Opozycja chce własnych miesięcznic. Protesty nie dość, że mniej liczne, to jeszcze żałosne

/ @krzysztofwpanek

Jacek Liziniewicz

Dziennikarz „Gazety Polskiej” oraz „Gazety Polskiej Codziennie”. W \"GP\" kieruje działem dotyczącym tematyki środowiska.

Kontakt z autorem

  

Stopniowo wygasają protesty przeciwko reformie sądownictwa w Polsce. Nawet uczestnik sobotniej czarnej procesji Marek Borowski uznał, że jest ona niezbyt liczna. Wezwał również do organizowania 27. dnia każdego miesiąca manifestacji wzorowanej na miesięcznicach smoleńskich.

Co do protestów, to on dzisiaj nie jest jakoś szczególnie liczny. Są wakacje. Są różne powody. Ale myślę, że każdy protest ma znaczenie. Państwo nie dają usnąć opinii publicznej

– mówił do zgromadzonej 150-osobowej grupy Marek Borowski. Lewicowy senator zachęcał do nieustannej walki o to, by odsunąć PiS od władzy.

W naszym hymnie śpiewamy „dał nam przykład Bonaparte”. Ja bym chciał powiedzieć, dał nam przykład Jarosław Kaczyński. To on organizował miesięcznice. Myślę, że my też powinniśmy organizować miesięcznice i każdego 27. dnia miesiąca przechodzić w marszu gwiaździstym pod Pałac Prezydencki

– zaapelował Borowski.

Z każdym dniem kolejne progi żenady przekraczają za to celebryci, którzy nie marnują już żadnej okazji do uderzenia w rząd. W weekend politycznie wykorzystano nawet śmierć piosenkarki Olgi „Kory” Jackowskiej.

– Kamil (Sipowicz, partner Kory – przyp. red.) powiedział: „Umarła demokracja, umarła Kora”

– powiedziała w Radiu TOK FM prof. Magdalena Środa. Piosenkarkę wspominano również podczas czarnej procesji.

Jednocześnie nie milkną echa zajść przed Pałacem Prezydenckim, gdzie uczestnicy manifestacji zaatakowali funkcjonariuszy policji, którzy w odpowiedzi użyli gazu. Opozycja domaga się dymisji Joachima Brudzińskiego, ministra spraw wewnętrznych i administracji. W specyficzny sposób wspierają demonstrujących niektórzy politycy.

Cały tekst w dzisiejszej "Gazecie Polskiej Codziennie"

 

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie

Tagi

Wczytuję komentarze...

Manifestacja w rocznicę zabójstwa dziennikarza. Tysiące osób na ulicach Bratysławy

zdjęcie ilustracyjne / By Ing.Mgr.Jozef Kotulič [CC BY-SA 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)], from Wikimedia Commons

  

W wielu słowackich miastach, w tym w Bratysławie i Koszycach, odbyły się w czwartek zgromadzenia w 1. rocznicę zamordowania dziennikarza śledczego Jana Kuciaka i jego narzeczonej. 25 tys. osób w centrum stolicy wznosiło także hasła przeciwko koalicji rządowej.

Organizatorem protestów jest inicjatywa „Na rzecz przyzwoitej Słowacji”, która powstała przed rokiem i która firmuje wszystkie akcje związane ze wspomnieniem o Kuciaku i jego narzeczonej Martinie Kusznirovej.

Jeden z liderów inicjatywy Juraj Szeliga powiedział, że rok, który upłynął od śmierci tych dwojga młodych ludzi, zmienił Słowację.

Morderstwo Jana i Martiny wyrwało nas ze słodkiej nieświadomości. Po ich śmierci już nie możemy powiedzieć, że nie wiedzieliśmy, jak silna może być nienawiść, siła pieniędzy i korupcja.
- mówił Szteliga, rozpoczynając rocznicowe zgromadzenie.

Ojciec zamordowanego, Jozef Kuciak, podziękował ludziom, którzy przyszli na plac w centrum Bratysławy.

Chciałbym podziękować nie tylko za dzisiejszy dzień, ale także za wszystkie spotkania, które tutaj mieliście.
- mówił, a tłum skandował „Jesteśmy z wami”.

Wśród mówców byli działacze organizacji pozarządowych, aktorzy i naukowcy.

Kuciak wraz z narzeczoną zostali zastrzeleni w ich domu w miejscowości Velka Macza 21 lutego 2018 roku. Przed śmiercią dziennikarz pracował nad materiałami dotyczącymi powiązań między osobami z otoczenia premiera Słowacji Roberta Fico a włoską mafią. Zabójstwo wywołało masowe protesty i kryzys polityczny na Słowacji, doprowadzając do dymisji Fico, który jednak zachował przewodnictwo swej partii Kierunek-Socjaldemokracja (Smer-SD).

Wśród czworga aresztowanych są domniemana bezpośrednia zleceniodawczyni zabójstwa Alena Zsuzsova i były policjant Tomasz Szabo, który według śledczych zastrzelił Kuciaka. Nieustalony dotąd główny mocodawca zbrodni miał za nią zapłacić co najmniej 70 tys. euro.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl