Dobra wiadomość dla wypoczywających nad Bałtykiem

/ pixabay.com /Creative Commons CC0/stronytwoichmarzen

  

W piątek przed południem wszystkie kąpieliska morskie na Pomorzu Zachodnim były wolne od sinic. Turyści mogą się już kąpać w morzu. Sanepid przypomina jednak, aby stosować się do zakazów i śledzić informacje o ewentualnych zanieczyszczeniach wody. Można się także kąpać na wszystkich kąpieliskach w Sopocie. Nadal z powodu zakwitu sinic zamknięta jest natomiast większość plaż w Gdyni i Gdańsku.

W czwartek z powodu występowania sinic zamknięto w regionie Pomorza Zachodniego kilka kąpielisk, m.in. w Kołobrzegu i Międzyzdrojach. W piątek krótko po otwarciu nadmorskich kąpielisk sinic nie stwierdzono na żadnym z nich, co oznacza, że kąpiel jest tam dozwolona.

Woda jest wolna od sinic, ale należy pamiętać, że ich skupiska przemieszczają się i jeszcze tego samego dnia na kąpielisku może obowiązywać zakaz kąpieli.

- powiedziała Małgorzata Kapłan z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Szczecinie.

Podkreśliła, że należy respektować flagi wywieszone w kąpieliskach.

Informacje o zamknięciach kąpielisk turyści znajdą także w internetowym serwisie kąpieliskowym dostępnym m.in. na stronach zachodniopomorskiego sanepidu.

- dodała Kapłan.

Z kolei WSSE w Gdańsku poinformowała,że bezpieczne jest tylko korzystanie z kąpielisk w Sobieszewie i Świbnie, a w Gdyni w Babich Dołach.

Na Półwyspie Helskim z powodu zakwitu sinic zamknięte są dwa z czterech kąpielisk w Jastarni. Kąpieli należy unikać także w Chałupach i Kuźnicy.

Nad otwartym morzem kąpiel nie jest dozwolona w Chłapowie, Białogórze, Dębkach, Jastrzębiej Górze, Karwi, Karwieńskich Błotach, Ostrowie, Władysławowie, a także na jednym z trzech kąpielisk w Łebie (wejście C).

Sinice to bakterie odporne na złe warunki tlenowe. Większość wykazuje dużą zdolność przystosowania się do warunków środowiska. Gdy zagęszczenie sinic w wodzie nie jest zbyt duże, są ważnym składnikiem ekosystemów wód naturalnych, produkują też tlen. Przy sprzyjających im warunkach pogodowych, takich jak wysoka temperatura, słaby wiatr i brak opadów, tworzą tzw. zakwity wody - "kożuchy" o różnym zabarwieniu, czasami wydzielające zatęchłe, ziemiste lub trawiaste zapachy. Zakwity mogą też tworzyć piany na brzegach zbiorników.

Niektóre sinice mogą produkować toksyny. Kąpiel w zanieczyszczonej nimi wodzie lub połknięcie jej może spowodować wysypkę, łzawienie oczu, wymioty, biegunkę lub gorączkę. Dolegliwości mogą się pojawić nawet kilka dni po kąpieli.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, pap

Tagi

Wczytuję komentarze...

Odnaleziono ciała Polaków

zdjęcie ilustracyjne / Photo-View

  

Na Svalbardzie odnaleziono w niedzielę ciała dwojga zaginionych pracowników Polskiej Stacji Polarnej w Hornsund - poinformował w komunikacie urząd gubernatora tego norweskiego archipelagu.

Kobieta i mężczyzna z polskiej placówki badawczej udali się w piątek na wycieczkę. Gdy nie powrócili w ustalonym terminie - w niedzielę rano - do bazy, załoga stacji wyruszyła, by ich szukać.

"Dwie ofiary śmiertelne znaleziono kilka godzin później w trudno dostępnym obszarze lawinowym pod górą Kamkrona, na wschód od stacji. Spadli kilkaset metrów w dół ze stromej góry"

- napisała w komunikacie gubernator Kjerstin Askholt.

Na miejsce zdarzenia wysłany został helikopter wraz z lekarzem oraz policją.

Jak poinformował urząd gubernatora, w Polskiej Stacji Polarnej w Hornsund przebywa zwykle 14 osób.

Według gazety "VG" obie ofiary śmiertelne były obywatelami polskimi. W tym sezonie zimowym już 11 osób straciło życie w Norwegii w wyniku lawin.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl