Wczesne wykrycie wirusowego zapalenia wątroby ratuje życie

wątroba / zachvanstone8

  

W Polsce 80 proc. osób z wirusowym zapaleniem wątroby (WZW) nie jest świadoma choroby. Wczesne jej wykrycie i wdrożenie leczenia uchroniłoby je przed uszkodzeniem wątroby i przedwczesnym zgonem – przekonują eksperci z okazji Światowego Dnia WZW, który przypada 28 lipca.

Światowy Dzień Wirusowego Zapalenia Wątroby (World Hepatitis Day - WHD) jest w tym roku obchodzony pod hasłem „Odnajdźmy zaginione miliony” (Find the Missing Millions). Nawiązuje to właśnie do faktu, że – jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) na swojej stronie internetowej - na świecie spośród 400 mln osób chorych na WZW aż 95 proc. nie wie o tym i nie leczy się. Te osoby są nie tylko narażone na całkowite uszkodzenie wątroby – marskość i niewydolność wątroby, raka wątrobowokomórkowego oraz przedwczesną śmierć, ale też nieświadomie zakażają innych.

O tym, jak ważnym problemem zdrowotnym są wirusowe zapalenia wątroby – zwłaszcza WZW typu C i WZW typu B - świadczy fakt, że Światowy Dzień WZW to zaledwie jeden z czterech globalnych dni przyjętych przez Światową Organizację Zdrowia.

Wirusy powodujące WZW, takie jak wirus HBV, który wywołuje WZW B i wirus HCV, który wywołuje WZW C, przenoszą się głównie poprzez krew (w trakcie zabiegów medycznych, ale też tatuowania czy kolczykowania). W przypadku wirusa HBV do infekcji może też dojść podczas kontaktu z nasieniem i innymi płynami ustrojowymi zakażonej osoby. WHO szacuje, że co roku 6-10 mln kolejnych osób zostaje zakażonych tymi wirusami, a ok. 1,3 mln umiera z powodu powikłań WZW – jest to więcej niż z powodu HIV/AIDS, gruźlicy czy malarii.

Z badań epidemiologicznych wynika, że w Polsce może żyć około 200 tys. osób z WZW typu C i 500 tys. zakażonych wirusem wywołującym WZW B. O swoim zakażeniu i rozwijającej się chorobie nie wie aż 80 proc. z nich. Przyczyną jest m.in. to, że WZW przez wiele lat nie daje żadnych objawów.

„Bardzo często spotykamy się z tym, że informacja o wirusowym zapaleniu wątroby jest ogromnym zaskoczeniem dla pacjenta, co gorsza nierzadko dzieje się to w momencie, gdy wirus zdążył dokonać ogromnego spustoszenia w organizmie. Dlatego nieustannie apelujemy: badajcie się, nie dajcie się zaskoczyć!” - powiedziała PAP prezes Fundacji „Gwiazda Nadziei” Barbara Pepke. Fundacja (http://gwiazdanadziei.pl) jest głównym organizatorem obchodów Światowego Dnia WZW w Polsce.

Jak dodała, w Polsce mamy bardzo dobrą sytuację, jeśli chodzi o dostęp do leczenia WZW. Nakłady na refundację najnowszych terapii systematycznie rosną. A skuteczność najnowszych metod leczenia WZW C jest obecnie bliska 100 proc. Co więcej, są one bardzo dobrze tolerowane przez pacjentów, a leczenie trwa zaledwie trzy miesiące. „W Polsce obecnie problemem jest jedynie słaba wykrywalność zakażeń. Pod tym względem znajdujemy się w ogonie Europy. Tylko 22 proc. Polaków zakażonych wirusem HCV jest tego świadoma. Do państw, które najlepiej radzą sobie z tym zagadnieniem dużo nam brakuje. Na przykład wykrywalność wirusa w Finlandii sięga 70 proc.” - powiedziała Pepke. Według niej w Polsce brakuje systemowego wykrywania WZW C.

„Naszym celem jest zwiększenie świadomości społeczeństwa o znaczeniu wykrywania wirusowego zapalenia wątroby. Przede wszystkim mówimy o WZW typu C, ponieważ jest ono wyleczalne oraz o WZW typu B ponieważ są leki, które pozwalają zahamować tę chorobę na wiele lat” - tłumaczy cytowana w informacji prasowej przesłanej PAP przez „Gwiazdę Nadziei” prof. Magdalena Durlik, kierownik Kliniki Medycyny Transplantacyjnej, Nefrologii i Chorób Wewnętrznych Szpitala Klinicznego Dzieciątka Jezus w Warszawie.

Specjalistka podkreśla, że samo WZW typu C przebiega w sposób bezobjawowy i możemy nie zdawać sobie sprawy z tego, że jesteśmy zakażeni wirusem HCV. „Możemy również nie mieć objawów wątrobowych, albo mieć zupełnie inne objawy np. ze strony innych narządów lub tzw. syndrom przewlekłego zmęczenia” - zaznacza prof. Durlik.

Szczególnie narażone na zakażenie wirusem HCV są osoby, które kiedykolwiek poddawały się zabiegom medycznym lub niemedycznym z użyciem niesterylnego sprzętu, w tym m.in. operacjom, zabiegom endoskopowym, stomatologicznym, ale też zabiegom kosmetycznym, jak manicure, tatuaż czy akupunktura, podczas których doszło do naruszenia ciągłości tkanek.

W grupie ryzyka znajdują się również osoby, które przed 1992 r. były hospitalizowane lub otrzymywały w tym czasie transfuzje krwi i preparatów krwiopochodnych. Te grupy powinny w pierwszej kolejności wykonać test na obecność przeciwciał anty-HCV. Jak podkreślają eksperci przeciwko temu wirusowi nie udało się jeszcze opracować szczepionki. Można się natomiast zaszczepić przeciwko HBV.

Aby poprawić wykrywalność zakażeń wirusem HCV Koalicja Hepatologiczna, której liderem jest Barbara Pepke, oraz Polskie Towarzystwo Hepatologiczne wystąpiły do ministra zdrowia z koncepcją wprowadzenia możliwości wykonywania bezpłatnych badań anty-HCV u lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej (POZ). Pomysł ten otrzymał już pozytywną opinię Agencji Oceny Technologii Medycznej i Taryfikacji (AOTMiT). „Jednak, mimo wielu apeli ze strony ekspertów medycznych i organizacji pacjentów, badanie anty-HCV nie znalazło się jak dotąd w koszyku badań, które może zlecić lekarz POZ” - podsumowała Pepke.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Co warto wiedzieć o Memorial Day? Waszyngton - miejsce, które trzeba odwiedzić!

/ fot. Małgorzata Schulz/niezalezna.pl

  

W nadchodzący poniedziałek cała Ameryka będzie obchodzić (Memorial Day), święto upamiętniające tych, którzy zginęli w trakcie odbywania służby wojskowej. To długi weekend, podczas którego warto odwiedzić miejsca takie, jak Waszyngton. Zwiedzanie stolicy USA położonej pomiędzy stanami Maryland i Wirginia, to niewątpliwie najlepsza lekcja historii.

Główną atrakcją turystyczną Waszyngtonu obok Białego Domu, Biblioteki Kongresu, kompleksu muzeów Smithsonian jest Kapitol.

Amerykański parlament jest położony na wzgórzu Kapitol i otoczony malowniczym parkiem. Tutaj często odbywają się koncerty, wystawy oraz uroczystości z okazji obchodów świąt państwowych.

Jak podają rządowe statystki do stolicy USA rocznie przybywa około 19 milionów turystów, którzy wydają tam przynajmniej 7 bilionów dolarów. Jest to znaczący zastrzyk w budżecie miasta i pozwala władzom na utrzymanie niższych podatków w Dystrykcie Kolumbia.

Do stolicy przybywają liczne wycieczki szkolne aby tutaj uczyć dzieci i młodzież ze szkół podstawowych oraz średnich jak w stanach działa proces legislacyjny.

W kolejce do zwiedzania Kapitolu nieraz trzeba czekać nawet kilka godzin. Można zarejestrować się przez internet aby uniknąć kolejek. Parlament USA otwarty jest dla zwiedzających od godziny 8:30 rano do 16:30.

Waszyngton to miejsce skrajnych warunków klimatycznych, ostrych zim kiedy to temperatura spada nawet do minus 15 stopni Celsjusza i upalnych letnich miesięcy kiedy temperatury dochodzą do 38 stopni Celsjusza. W lutym siedziba kongresu była zamknięta z powodu śnieżycy przez 4 dni.
Temu regionowi nie obce są tornada. Trzy dni temu ewakuowano pracowników kongresu z powodu zagrożenia nadchodzącym tornadem, które przeszło obok Kapitolu.

Jednak statystyki pokazują, że nawet ekstremalne warunki pogodowe nie odstraszają turystów.

 

 

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl