Palester i Panufnik: artyści skazani na zapomnienie

/ fot. mat.pras.

  

17 września, w 79. rocznicę napadu Armii Czerwonej na II Rzeczpospolitą w Teatrze Palladium odbędzie się niezwykły koncert poświęcony twórczości Andrzeja Panufnika i Romana Palestra - artystów skazanych na zapomnienie. Patronat nad wydarzeniem objął portal niezalezna.pl. Partnerem koncertu jest Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie.

Roman Palester (1907–1989) i Andrzej Panufnik (1914–1991) to dwaj wybitni polscy kompozytorzy, którzy w pierwszy powojennych latach zdecydowali sięna emigrację z PRL.
 Obaj twórcy do 1977 roku pozostawali na indeksie PRL-owskiej cenzury – ich muzyki nie można było wykonywać, a ich nazwiska pomijano w publikacjach (wyjątkiem w tym zakresie był tylko czas odwilży po 1956 roku). O ile dziś muzyka Panufnika, również dzięki sukcesowi, jaki odniósł on w swej przybranej ojczyźnie, jest dobrze rozpoznana, to twórczość i działalność Romana Palestra pozostaje w dużej mierze w zapomnieniu.

Tymczasem obaj ci polityczni emigranci, tak niesłusznie skazani na zapomnienie, zasługują na przywrócenie ich twórczości oraz zapewnienie jej stałego miejsca w polskiej kulturze. Roman Palester był związany z UW – studiował tu przed wojną historię sztuki, na mocy testamentu przekazał teżswą spuściznę Archiwum Kompozytorów Polskich BUW, które ostatnio podjęło szereg działań mających na celu promocję twórczości kompozytora (strona internetowa www.palester.polmic.pl, płyty CD, publikacja autobiografii).

Przypomnienie tych dwóch wybitnych postaci, skazanych na zapomnienie przez reżim komunistyczny, to działanie przywracające historii muzyki polskiej jej tożsamość. Obydwaj kompozytorzy zmuszeni byli do pracy za granicą, gdzie zdobyli uznanie. Ich życiowe historie to historie Polaków, którzy, jak wielu innych, musieli opuścić Polskę, aby móc swobodnie żyć i tworzyć. Mieszkańcy, nie tylko Warszawy, ale też szerzej Polski, będą mieli okazję zapoznać się z twórczością dwójki kompozytorów, ale też zrozumieć historię ich życia w realiach Polski komunistycznej.

Koncertowi poświęconemu ich twórczości towarzyszyć będzie wystawa organizowana we współpracy z Archiwum Kompozytorów Polskich Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego. Podczas recitalu zagrają Łukasz Długosz (flet),  Agata Kielar-Długosz (flet) i Janusz Wawrowski (skrzypce, kierownictwo artystyczne Warsaw Players).

NIE PRZEGAP:  Koncert "SKAZANI NA ZAPOMNIENIE: Andrzej Panufnik i Roman Palester", 17 września, Teatr Palladium, wstęp wolny. O szczegółach będziemy informować na bieżąco.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Koniec z "sędziowską polityką" w internecie? Minister apeluje do KRS: "Stwórzcie kodeks etyki"

Zdjęcie ilustracyjne / fot. pixabay.com

  

Czy to koniec sędziowskich manifestacji politycznych w internecie? Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro zwrócił się do Krajowej Rady Sądownictwa z apelem o przygotowanie kodeksu etyki, mającego regulować internetowe zachowania przedstawicieli wymiaru sprawiedliwości. Niektórzy bowiem zbyt mocno wczuli się w internetowe przepychanki o charakterze politycznym.

O tym, jak traktują swoją misję niektórzy sędziowie, mówił wczoraj prezydencki minister Andrzej Dera. Mówił m.in. o politycznej walce.

"Sędziom nie przystoi tego typu zachowanie, ja od sędziów oczekuję umiaru, dystansu, nieangażowania się w sprawy publiczne, niewypowiadania się w sprawach politycznych, a te wszystkie normy zostały przekroczone"

– ocenił Dera.

Podkreślił też, że środowisko sędziów wymaga dłuższego naprawiania.

"Samo środowisko musi zrozumieć, że sędzia to nie jest zawód, to jest stan. Sędzia musi być świętszy od Cezara"

- dodał.

[polecam:https://niezalezna.pl/284662-srodowisko-sedziow-wymaga-dluzszej-naprawy-musza-zrozumiec-ze-sedzia-to-nie-zawod-to-stan]

Ministerstwo Sprawiedliwości opublikowało dziś komunikat, w którym wyjaśniono, jakie będą działania ministra Zbigniewa Ziobro w celu regulowania zachowań sędziów w internecie.

"Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro zwrócił się do Krajowej Rady Sądownictwa z apelem o przygotowanie kodeksu etyki, który będzie regulował zachowanie sędziów w internetowych mediach społecznościowych. Inicjatywa ma na celu oczyszczenie środowiska sędziowskiego z zachowań niegodnych przedstawicieli wymiaru sprawiedliwości"

- wskazał w komunikacie resort sprawiedliwości.

Zdaniem ministra Ziobro, w kodeksie powinny znaleźć się regulacje, które będą przeciwdziałać łamaniu przez sędziów zasady apartyjności i apolityczności. Jak zaznaczył Ziobro, "zasady etyczne nie mogą zezwalać na anonimowe angażowanie się sędziów w mediach społecznościowych i komentowanie wyroków, w tym własnych".

"Obywatele oczekują też, by sędziowie nie posługiwali się nienawistnym językiem, nie używali wulgaryzmów, nie publikowali obscenicznych zdjęć i nie przekraczali granic dobrego smaku"

- wskazał resort.

Ziobro podkreślił przy tym, że sprawowane godności sędziego to wielki przywilej, ale też ograniczenia.

"Jednym z nich powinna stać się zasada szczególnej powściągliwości w korzystaniu z mediów społecznościowych"

– dodał minister.

Jak zaznaczono w komunikacie resortu propozycja ministra związana jest z koniecznością uporządkowania sytuacji w środowisku sędziowskim.

"Zarówno związanej z tym, że niektórzy sędziowie, pracujący dotąd w Ministerstwie Sprawiedliwości, pomylili role do jakich zostali powołani, jak też z licznymi przypadkami wypowiedzi o charakterze manifestów politycznych"

- wskazało ministerstwo.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl