Lech Kaczyński im przeszkadzał, bo "patrzył na ręce"? Czekali na HGW jak… na zbawienie

Zbigniew Niebrzydowski / arch.

  

Za czasów stołecznej prezydentury Lecha Kaczyńskiego wydawanie decyzji było zamrożone - zeznał dziś Zbigniew Niebrzydowski, który zajmował się m.in. skupywaniem roszczeń do nieruchomości warszawskich. Członkowie komisji reprywatyzacyjnej przypomnieli cytat z ówczesnej prasy, gdzie zainteresowani skupem roszczeń czekali na… szybsze objęcie przez HGW urzędu prezydenta Warszawy.

Członek komisji weryfikacyjnej Łukasz Kondratko podczas zeznań Niebrzydowskiego przytoczył wywiad z jego współpracownikiem mec. Janem Stachurą, który ukazał się w styczniu 2008 r. w „Rzeczpospolitej”. Stachura mówił: 

Prezydent (Warszawy, Lech) Kaczyński wprowadził pozaprawne kryteria, a w rezultacie ilość zwracanych nieruchomość zmalała.

W tym kontekście Kondratko zapytał świadka, czy rzeczywiście w okresie prezydentury Lecha Kaczyńskiego ilość zwracanych nieruchomości zmalała. Niebrzydowski odpowiedział: 

Z tego co pamiętam, wydawanie decyzji zostało wręcz zamrożone

Jak dodał, były to pojedyncze przypadki.

Kondratko przytoczył inny fragment z wywiadu ze Stachurą, który mówił w nim: 

Mam nadzieję, że w czasie kadencji prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz nastąpi przyspieszenie w sprawach reprywatyzacyjnych.

Członek komisji pytał świadka, czy to przekonanie towarzyszyło mu w trakcie współpracy z mec. Stachurą. Świadek odpowiedział, że „nadzieja pana mecenasa była uzasadniona”, ale - jak zaznaczył – „ja tego tak nie odbierałem”.

CZYTAJ WIĘCEJ: „Uchylam się od odpowiedzi” - tak Stachura reaguje na KOMPROMITUJĄCE go sprawy!

Dodał, że zwroty nieruchomości rozpoczęły się za czasów prezydentury Marcina Święcickiego, który zarządzał stolicą w latach 1994-1999.

Jak zeznał Niebrzydowski, w ostatnich 13 latach, czyli od czasów zarządów komisarycznych w Warszawie oraz za prezydentury Hanny Gronkiewicz-Waltz, wydano ok. 30-40 decyzji, czyli ok. 3-4 w ciągu roku.

Świadek przyznał również, że to mec. Jan Stachura zaproponował mu, żeby razem odzyskiwać nieruchomości. Dodał, że on był odpowiedzialny za „pozyskiwanie klientów”. Zeznał również, że informacje o potencjalnych klientach czerpali z Centralnego Biura Adresowego, ale także z przedwojennych książek telefonicznych; korzystali również z pomocy organizacji poszukujących osoby pochodzenia żydowskiego.

Niebrzydowski przyznał, że wraz z rodzicami posiada 10-11 nieruchomości w Warszawie, w co zainwestował kilka milionów złotych. Jednocześnie dodał, że lokale, które są w jego posiadaniu są zadłużone w sumie na ok. 1,5 mln zł.

Na rozprawę nie stawiły się Maria Trzcińska i Celina Niebrzydowska, więc po przesłuchaniu Zbigniewa Niebrzydowskiego wiceprzewodniczący komisji Sebastian Kaleta zamknął po ok. 8 godzinach posiedzenie na zasadach ogólnych. Dodał, że sprawami nieobecności obu świadków komisja zajmie się na posiedzeniu niejawnym.


 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalena.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Polak wśród rannych we Francji

zdjęcie ilustracyjne / @SnowAndBeach Twitter.com

  

Wśród rannych w wyniku pożaru ośrodka narciarskiego Courchevel w Alpach Francuskich znalazł się Polak. „Jego życiu nie zagraża niebezpieczeństwo” – zapewnił Grzegorz Świszcz, zastępca dyrektora Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.

Pożar wybuchł na trzecim, ostatnim piętrze budynku, w którym mieszkało ok. 60 pracowników sezonowych, w tym obcokrajowcy.

Żywioł został opanowany ok. godz. 8.30. Przyczyna pożaru są ustalane.[polecam:https://niezalezna.pl/255299-pozar-w-w-osrodku-narciarskim-w-alpach-francuskich]

„W pożarze ośrodka narciarskiego w Courchevel (Francja) zginęły 2 osoby, a 22 zostały ranne, w tym 4 ciężko. Wśród poszkodowanych jest wielu cudzoziemców. Jednym z rannych jest Polak. Jego życiu nie zagraża niebezpieczeństwo. Placówka w Lyonie monitoruje sytuację”

- poinformował na jednym z portali społecznościowych wiceszef Rządowego Centrum Bezpieczeństwa Grzegorz Świszcz.


 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl