Nie da się chronić pszczół, kiedy ignoruje się potrzeby ich larw

/ PollyDot

  

W działaniach na rzecz ochrony pszczół często zapomina się o larwach tych owadów. Aby rozwinęła się zdrowa pszczoła, najpierw jej larwa musi być karmiona dobrej jakości pyłkiem. O taki dobry pyłek trudno w niektórych uprawach wielkoobszarowych - mówi ekolog dr Michał Filipiak.

"Pszczoły i zapylacze na świecie masowo giną. Nie stoi z tym w sprzeczności wzrost populacji pszczoły miodnej. Bo prawdą jest, że osobników pszczoły miodnej jest coraz więcej. Ale to organizm hodowlany. Mówić, że zapylacze nie giną, bo hodowana przez człowieka pszczoła miodna ma się dobrze - to jak mówić, że z żubrami jest wszystko w porządku, bo na łąkach pasie się coraz więcej krów. To dwie zupełnie inne sprawy" - mówi w rozmowie z PAP ekolog dr Michał Filipiak z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

"Na świecie żyje ok. 20 tys. gatunków pszczół. A pszczoła miodna to tylko jeden z tych 20 tys. gatunków" - mówi ekolog. Jak wyjaśnia, sama pszczoła miodna nie wystarczy, by ekosystemy miały się dobrze. "Pszczoła miodna jest w stanie zapylić tylko część gatunków roślin. Do innych nie jest przystosowana. Nie da rady zastąpić wszystkich zapylaczy" - podkreśla naukowiec.

Na pytanie, czy dałoby się powstrzymać wymieranie pszczół, dr Filipiak odpowiada: "Dałoby się. Problemem dla owadów są na pewno trucizny - potrzebne jest więc ograniczenie stosowania pestycydów i herbicydów. Ale to nie wystarczy. Trzeba jeszcze zadbać, aby i owady dorosłe i larwy miały pokarm wysokiej jakości".

Takie działania, aby wzbogacić bazę pokarmową pszczół, podejmuje się również w Unii Europejskiej np. w pobliżu monokultur - wielkoobszarowych upraw. Naukowiec tłumaczy, że zamiast przeznaczać całe pole pod uprawy, na części ziemi, np. na obrzeżu pól, wysiewa się rośliny sprzyjające zapylaczom. I tak np. tworzy się tam kwietne pasy. Jednak skład roślin na takich obszarach daleki jest od optymalnego.

"W działaniach ochroniarskich skupiano się dotąd na tym, by ratować pszczoły, nasadzając jedynie rośliny nektarodajne" - opowiada naukowiec. A nektar to może i podstawa pożywienia dorosłej pszczoły. Ale już larwa pszczoły na samym nektarze nie przeżyje.

"Nie da się chronić pszczół, jeśli zapomina się, że każda pszczoła rozwija się z larwy. A larwy mają zupełnie inne potrzeby, niż dorosłe pszczoły" - mówi dr Filipiak.

I wyjaśnia, że larwy, aby przeżyć, potrzebują wysokiej jakości pyłku. Pyłek bogaty jest w substancje budulcowe - związki i pierwiastki, dzięki którym organizm pszczoły może rosnąć i się rozwijać. Pełni więc dla pszczoły inną funkcję, niż nektar.

Zespołowi dr Filipiaka udało się ustalić, że wśród roślin produkujących pyłek o bardzo wysokiej jakości dla larw dzikich pszczół są koniczyna, bób, gryka, różne gatunki róży czy drzewa owocowe.

"Ale już rośliną, która produkuje ubogi, niebezpieczny wręcz dla pszczół pyłek, jest lawenda. A to akurat gatunek promowany w działaniach konserwatorskich. Lawenda rzeczywiście produkuje dużo nektaru, dlatego mnóstwo zapylaczy z tego korzysta. Ale jeśli obok lawendy nie będzie rośliny, która daje dobry pyłek, nie ma możliwości, żeby pszczoła wykarmiła swoje larwy" - ocenia ekolog.

Inną rośliną produkującą słaby pyłek, zdaniem dr. Filipiaka, jest słonecznik. Pyłek ten ma niską zawartość fosforu, związku koniecznego m.in. do rozwoju samicy i do tego, by mogła ona składać jaja.

To jednak dopiero początek badań nad składem pyłku różnych gatunków roślin w kontekście potrzeb larw zapylaczy. Ekolog ma nadzieję, że na świecie powstaną zespoły badawcze, które kontynuować będą takie badania. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Dlaczego część mediów próbuje przemilczeć szokujące doniesienia „GPC”? [SONDA]

zdjęcie ilustracyjne / fot. Filip Blazejowski/Gazeta Polska

  

„Gazeta Polska Codziennie” postanowiła przyjrzeć się stwierdzonym prawomocnymi wyrokami sądowymi przypadkom seksualnego wykorzystywania dzieci przez polityków Platformy Obywatelskiej i dotarła do informacji o politykach tej partii skazanych lub oskarżonych za pedofilię. W części mediów, które nieustannie poruszają m.in. problem pedofilii w Kościele, na temat doniesień "GPC" panuje - jak dotąd - cisza. Co o tym sądzisz? Odpowiedz w naszej SONDZIE.

„Gazeta Polska Codziennie” dotarła do informacji o politykach Platformy Obywatelskiej skazanych lub oskarżonych za pedofilię. Tekst dotyczący skazanego za posiadanie pornografii dziecięcej i szantaż seksualny Łukasza M., byłego radnego PO, oraz trzech innych działaczy Platformy oskarżonych lub skazanych za czyny pedofilskie znalazł się w dzisiejszym wydaniu "GPC". W wielu mediach przekazano informacje o problemie poruszonym na łamach "Codziennej".

[polecam:https://niezalezna.pl/272839-skazany-za-szantaz-seksualny-lukasz-m-to-radny-po-co-jeszcze-wiemy-o-opisanym-w-gpc-dzialaczu]

Nie ulega żadnej wątpliwości, że problemu pedofilii, niezależnie od tego, w jakim środowisku występuje, nie można lekceważyć i trzeba walczyć z nim z całą stanowczością. Sprawa walki z problemem pedofilii powinna być troską wszystkich, niezależnie od poglądów czy sympatii politycznych. Kroki w tej sprawie podjął już polski rząd, który zapowiedział powołanie specjalnej komisji, która będzie badała przypadki pedofilii.

W części mediów, które na co dzień dużo miejsca poświęcają na - niewątpliwie istotny - problem pedofilii w Kościele, wokół tekstu "Gazety Polskiej Codziennie" o pedofilskich zarzutach dla działaczy Platformy Obywatelskiej panuje jednak cisza. Około godz. 13.00 wciąż na próżno było szukać tych krążących od wielu godzin informacji m.in. w serwisach onet.pl, tvn24.pl czy gazeta.pl.

Jak uważasz, dlaczego część mediów postanowiła przemilczeć doniesienia o związkach skazanych lub oskarżonych o pedofilię działaczy z Platformą Obywatelską? Odpowiedz w naszej sondzie.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl