Australia bliżej nowego niszczyciela

/ flickr.com

  

W piątek w miejscowości Adelaide miała miejsce ceremonia przekazania drugiego z trzech zamówionych przez rząd w Canberze niszczycieli rakietowych typu Hobart – podaje portal news.au

Niszczyciel rakietowy HMAS Brisbane (DDGH 41) jest częścią wartego 9 mld dolarów projektu. Okręt czekają morskie próby, po których jeszcze w tym roku wejść ma do służby. Pierwszy z niszczycieli rakietowych typu Hobart został przyjęty do służby w australijskiej marynarce wojennej (Royal Australian Navy-RAN) 23 września 2017 roku. Ostatni z trzech okrętów zostanie włączony do służby w 2020 roku. Niszczyciele rakietowe typu Hobart mają wyporność 6250 ton, długość 147,2 metra, szerokość 18,6 oraz zanurzenie wynoszące 5,17 metra. Wyposażony są w system walki Aegis, wykorzystujący radar z szykiem fazowanym, umożliwiającym obserwacje oraz namierzanie do stu celów jednocześnie.

Na samo uzbrojenie Hobarta składa się 48 wertykalnych wyrzutni Mk 41 VLS, które miotają pociski rakietowe przeciwlotnicze/przeciwrakietowe SM-2MR oraz ESSM. Do dyspozycji mają również system artyleryjski Phalanx CIWS, osiem przeciwokrętowych pocisków manewrujących AGM-84/RGM-84/UGM-84 Harpoon, armatę Mark 45 127 mm oraz wyrzutnie torpedowe. Dzięki dwóm silnikom wysokoprężnym General Electric Marine 7LM2500-SA-MLG38 o mocy 23.500 KM mogą osiągnąć 28 węzłów. Jeśli zaś chodzi o zasięg jednostki to wynosi on ponad 5 tysięcy mil morskich przy 18 węzłach. Z pokładu Hobarta operować może jeden śmigłowiec morski Sikorsky MH-60R Seahawk. Załogę okrętu stanowić ma ponad 180 wojskowych.

Jednostka ma zapewnić obronę przeciwlotniczą/przeciwrakietową dla jednostek oraz infrastruktury zlokalizowanej na terenach przybrzeżnych oraz dla samego okrętu. Wykorzystywany ma być do zabezpieczenia morskich szlaków handlowych, działań rozpoznawczych misji ratunkowych, jak i do prowadzenia operacji zwalczania okrętów podwodnych. Okręty te budowane są przez Konsorcjum AWD Alliance, w którego skład wchodzą m.in. rząd Australii i spółka Raytheon Australia, Navantia Australia, ASC Shipbuilding. Okrtęty HMAS Hobart mają zastąpić wykorzystywane fregaty rakietowe typu Adelaide.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Schetyna zwołał naradę szefów regionów

zdjęcie ilustracyjne / Fotomag/Gazeta Polska

  

W siedzibie Platformy Obywatelskiej w Warszawie zebrali się dziś wieczorem szefowie regionów PO na spotkaniu z szefem partii Grzegorzem Schetyną.

Tematem dzisiejszego spotkania, tak jak i zaplanowanego na środę posiedzenia zarządu partii - jak przyznają politycy PO - jest podsumowanie niedzielnych wyborów, w których startująca w ramach Koalicji Obywatelskiej PO zajęła drugie miejsce, przegrywając z Prawem i Sprawiedliwością.

Nieoficjalnie politycy Platformy dodają, że można spodziewać się też dyskusji na temat obsady niektórych stanowisk w nowym parlamencie, m.in. funkcji szefa klubu Koalicji Obywatelskiej oraz marszałka Senatu, gdzie kandydatom opozycyjnym udało się zdobyć 51 mandatów.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl