Minister o referendum: Dobrze się stało

/ senat.gov.pl

  

Dobrze się stało, że senatorowie zdecydowali, by nie wyrazić zgody na wniosek prezydenta ws. referendum - ocenił szef KSRM Jacek Sasin. To jest sukces nas wszystkich, bo uniknęliśmy poważnego problemu, jakim byłoby to referendum - podkreślił.

Senat nie wyraził wczoraj zgody na zarządzenie przez prezydenta Andrzeja Dudę konsultacyjnego referendum ogólnokrajowego ws. zmian w konstytucji w dniach 10-11 listopada.

CZYTAJ WIĘCEJ: Jak senatorowie PIS głosowali w sprawie referendum konstytucyjnego? "To była trudna decyzja"

Za wyrażeniem zgody przez Senat na zaproponowane przez prezydenta Andrzeja Dudę referendum konsultacyjnego ws. zmian w konstytucji w dniach 10-11 listopada, opowiedziało się 10 senatorów, przeciw było 30, od głosu wstrzymało się 52 (w tym 50 senatorów PiS m.in. marszałek Senatu Stanisław Karczewski, wicemarszałek Adam Bielan oraz Jan Maria Jackowski).

Myślę, że to jest przede wszystkim sukces nas wszystkich, bo uniknęliśmy poważnego problemu, jakim byłoby to referendum

- powiedział Sasin, pytany dziś przez rp.pl, czy decyzja Senatu, to sukces prezydenta.

Myślę, że dobrze się stało, że taką decyzję senatorowie podjęli

- dodał szef Komitetu Stałego Rady Ministrów.

Unikniemy problemów, jakie to referendum, gdyby ono zaistniało, mogło spowodować. Problemów przede wszystkim dla Polaków, którzy chcieliby pewnie 11 listopada świętować stulecie niepodległości, a nie uczestniczyć w politycznej awanturze, bo niestety zapowiedź takiej politycznej awantury mieliśmy ze strony opozycji

- zauważył Sasin.

Jak podkreślił, zapowiedzi bojkotu referendum ze strony opozycji "jeszcze mocniej nas utwierdziło w tym, że 11 listopada, stulecie niepodległości, to nie jest dobry moment, żeby taki bój polityczny z opozycją staczać". Według Sasina przeprowadzenie referendum niosłoby ryzyko "zamienienia święta, bardzo ważnego, stulecia niepodległości w kolejną polityczną jatkę".

Na uwagę, że to senatorowie PiS odrzucili pomysł referendum Dudy, Sasin odpowiedział, że "przeciwko temu referendum głosowali senatorowie opozycji".

Senatorowie PiS nie głosowali za, ale nie głosowali też przeciw, większość senatorów wstrzymała się od głosu

- zaznaczył minister.

Przyznał, że można było uzgodnić z prezydentem inne terminy referendum.

Przecież my proponowaliśmy inne rozwiązania, inne daty. To nie jest żadna tajemnica, to się odbywało publicznie. Pan prezydent nie skorzystał z tej propozycji

- mówił Sasin.

Zapewnił, że decyzja Senatu nie jest upokorzeniem dla prezydenta. Powtórzył, że przesądziło o niej przeświadczenie, że 11 listopada byłoby niewłaściwą datą, obawa przed trudnościami technicznymi i kosztami związanymi z referendum.

Pytany, czy obawia się, że po decyzji Senatu prezydent nie podpisze ostatniej nowelizacji ustaw o SN, sądownictwie i prokuraturze, Sasin powiedział:

Stawianie sprawy w ten sposób upokarza i uwłacza panu prezydentowi Andrzejowi Dudzie.

Bo, jak dodał, sugeruje, że prezydent "kieruje się jakimiś pozamerytorycznymi przesłankami podejmując decyzję o podpisaniu lub niepodpisaniu ustawy, w tym przypadku, jak rozumiem, jakąś chęcią rewanżu czy, jak ktoś mówił, zemsty za tę decyzję Senatu".

Ja znam pana prezydenta Andrzeja Dudę i wiem, że to są zachowania, które nie mieszczą się w jego kanonie zachowań. Będzie tę ustawę na pewno oceniał pod względem zgodności z prawem, z konstytucją, również z pewną potrzebą przyjęcia takiego prawa. Nie spodziewamy się weta ze strony prezydenta, bo nie ma przesłanek, żeby takie weto zaistniało

- dodał szef KSRM.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Wybuch w Christchurch

/ twitter.com/FlatWhiteNZ

  

Awaria instalacji gazowej była przyczyną piątkowej eksplozji w nowozelandzkiej miejscowości Christchurch - poinformowała miejscowa policja. Lokalne media donoszą, że rannych zostało sześć osób, które trafiły do szpitala.

"Służby ratunkowe ewakuowały mieszkańców z okolic miejsca eksplozji, która była wynikiem awarii gazowej. Wybuch spowodowało pożar jednego z domów i ranił kilka osób"

- podała w komunikacie policja. W akcji ratunkowej brały udział cztery wozy strażackie.

Do wybuchu w dzielnicy Northwood doszło ok. godz. 10.20 czasu lokalnego (0:20 czasu polskiego). Miejscowe media donoszą, że sześć osób zostało odwiezionych do szpitala.

Miejscowa gazeta "New Zealand Herald" cytowała jednego z pracowników hotelowych w Christchurch, który mówił, że usłyszał odgłos przypominający eksplozję, a pobliskie budynki zatrzęsły się. "To było więcej niż trzęsienie ziemi, można by pomyśleć, że wybuchła bomba" - mówił gazecie pracownik hotelu.

Piątkowe wydarzenie miało miejsce cztery miesiące po zamachu terrorystycznym w Christchurch. 15 marca terrorysta Brenton Tarrant przeprowadził zamachy na dwa meczety, w wyniku czego zginęło 51 osób. Atak w Christchurch był najkrwawszym aktem terrorystycznym w historii Nowej Zelandii. W związku z atakiem policja aresztowała także trzy inne osoby - dwóch mężczyzn i jedną kobietę.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl