Informacje o bieżącej ocenie jakości wody w kąpieliskach można znaleźć na stronie specjalnego serwisu kąpieliskowego pod adresem sk.gis.gov.pl. Takie wiadomości powinny być również na tablicy informacyjnej na kąpielisku.

Z powodu sinic zamknięte są m.in. kąpieliska Dzika Plaża na Zalewie Zegrzyńskim (Mazowieckie), Malta na Jez. Maltańskim (Poznańskie), Gdańsk Stogi na Zatoce Gdańskiej (Pomorskie), Lewityn na rzece Dobrzynce w Pabianicach (Łódzkie, Przystań wodna w Nowych Siołkowicach (Opolskie).

U osób, które napiły się wody z zakwitem lub pływały w kożuchach glonów, może się pojawić wysypka na skórze, swędzenie i łzawienie oczu, wymioty, biegunka, gorączka, bóle mięśni i stawów. Dolegliwości te mogą wystąpić bezpośrednio lub kilka dni po kąpieli.

W tym roku od 1 czerwca do 30 września ma w Polsce działać prawie 500 kąpielisk. Woda w nich jest monitorowana pod kątem występowania przekroczeń zanieczyszczeń mikrobiologicznych (np. escherichia coli, enterokoki) oraz obecności zakwitu sinic (widoczne smugi, kożuch, piana), rozmnożenia się makroalg lub fitoplanktonu morskiego albo innych zanieczyszczeń: materiałów smolistych, szkła, tworzyw sztucznych, gumy i innych odpadów (w ilości nie dającej się natychmiast usunąć z wody).

W razie przekroczeń dopuszczalnych wartości określonych parametrów wydawany jest zakaz kąpieli. Przywrócenie możliwości bezpiecznego kąpania następuje po wykonaniu kolejnego badania wody, które potwierdzi brak przekroczeń.

Dawniej sinice (Cyanobacteria) uważane były za rośliny, obecnie zalicza się je do prokariotów, należących do królestwa bakterii. Sinice zawierają mało substancji łatwo przyswajalnych, dlatego dla innych wodnych organizmów są marginalnym źródłem pożywienia. Podczas tzw. zakwitów w zbiornikach wodnych mogą jednak powodować problemy, zwłaszcza niektóre ich szczepy, które wydzielają substancje trujące. Rozległe zakwity sinic mogą też spowodować szkodliwy dla innych organizmów ubytek tlenu w wodzie. Do zakwitów dochodzi latem, kiedy sinice mają pod dostatkiem światła i składników odżywczych.