Minister o referendum: Dobrze się stało

/ senat.gov.pl

  

Dobrze się stało, że senatorowie zdecydowali, by nie wyrazić zgody na wniosek prezydenta ws. referendum - ocenił szef KSRM Jacek Sasin. To jest sukces nas wszystkich, bo uniknęliśmy poważnego problemu, jakim byłoby to referendum - podkreślił.

Senat nie wyraził wczoraj zgody na zarządzenie przez prezydenta Andrzeja Dudę konsultacyjnego referendum ogólnokrajowego ws. zmian w konstytucji w dniach 10-11 listopada.

CZYTAJ WIĘCEJ: Jak senatorowie PIS głosowali w sprawie referendum konstytucyjnego? "To była trudna decyzja"

Za wyrażeniem zgody przez Senat na zaproponowane przez prezydenta Andrzeja Dudę referendum konsultacyjnego ws. zmian w konstytucji w dniach 10-11 listopada, opowiedziało się 10 senatorów, przeciw było 30, od głosu wstrzymało się 52 (w tym 50 senatorów PiS m.in. marszałek Senatu Stanisław Karczewski, wicemarszałek Adam Bielan oraz Jan Maria Jackowski).

Myślę, że to jest przede wszystkim sukces nas wszystkich, bo uniknęliśmy poważnego problemu, jakim byłoby to referendum

- powiedział Sasin, pytany dziś przez rp.pl, czy decyzja Senatu, to sukces prezydenta.

Myślę, że dobrze się stało, że taką decyzję senatorowie podjęli

- dodał szef Komitetu Stałego Rady Ministrów.

Unikniemy problemów, jakie to referendum, gdyby ono zaistniało, mogło spowodować. Problemów przede wszystkim dla Polaków, którzy chcieliby pewnie 11 listopada świętować stulecie niepodległości, a nie uczestniczyć w politycznej awanturze, bo niestety zapowiedź takiej politycznej awantury mieliśmy ze strony opozycji

- zauważył Sasin.

Jak podkreślił, zapowiedzi bojkotu referendum ze strony opozycji "jeszcze mocniej nas utwierdziło w tym, że 11 listopada, stulecie niepodległości, to nie jest dobry moment, żeby taki bój polityczny z opozycją staczać". Według Sasina przeprowadzenie referendum niosłoby ryzyko "zamienienia święta, bardzo ważnego, stulecia niepodległości w kolejną polityczną jatkę".

Na uwagę, że to senatorowie PiS odrzucili pomysł referendum Dudy, Sasin odpowiedział, że "przeciwko temu referendum głosowali senatorowie opozycji".

Senatorowie PiS nie głosowali za, ale nie głosowali też przeciw, większość senatorów wstrzymała się od głosu

- zaznaczył minister.

Przyznał, że można było uzgodnić z prezydentem inne terminy referendum.

Przecież my proponowaliśmy inne rozwiązania, inne daty. To nie jest żadna tajemnica, to się odbywało publicznie. Pan prezydent nie skorzystał z tej propozycji

- mówił Sasin.

Zapewnił, że decyzja Senatu nie jest upokorzeniem dla prezydenta. Powtórzył, że przesądziło o niej przeświadczenie, że 11 listopada byłoby niewłaściwą datą, obawa przed trudnościami technicznymi i kosztami związanymi z referendum.

Pytany, czy obawia się, że po decyzji Senatu prezydent nie podpisze ostatniej nowelizacji ustaw o SN, sądownictwie i prokuraturze, Sasin powiedział:

Stawianie sprawy w ten sposób upokarza i uwłacza panu prezydentowi Andrzejowi Dudzie.

Bo, jak dodał, sugeruje, że prezydent "kieruje się jakimiś pozamerytorycznymi przesłankami podejmując decyzję o podpisaniu lub niepodpisaniu ustawy, w tym przypadku, jak rozumiem, jakąś chęcią rewanżu czy, jak ktoś mówił, zemsty za tę decyzję Senatu".

Ja znam pana prezydenta Andrzeja Dudę i wiem, że to są zachowania, które nie mieszczą się w jego kanonie zachowań. Będzie tę ustawę na pewno oceniał pod względem zgodności z prawem, z konstytucją, również z pewną potrzebą przyjęcia takiego prawa. Nie spodziewamy się weta ze strony prezydenta, bo nie ma przesłanek, żeby takie weto zaistniało

- dodał szef KSRM.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Narasta spór wokół odbudowy Notre Dame. Macron forsuje "nadanie nowocześniejszego rysu katedrze"

Jedna z propozycji "nowoczesnej" odbudowy autorstwa pracowni Kiss The Architect / kissthearchitect • Instagram

  

We Francji wciąż nie ma porozumienia pomiędzy głównym architektem a wysłannikiem prezydenta Emmanuela Macrona w kwestii odbudowy katedry Notre Dame w Paryżu. W spór dotyczący formy odbudowy zaangażowało się wielu ekspertów, historyków czy znawców sztuki. Philippe Villeneuve opowiada się za odbudową iglicy Viollet-le-Duc w identycznym stylu, zaś gen. Jean-Louis Georgelin postuluje „bardziej nowoczesne rozwiązania odpowiadające współczesności”.

Proszę się zamknąć” – tymi słowami gen. Jean-Louis Georgelin, wysłannik prezydenta Macrona ds. koordynacji prac rekonstrukcyjnych, zwrócił się do głównego architekta zabytków Philippe'a Villeneuve'a. Sytuacja miała miejsce podczas zeszłotygodniowego spotkania komisji ds. kultury we francuskim Zgromadzeniu Narodowym.

[polecam:https://niezalezna.pl/288035-katedra-notre-dame-wciaz-nie-jest-bezpieczna-istnieje-ryzyko-zawalenia-sie-duzego-rusztowania]

Przedmiotem sporu między gen. Georgelinem i głównym architektem Villeneuveem jest styl, w jakim odbudowana zostanie XIX-wieczna iglica Viollet-le-Duc, która runęła z dachu katedry podczas pożaru 15 kwietnia 2019 roku.

Odpowiedzialny za prace renowacyjne w katedrze od 2013 roku Philippe Villeneuve opowiada się za odbudową iglicy Viollet-le-Duc w identycznym stylu. Gen. Georgelin postuluje „bardziej nowoczesne rozwiązania odpowiadające współczesności”. Powtarza słowa prezydenta Macrona, który w lipcu mówił o konieczności „nadania nowocześniejszego rysu katedrze”. Ambicją generała jest odbudowa świątyni w ciągu pięciu lat, co obiecywał prezydent Macron po pożarze.

[polecam:https://niezalezna.pl/267813-macron-zapowiedzial-odbudowe-notre-dame-jest-juz-reakcja-prezydenta-dudy]

Postawa gen. Georgelina w komisji ds. kultury wywołała wiele negatywnych komentarzy we francuskich mediach. Dziennikarz Didier Rykner, redaktor naczelny internetowego magazynu „La Tribune de l'art”, zalecił byłemu szefowi sztabu armii francuskiej milczenie w kwestiach dotyczących sztuki. Z kolei styl dyskusji na temat odbudowy katedry skrytykował minister kultury Franc Riester, apelując o wzajemny szacunek podczas dyskusji. Podobnego zdania byli członkowie senackiej komisji kultury.

[polecam:https://niezalezna.pl/270210-macron-nie-spiesz-sie-z-odbudowa-notre-dame-prosza-specjalisci]

Przypomnijmy, że niedługo po pożarze Notre Dame, ponad 1000 czołowych konserwatorów, kuratorów, naukowców, architektów i inżynierów podpisało się pod listem otwartym, wzywającym francuskiego prezydenta Emmanuela Macrona, by nie spieszył się z odbudową Notre-Dame.

Przyczyna pożaru katedry Notre Dame w Paryżu w dniu 15 kwietnia nie została dotąd wyjaśniona. Śledczy podali wstępnie w czerwcu, że mogło do niego dojść w wyniku awarii instalacji elektrycznej. Wcześniej sugerowano, że do pożaru doszło najprawdopodobniej w trakcie prowadzonych w świątyni prac renowacyjnych.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl