Kontrole w lokalach zezwalających na wprowadzenie zwierząt

/ aloiswohlfahrt

  

W Portugalii ruszyły inspekcje sanitarno-epidemiologiczne w barach, kawiarniach i restauracjach, których właściciele zezwalają na wprowadzanie zwierząt. Kontrole obejmą łącznie 50 placówek gastronomicznych w całym kraju.

Jak poinformował w środę dziennik "Diario de Noticias", główny urząd sanitarno-epidemiologiczny Portugalii (ASAE) oraz policja rozpoczęły inspekcje w ramach operacji o nazwie "Pet Friendly".

Według źródeł policyjnych w stołecznej aglomeracji skontrolowanych zostanie łącznie 25 placówek gastronomicznych. Dodatkowych 25 obiektów objętych kontrolą znajduje się w innych częściach Portugalii, w tym w kurortach turystycznych.

"Kontrole w lokalach gastronomicznych są efektem przyjętego w tym roku przez parlament prawa, które dopuszcza możliwość wprowadzenia zwierząt do środka obiektu" - wyjaśnił główny inspektor ASAE Pedro Gaspar.

Specjaliści wskazują, że wbrew pierwotnym oczekiwaniom większość portugalskich restauratorów nie zdecydowała się jednak na otwarcie drzwi swoich placówek dla zwierząt. Wśród przyjaznych im lokali dominują na razie obiekty serwujące potrawy wegetariańskie.

Jak powiedział PAP lizboński ekspert gastronomiczny Miguel Pinto, przyjęte w lutym przez portugalski parlament przepisy spotkały się z negatywną oceną ze strony niektórych stowarzyszeń branżowych. "Większość restauratorów pozytywnie odniosło się do apelu czołowego krajowego stowarzyszenia gastronomiczno-hotelarskiego AHRESP, które wezwało ich, by nie zgadzali się na wprowadzanie zwierząt do swoich lokali" - odnotował Pinto.

Obowiązujące od marca prawo pozwala właścicielom zwierząt, w tym gadów i płazów, na wchodzenie ze swoimi pupilami do restauracji. Nowe prawo daje jednak restauratorom, którzy na to wyrażą zgodę, możliwość odmowy wstępu dla konkretnych zwierząt. Przepisy mówią bowiem, że złe zachowanie zwierzęcia, niedostateczna higiena czy choroba mogą stanowić podstawę do zakazu wpuszczenia pupila do restauracji.

Właściciele placówek gastronomicznych, którzy chcą ugościć w swoim lokalu zwierzęta muszą umieścić przed wejściem stosowny certyfikat. Czworonogi nie mogą jednak swobodnie przemieszczać się po obiekcie, a jedynie pozostawać w specjalnie wydzielonych dla nich strefach.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Schetyna zdążył już zabrać głos w sprawie powodzi. Szydło odpowiada: „Niech się pan opamięta”

Grzegorz Schetyna / fot. Aleksiej Witwicki/Gazeta Polska

  

- To co robi PiS w sprawie powodzi to polityczny kabaret, a nie prawdziwe państwo - stwierdził dzisiaj podczas konwencji Koalicji Europejskiej w Chorzowie lider PO Grzegorz Schetyna. Na te słowa odpowiedziała mu wicepremier Beata Szydło. - Panie Schetyna, to nie jest kabaret, to alert przeciwpowodziowy - powiedziała wiceszefowa rządu. - Tu ludzie walczą o życie, o dorobek swojego życia - dodała.

Na wielu rzekach na południu kraju woda przekroczyła stany ostrzegawcze i alarmowe. Występuje duże zagrożenie powodziowe, a wielu powiatach, przy pomocy służb, ludzie starają uratować swój dobytek przed wielką wodą, w innych miejscowościach niwelowane są już szkody jakie wyrządziły podtopienia. Na miejscu walki z żywiołem pojawili się również przedstawiciele władz państwowych oraz lokalnych.

[polecam:http://niezalezna.pl/272697-premier-na-poludniu-sytuacja-naprawde-ciezka]

Dzisiaj podczas konwencji w Chorzowie lider Platformy Obywatelskiej, Grzegorz Schetyna, tak skomentował obecną sytuację: 

- Wszyscy teraz walczą z powodzią, kto bardziej jest zaangażowany w kandydowanie, tym bardziej walczy. Szczególnie jeśli jest w PiS, przebiera się i widać, że to jest polityczny kabaret, a nie prawdziwe państwo.

Na słowa Schetyny dzisiaj w programie "Gość Wiadomości" odpowiedziała wicepremier polskiego rządu, Beata Szydło.

- Jestem zbulwersowana tą wypowiedzią i powiem tak: panie Schetyna, to nie jest kabaret, to jest alert przeciwpowodziowy. Tu ludzie walczą o życie, o dorobek swojego życia, o to wszystko, co swoją pracą osiągnęli. Więc jeżeli pan chce prowadzić w tak trudnym momencie, w dramatycznych chwilach politykę, to niech się pan opamięta

– powiedziała Szydło.

[polecam:https://niezalezna.pl/272716-zolnierze-wot-sa-z-potrzebujacymi-pracuja-w-najbardziej-dotknietych-zywiolem-rejonach]

- Zmagamy się z tym, żeby zabezpieczyć wszystkich mieszkańców, na szczęście wszyscy są bezpieczni, ale walczymy o dobytek. Ludzie ciężko pracują całymi dniami, nocami. Są strażacy, są samorządowcy, ogromna pomoc sąsiedzka. W tej chwili sytuacja nie jest dobra, opady ciągle trwają, prognozy nie są najlepsze, więc przed nami pewnie kolejna noc i jutrzejszy dzień, gdzie będziemy nadal walczyć o to, żeby straty były jak najniższe

 – powiedziała.

[polecam:https://niezalezna.pl/272800-wielka-woda-w-malopolsce-kumulacja-fali-w-krakowie-w-sobote-rano-rcb-alarmuje]

- Obawiamy się przerwania wałów dlatego, że w kilku miejscach, w powiecie dąbrowskim, w gminie Szczuciny jest zagrożenie. W tej chwili te wały zostały zabezpieczone, woda w tych miejscach opada, ale przy wzrastających opadach będzie wzrastała, będzie spływała teraz woda z terenów górskich. Na terenach górskich są teraz największe opady deszczu, rzeki górskie wzbierają bardzo mocno. W akcjach uczestniczą strażacy, ale również wojsko. Najbardziej newralgiczne punkty są umacniane, my w Krakowie w urzędzie wojewódzkim będziemy mieli sztab kryzysowy, będzie podana sytuacja z całego województwa. Ja przyjechałam do studia z Ciężkowic i tam prawdopodobnie już trwa ewakuacja rodzin z miejscowości Pleśna, ponieważ istnieje zagrożenie, że może zostać zalana

– dodała. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl