Ruch bezwizowy po przylocie do Mińska przedłużony do 30 dni

Mińsk / jackal007

  

Okres przebywania na Białorusi bez konieczności posiadania wizy dla osób przylatujących na lotnisko międzynarodowe w Mińsku został przedłużony z pięciu do 30 dni. Stosowny dekret podpisał we wtorek prezydent Alaksandr Łukaszenka - poinformowała agencja BiełTA.

30-dniowy ruch bezwizowy będzie obowiązywać od momentu publikacji dekretu prezydenckiego na państwowym portalu legislacyjnym.

Od lutego 2017 roku turyści przylatujący do Mińska mogą korzystać z pięciodniowego ruchu bezwizowego na terenie całego kraju. Przepis dotyczy obywateli 80 państw, m.in. 39 krajów europejskich, w tym całej UE, a także USA, Brazylii, Indonezji, Japonii.

Według dotychczasowych regulacji warunkiem skorzystania z trybu bezwizowego jest przylot do kraju na lotnisko w Mińsku, posiadanie ważnego paszportu lub zastępującego go dokumentu, ważnego na Białorusi ubezpieczenia medycznego na co najmniej 10 tys. euro i kwoty co najmniej 22 euro na każdy dzień pobytu na osobę. Przepis nie dotyczy osób posługujących się paszportami dyplomatycznymi, służbowymi i specjalnymi.

Białoruskie przepisy przewidują obowiązek meldunku po przekroczeniu pięciu dób przebywania na terenie kraju. W związku z tym osoby, które będą korzystać z ruchu bezwizowego dłużej niż pięć dni będą musiały go dopełnić. W przypadku pobytu w hotelach czy sanatoriach formalności tych dokonywać będą te placówki.

Oddzielne przepisy o pięciodniowym ruchu bezwizowym działają na terenie Grodna i rejonu grodzieńskiego, Kanału Augustowskiego, Puszczy Białowieskiej, a także Brześcia i okolic. W regionach tych możliwe jest przebywanie bez wizy po przekroczeniu granicy lądowej (i wodnej) pod warunkiem uprzedniego wykupienia specjalnego dokumentu w białoruskiej firmie turystycznej.

Łagodzenie trybu wizowego, które Białoruś realizuje stopniowo od kilku lat, ma służyć rozwojowi turystyki i - jak zapewniają przedstawiciele władz - przynosi bardzo konkretne efekty. Wydłużenie okresu pobytu bezwizowego ma m.in. zachęcić zagranicznych gości do korzystania z białoruskich sanatoriów, które uznawane są za bardzo atrakcyjne ze względu na jakościową ofertę przy stosunkowo niewygórowanych cenach.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Ten, to już naprawdę nieźle odleciał! Sikorski chce ślubowania... lojalności unijnym instytucjom

Radosław Sikorski / Aleksiej Witwicki/Gazeta Polska

  

Ślubowanie unijnym instytucjom? Taki pomysł ma na siebie i ewentualnych przyszłych "eurokolegów" Radosław Sikorski. - Zanim nowi europosłowie zabiorą głos powinni, tak jak w polskim Sejmie, składać ślubowanie na elementarną lojalność wobec instytucji w której będą pracować – przekonywał. „Czy ma znać też hymn niemiecki?” – dopytują się internauci.

Radosław Sikorski wziął udział w debacie z liderami list Koalicji Europejskiej, które odbyło się w Kinie Pomorzanin w Bydgoszczy.

- Państwo podczas kampanii poruszacie bardzo dużo tematów - smog, gospodarka, niepełnosprawni, kobiety, euro. Czemu poświęcicie swoje pierwsze wystąpienie na forum Parlamentu Europejskiego? – zapytano polityków.

[polecam:https://niezalezna.pl/271581-chwila-szczerosci-w-wykonaniu-boniego-ciekawe-czy-juz-rozumie-co-przypadkiem-zdradzil]

 

- W kluczowym polskim interesie narodowym jest to, aby Unia Europejska w ogóle przetrwała. I zanim nowi europosłowie zabiorą głos, powinni tak jak w polskim Sejmie, składać ślubowanie na elementarną lojalność wobec instytucji w której będą pracować. Bo tam się wybierają ludzie, którzy deklarują uczciwie, zawczasu, że idą do Unii po to, żeby ją od środka zniszczyć

- stwierdził Sikorski.


 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalena.pl
Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl