Ostrzeżenia przed upałami dla 12 województw

/ semafore

  

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w sobotę ostrzeżenia meteorologiczne dla 12 województw w związku z prognozowanymi upałami. W dziesięciu województwach obowiązuje drugi stopień zagrożenia, a w dwóch - pierwszy.

Ostrzeżenia drugiego stopnia dotyczą województw: lubuskiego, zachodniopomorskiego, pomorskiego, kujawsko-pomorskiego, wielkopolskiego, łódzkiego, mazowieckiego, świętokrzyskiego, śląskiego i małopolskiego. Na tych terenach temperatura może osiągać ponad 30 stopni w dzień i nawet 20 w nocy.

Pierwszy stopień zagrożenia obowiązuje na Dolnym Śląsku i na Opolszczyźnie, gdzie termometry mogą wskazywać ok. 30 stopni w dzień i do 19 stopni nocą.

Jak podaje IMGW, drugi stopień zagrożenia oznacza, że mogą wystąpić niebezpieczne zjawiska meteorologiczne powodujące duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Należy zachować dużą ostrożność i śledzić komunikaty pogodowe, a także przestrzegać zaleceń wydanych przez służby ratownicze.

Przed upałami ostrzegło również Rządowe Centrum Bezpieczeństwa w sobotę na Twitterze. "Takie upały jak dziś są bardzo niebezpieczne, dlatego pamiętajcie o najważniejszych zasadach, których należy przestrzegać" - napisano.

RCB podało, że aby bezpiecznie przetrwać upały, należy ograniczyć przebywanie na pełnym słońcu, pić dużo niegazowanej wody, nie wychodzić - jeśli nie ma takiej potrzeby - z domu oraz unikać wysiłku fizycznego i picia alkoholu, który odwadnia organizm. Należy też pamiętać o noszeniu nakrycia głowy.

RCB przypomniało również, że nie można zostawiać dzieci i zwierząt w zamkniętym samochodzie. W razie wystąpienia objawów przegrzania organizmu: przyspieszonego oddechu, temperatury, nudności, zawrotów głowy lub dreszczy należy szukać pomocy, dzwoniąc na numery alarmowe 112 lub 999.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Frankowski zagra w piłkę z Jurgielem?

/ AnnRos

  

Ponad sześć tysięcy kilometrów po województwach podlaskim i warmińsko-mazurskim pokonał "frankobusem" w kończącej się kampanii wyborczej do Parlamentu Europejskiego lider listy Koalicji Europejskiej w tym okręgu wyborczym, były piłkarz i reprezentant Polski Tomasz Frankowski.

W piątek po południu na konferencji prasowej w Białymstoku kandydat podsumował swoją kampanię. Wspólnie z działaczami PO, sztabem, przyjaciółmi, wolontariuszami apelował o udział w niedzielnych wyborach do europarlamentu.

Za wsparcie w kampanii dziękował rodzinie, sztabowi, wszystkim mieszkańcom. W Białymstoku popierali go działacze PO, samorządowcy, poseł Krzysztof Truskolaski. Frankowski mówił, że 26 maja, należy najpierw złożyć życzenia mamom - bo to Dzień Matki, a potem pójść na wybory.

Tomasz Frankowski będzie prowadził kampanię do północy z piątku na sobotę, gdy rozpocznie się cisza wyborcza. Po południu kandydat będzie jeszcze w Zambrowie, Wysokiem Mazowieckiem i Łomży, gdzie - jak powiedział - będzie grał w meczu piłkarskim pomiędzy drużynami artystów polskich i samorządowców. Niewykluczone, że w meczu w drużynie samorządowców zagra jego kontrkandydat w wyborach do Parlamentu Europejskiego z listy PiS Krzysztof Jurgiel.

Do pójścia na wybory i głosowania na Koalicję Europejską zachęcała także inna kandydatka z listy Koalicji Europejskiej w okręgu nr 3 obejmującym województwa podlaskie i warmińsko-mazurskie Jolanta Den, była wicestarosta powiatu białostockiego. 

W zamieszczonym w piątek w mediach społeczoościowych filmiku Tomasza Frankowskiego poparła także europosłanka PO z okręgu, z którego startuje Frankowski, prof. Barbara Kudrycka.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl