Rosja. Nie będzie referendum

/ cikrf.ru

  

Rosyjska Centralna Komisja Wyborcza odrzuciła dziś wniosek o referendum w sprawie podniesienia wieku emerytalnego zgłoszony przez Komunistyczną Partię Federacji Rosyjskiej (KPRF). Powodem są zastrzeżenia do sposobu sformułowania pytania referendum.

Inicjatorzy referendum zaproponowali pytanie: "Czy zgadza się Pan/Pani z tym, że w Federacji Rosyjskiej nie powinien być podwyższany wiek uprawniający do przejścia na emeryturę przyznawaną ze względu na wiek z ubezpieczenia emerytalnego?". CKW oceniła, że pytanie zostało sformułowane w sposób nieuzasadniony, a jego brzmienie "może wprowadzić uczestników referendum w błąd, jeśli chodzi o konsekwencje prawne wyrażenia określonego stanowiska". Uznała, że postawione w ten sposób pytanie "dopuszcza możliwość różnorodnej interpretacji".

Szefowa CKW Ełła Pamfiłowa zapewniła przy tym, że komisja ogółem nie jest przeciwna temu, by w sprawie wieku emerytalnego odbyło się w Rosji referendum.

Nasi obywatele mają prawo wyrażać swoją opinię o tym, jaki powinien być system emerytalny, jednak problemem są szczegóły

- powiedziała Pamfiłowa.

KPRF powołała grupę inicjatywną, która w zeszłym tygodniu złożyła wniosek do CKW. KPRF jest jednym z trzech stronnictw tworzących parlament Rosji, które nie poparły projektu ustawy o podniesieniu wieku emerytalnego. Mimo to projekt został uchwalony 19 lipca w pierwszym czytaniu głosami czwartej partii - kontrolującej parlament Jednej Rosji. Przy tym, z jednolitego głosowania Jednej Rosji wyłamali się niektórzy znani działacze: przeciw zagłosowała była prokurator Krymu Natalia Pokłonska, a Siergiej Żelezniak nie przyszedł na obrady.

KPRF zapowiedziała na najbliższą sobotę demonstrację w Moskwie przeciwko podniesieniu wieku emerytalnego.

Obecny próg to 60 lat dla mężczyzn i 55 lat dla kobiet. Projekt ustawy wniesiony przez rząd zakłada, że od przyszłego roku wiek emerytalny będzie stopniowo podwyższany i w 2034 roku będzie to 65 lat dla mężczyzn i 63 lata dla kobiet. Sondaże opinii społecznej wskazują, że ok. 90 proc. Rosjan jest przeciwnych podniesieniu wieku emerytalnego.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Skuter wjechał pod pociąg. Na miejscu pracuje siedem zastępów straży pożarnej

Zdjęcie ilustracyjne / p.o./niezalezna.pl

  

Jeden mężczyzna nie żyje, drugi został przewieziony do szpitala po zderzeniu skutera z szynobusem. Do wypadku doszło dzisiaj po południu w miejscowości Szebnie w powiecie jasielskim (Podkarpackie) – podała podkarpacka policja.

Bartosz Wilk z zespołu prasowego podkarpackiej policji podkreślił, że według wstępnych ustaleń dwóch mężczyzn jadących skuterem na niestrzeżonym przejeździe kolejowym zderzyło się z szynobusem.

Rzecznik podkarpackich strażaków mł. bryg. Marcin Betleja uściślił, że kierujący skuterem wjechał pod szynobus relacji Rzeszów-Jasło.

„Skuterem jechało dwóch mężczyzn w wieku około 30 lat. Jeden z nich zmarł, drugi został zabrany do szpitala” – mówił Betleja.

Wilk zaznaczył, że nie wiadomo na razie, jakich obrażeń doznał mężczyzna i jaki jest jego stan.

Betleja przekazał, że na miejscu pracuje siedem zastępów straży pożarnej, a strażacy zabezpieczyli miejsce zdarzenia. Okoliczności wypadku wyjaśnia policja wraz z prokuratorem.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, pap


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl