyński im przeszkadzał, bo "patrzył na ręce"? Czekali na HGW jak… na zbawienie

Zbigniew Niebrzydowski / arch.

  

Za czasów stołecznej prezydentury Lecha Kaczyńskiego wydawanie decyzji było zamrożone - zeznał dziś Zbigniew Niebrzydowski, który zajmował się m.in. skupywaniem roszczeń do nieruchomości warszawskich. Członkowie komisji reprywatyzacyjnej przypomnieli cytat z ówczesnej prasy, gdzie zainteresowani skupem roszczeń czekali na… szybsze objęcie przez HGW urzędu prezydenta Warszawy.

Członek komisji weryfikacyjnej Łukasz Kondratko podczas zeznań Niebrzydowskiego przytoczył wywiad z jego współpracownikiem mec. Janem Stachurą, który ukazał się w styczniu 2008 r. w „Rzeczpospolitej”. Stachura mówił: 

Prezydent (Warszawy, Lech) Kaczyński wprowadził pozaprawne kryteria, a w rezultacie ilość zwracanych nieruchomość zmalała.

W tym kontekście Kondratko zapytał świadka, czy rzeczywiście w okresie prezydentury Lecha Kaczyńskiego ilość zwracanych nieruchomości zmalała. Niebrzydowski odpowiedział: 

Z tego co pamiętam, wydawanie decyzji zostało wręcz zamrożone

Jak dodał, były to pojedyncze przypadki.

Kondratko przytoczył inny fragment z wywiadu ze Stachurą, który mówił w nim: 

Mam nadzieję, że w czasie kadencji prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz nastąpi przyspieszenie w sprawach reprywatyzacyjnych.

Członek komisji pytał świadka, czy to przekonanie towarzyszyło mu w trakcie współpracy z mec. Stachurą. Świadek odpowiedział, że „nadzieja pana mecenasa była uzasadniona”, ale - jak zaznaczył – „ja tego tak nie odbierałem”.

CZYTAJ WIĘCEJ: „Uchylam się od odpowiedzi” - tak Stachura reaguje na KOMPROMITUJĄCE go sprawy!

Dodał, że zwroty nieruchomości rozpoczęły się za czasów prezydentury Marcina Święcickiego, który zarządzał stolicą w latach 1994-1999.

Jak zeznał Niebrzydowski, w ostatnich 13 latach, czyli od czasów zarządów komisarycznych w Warszawie oraz za prezydentury Hanny Gronkiewicz-Waltz, wydano ok. 30-40 decyzji, czyli ok. 3-4 w ciągu roku.

Świadek przyznał również, że to mec. Jan Stachura zaproponował mu, żeby razem odzyskiwać nieruchomości. Dodał, że on był odpowiedzialny za „pozyskiwanie klientów”. Zeznał również, że informacje o potencjalnych klientach czerpali z Centralnego Biura Adresowego, ale także z przedwojennych książek telefonicznych; korzystali również z pomocy organizacji poszukujących osoby pochodzenia żydowskiego.

Niebrzydowski przyznał, że wraz z rodzicami posiada 10-11 nieruchomości w Warszawie, w co zainwestował kilka milionów złotych. Jednocześnie dodał, że lokale, które są w jego posiadaniu są zadłużone w sumie na ok. 1,5 mln zł.

Na rozprawę nie stawiły się Maria Trzcińska i Celina Niebrzydowska, więc po przesłuchaniu Zbigniewa Niebrzydowskiego wiceprzewodniczący komisji Sebastian Kaleta zamknął po ok. 8 godzinach posiedzenie na zasadach ogólnych. Dodał, że sprawami nieobecności obu świadków komisja zajmie się na posiedzeniu niejawnym.


 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalena.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Pociąg Moskwa-Nicea zawieszony

Zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com

  

Ministerstwo transportu Rosji poinformowało o zawieszeniu od 4 marca pociągów z Moskwy do Nicei we Francji. We Włoszech, gdzie jest najwięcej w Europie przypadków zarażeń koronawirusem, pociąg zatrzymuje się m.in. w Weronie, Mediolanie i Genui.

Resort zakomunikował, że połączenie kolejowe będzie zawieszone do odwołania, w ramach szerszych środków mających na celu zapobieganie rozprzestrzenianiu się wirusa w Rosji.

Oprócz Włoch, pociąg przejeżdża przez Białoruś, Polskę, Czechy, Austrię i Monako. Linia obsługiwana jest przez spółkę podległą Rosyjskim Kolejom Żelaznym (RŻD) i kursuje raz w tygodniu, odjeżdżając z Moskwy w czwartki, a z Nicei w niedziele.

We Włoszech do 14 wzrosła liczba zgonów w wyniku epidemii, a liczba osób zarażonych nowym koronawirusem do 528 - poinformował wcześniej włoski szef Obrony Cywilnej i rządowy komisarz ds. kryzysu, Angelo Borrelli. Na całym świecie koronawirus zabił już ponad 2,7 tys. osób, a liczba potwierdzonych przypadków zarażenia wynosi około 80 tys., w zdecydowanej większości w Chinach. Wirus rozprzestrzenił się w ponad 50 innych krajach.

3 lutego zostało zawieszone połączenie kolejowe między Rosją a Chinami. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts