Stronnictwo rosyjskie się jednoczy. Problem dla PiS?

Mąż stanu, mędrzec, przyszły kandydat na prezydenta, przywódca ludowy – tak o Michale Kołodziejczaku, okrzykniętym nowym Andrzejem Lepperem, mówi Aleksander Jabłonowski, skrajnie prorosyjski działacz narodowy. Ten znany m.in. z występu w telewizji wPolsce.pl komentator wzywa do oddania „całej władzy w ręce chłopów”. Wcześniej wsparcia udzielili mu komentatorzy prorosyjskiego portalu Sputnik, którzy stwierdzili, że rolnicy mają możliwość zablokowania rządów PiS w samorządach - pisze dziś w "Gazecie Polskiej Codziennie" Jacek Liziniewicz.

Michał Kołodziejczak; zdjęcie ilustracyjne
fot. Marcin Pegaz/Gazeta Polska

Minister rolnictwa Krzysztof Ardanowski od kilku tygodni stara się uspokoić nastroje na wsi. Nie jest to łatwe, bo nasi farmerzy zmagają się z suszą i z kryzysem związanym z załamaniem rynku owoców miękkich. Problemem jest również afrykański pomór świń. Od miesięcy trwa wśród rolników mobilizacja. Powstają koalicje i organizacje otwarcie antyrządowe. Taką jest Unia Ziemniaczano-Warzywna, na czele której stanął Michał Kołodziejczak. Ten bije w rząd jak w bęben. Krytykuje założenia zaproponowanego przez premiera Matusza Morawieckiego Programu dla Wsi. Nie podoba mu się pomysł powołania Polskiego Holdingu Spożywczego, bo powinien on należeć do rolników. Przypomnijmy: w założeniu gigant kontrolowany przez państwo miałby walczyć ze zmowami cenowymi sieci handlowych i przetwórców. Skrzyknięci przez Kołodziejczaka rolnicy jeżdżą na spotkania polityków PiS i głośno domagają się rozwiązań. Stawiają przy tym mocno na kierunek rosyjski.

– Drży mi teraz głos, ale mam przed oczami Rosjan, z którymi moja rodzina handlowała od bardzo dawana, którzy przywozili pieniądze do Polski. My wspólnie z nimi potrafiliśmy budować ten kraj, budować naszą gospodarkę. Pan dzisiaj w Telewizji Polskiej mówi o dziwnych wpływach rosyjskich? O czym Pan mówi?

– pytał podczas sejmowej komisji rolnictwa Kołodziejczak. Przy okazji karmił rolników propagandą antyukraińską. Ostatnio upowszechniał tezę, że dziki z ASF zostały zrzucone z helikopterów.

Postulat zbliżenia z Rosją podoba się narodowcom. Na protestach rolniczych pojawiali się m.in. Andrzej Rybak (znany z palenia kukły Żyda, Sorosa), Robert Winnicki i Aleksander Jabłonowski. Ten ostatnio nagrał 30-minutowy pean na cześć Kołodziejczaka. Wzywa do twardej postawy, bo przyciśnięty do ściany PiS ma wycofać się z reform na wsi. Jednocześnie podkreśla, że tylko odsunięcie partii rządzącej od władzy zabezpieczy rolników.

– Nie ustępujcie im. Macie sytuację doskonałą, jesteśmy przed wyborami samorządowymi. Bierzcie Polskę od dołu. Wyrywajcie ją z Polińskich łap. Jeszcze tylko wy możecie to zrobić

– przestrzega Jabłonowski.

Więcej - w dzisiejszym wydaniu "Gazety Polskiej Codziennie".

 

Źródło: Gazeta Polska Codziennie

#rolnictwo #Program dla Wsi #Aleksander Jabłonowski #Michał Kołodziejczak

​Jacek Liziniewicz
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo