Kontrole w lokalach zezwalających na wprowadzenie zwierząt

/ aloiswohlfahrt

  

W Portugalii ruszyły inspekcje sanitarno-epidemiologiczne w barach, kawiarniach i restauracjach, których właściciele zezwalają na wprowadzanie zwierząt. Kontrole obejmą łącznie 50 placówek gastronomicznych w całym kraju.

Jak poinformował w środę dziennik "Diario de Noticias", główny urząd sanitarno-epidemiologiczny Portugalii (ASAE) oraz policja rozpoczęły inspekcje w ramach operacji o nazwie "Pet Friendly".

Według źródeł policyjnych w stołecznej aglomeracji skontrolowanych zostanie łącznie 25 placówek gastronomicznych. Dodatkowych 25 obiektów objętych kontrolą znajduje się w innych częściach Portugalii, w tym w kurortach turystycznych.

"Kontrole w lokalach gastronomicznych są efektem przyjętego w tym roku przez parlament prawa, które dopuszcza możliwość wprowadzenia zwierząt do środka obiektu" - wyjaśnił główny inspektor ASAE Pedro Gaspar.

Specjaliści wskazują, że wbrew pierwotnym oczekiwaniom większość portugalskich restauratorów nie zdecydowała się jednak na otwarcie drzwi swoich placówek dla zwierząt. Wśród przyjaznych im lokali dominują na razie obiekty serwujące potrawy wegetariańskie.

Jak powiedział PAP lizboński ekspert gastronomiczny Miguel Pinto, przyjęte w lutym przez portugalski parlament przepisy spotkały się z negatywną oceną ze strony niektórych stowarzyszeń branżowych. "Większość restauratorów pozytywnie odniosło się do apelu czołowego krajowego stowarzyszenia gastronomiczno-hotelarskiego AHRESP, które wezwało ich, by nie zgadzali się na wprowadzanie zwierząt do swoich lokali" - odnotował Pinto.

Obowiązujące od marca prawo pozwala właścicielom zwierząt, w tym gadów i płazów, na wchodzenie ze swoimi pupilami do restauracji. Nowe prawo daje jednak restauratorom, którzy na to wyrażą zgodę, możliwość odmowy wstępu dla konkretnych zwierząt. Przepisy mówią bowiem, że złe zachowanie zwierzęcia, niedostateczna higiena czy choroba mogą stanowić podstawę do zakazu wpuszczenia pupila do restauracji.

Właściciele placówek gastronomicznych, którzy chcą ugościć w swoim lokalu zwierzęta muszą umieścić przed wejściem stosowny certyfikat. Czworonogi nie mogą jednak swobodnie przemieszczać się po obiekcie, a jedynie pozostawać w specjalnie wydzielonych dla nich strefach.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Suski dosadnie: Za rządów PO-PSL likwidowano wojsko. My przywróciliśmy godność polskiej armii

Marek Suski / TVP Info, Woronicza 17 screen

  

- Zwiększyliśmy wydatki na armię, a wojsko jest coraz silniejsze i coraz lepiej zabezpiecza Polskę przed ewentualnymi wrogimi działaniami - powiedział dziś w programie "Woronicza 17" w TVP Info szef gabinetu politycznego premiera Marek Suski.

W Katowicach odbyła się 15 sierpnia defilada z okazji święta Wojska Polskiego pod hasłem "Wierni Polsce". Oglądało ją na ulicach miasta około 200 tys. osób. Taka frekwencja totalnie zaskoczyła organizatorów, którzy przewidywali połowę mniejszą liczbę widzów. Tłumy gości stanowiły też niemałe wyzwanie dla Kolei Śląskich.

[polecam:https://niezalezna.pl/283866-to-bylo-prawdziwe-swieto-wojska-polskiego-tak-wygladala-defilada-wierni-polsce-wideo-zdjecia]

Podczas dyskusji w TVP Info Jerzy Wenderlich, odnosząc się do tych uroczystości, ocenił, że "radosne defilady" mają ukryć "spadającą siłę bojową Polski".

Do tego zarzutu odniósł się szef gabinetu politycznego premiera Marek Suski. Powiedział, że to podczas rządów PO i PSL "likwidowano wojsko, likwidowano stanowiska, nie wypełniano zobowiązań NATO-wskich, jeśli chodzi o 2 proc. PKB na wojsko i nawet obrażano Stany Zjednoczone, kiedy Tusk krytykował Amerykanów". "My przywróciliśmy godność polskiej armii, zwiększyliśmy wydatki na armię, zakupujemy sprzęt" - podkreślił.

"Po degrengoladzie, jaka nastąpiła w latach dziewięćdziesiątych i dwutysięcznych, kiedy rządziła obecna opozycja, odpracowanie tego będzie trwało"

- ocenił.

Jego zdaniem polskie wojsko jest wyposażane w nowoczesny sprzęt.

"Zwiększa się ilość wojska, stworzone zostały siły - wojska terytorialne - czego do tej pory nie było. Wojsko jest szanowane, coraz silniejsze i coraz bardziej zabezpiecza Polskę przed ewentualnymi wrogimi działaniami" - wymienił.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl