207 obrońców środowiska zabitych w 2017 r.

/ Mysticsartdesign

  

Co najmniej 207 obrońców środowiska naturalnego zostało zabitych w 2017 roku ze względu na swoją działalność; kolejny rok z rzędu jest to rekordowa liczba - wynika z opublikowanego we wtorek raportu brytyjskiej organizacji pozarządowej Global Witness.

W 2016 roku zamordowanych zostało 200 działaczy.

Chodzi m.in. o lokalnych przywódców, strażników odpowiedzialnych za ochronę dzikiej fauny czy zwykłych obywateli walczących o lokalną ziemię i rzeki. W 2017 roku do zabójstw obrońców środowiska doszło w 22 krajach - 60 proc. z nich to państwa Ameryki Łacińskiej.

Najgorzej w tym zestawieniu, jak rok wcześniej, wypadła Brazylia, gdzie zabito 57 obrońców środowiska. W Kolumbii zginęło ich 24, a w Meksyku i Peru liczba takich zabójstw w ciągu jednego roku wzrosła odpowiednio z 3 do 15 i z 2 do 8. W porównaniu z liczbą mieszkańców najgorszy wynik osiągnęła Nikaragua z 4 zabitymi aktywistami.

Na 19 zabójstw w Afryce (z czego do 12 doszło w Demokratycznej Republice Konga) 17 związanych było z kłusownictwem lub nielegalną działalnością wydobywczą. Z kolei na Filipinach, walcząc w obronie natury, zginęło w ubiegłym roku 48 osób - to rekordowa liczba dla całej Azji.

Jedna czwarta zabójstw z 2017 r. uwzględnionych w obliczeniu Global Witness była związana z agrobiznesem. Do około 40 doszło w związku ze sporami wokół działalności wydobywczej, 26 - z powodu wycinania lasów, a rekordowe 23 osoby zginęły, broniąc zwierząt przed kłusownikami.

Brytyjska NGO zauważa "wyraźny związek" między tymi przypadkami przemocy a produktami, które na co dzień spożywamy i których używamy: "masowe rolnictwo, kopalnie, kłusownictwo, wycinka lasów (...) służą (produkcji) zasobów i składników, które mieszczą się na półkach naszych supermarketów, od oleju palmowego po szampony, od soi po wołowinę czy drewno na nasze meble".

"Lokalni działacze są mordowani, podczas gdy rządy i przedsiębiorstwa stawiają szybki zysk ponad ludzkie życie" - ubolewa w komunikacie przedstawiciel Global Witness Ben Leather.

W dorocznym raporcie zatytułowanym "Za jaką cenę?" organizacja podkreśla, że choć osiągnięto w ubiegłym roku pewien postęp (np. przyjmując odpowiednie prawo w Mali czy Burkinie Faso), "należy zrobić więcej", a "my, konsumenci, powinniśmy wymagać, by firmy wzięły na siebie odpowiedzialność".

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Dlaczego część mediów próbuje przemilczeć szokujące doniesienia „GPC”? [SONDA]

zdjęcie ilustracyjne / fot. Filip Blazejowski/Gazeta Polska

  

„Gazeta Polska Codziennie” postanowiła przyjrzeć się stwierdzonym prawomocnymi wyrokami sądowymi przypadkom seksualnego wykorzystywania dzieci przez polityków Platformy Obywatelskiej i dotarła do informacji o politykach tej partii skazanych lub oskarżonych za pedofilię. W części mediów, które nieustannie poruszają m.in. problem pedofilii w Kościele, na temat doniesień "GPC" panuje - jak dotąd - cisza. Co o tym sądzisz? Odpowiedz w naszej SONDZIE.

„Gazeta Polska Codziennie” dotarła do informacji o politykach Platformy Obywatelskiej skazanych lub oskarżonych za pedofilię. Tekst dotyczący skazanego za posiadanie pornografii dziecięcej i szantaż seksualny Łukasza M., byłego radnego PO, oraz trzech innych działaczy Platformy oskarżonych lub skazanych za czyny pedofilskie znalazł się w dzisiejszym wydaniu "GPC". W wielu mediach przekazano informacje o problemie poruszonym na łamach "Codziennej".

[polecam:https://niezalezna.pl/272839-skazany-za-szantaz-seksualny-lukasz-m-to-radny-po-co-jeszcze-wiemy-o-opisanym-w-gpc-dzialaczu]

Nie ulega żadnej wątpliwości, że problemu pedofilii, niezależnie od tego, w jakim środowisku występuje, nie można lekceważyć i trzeba walczyć z nim z całą stanowczością. Sprawa walki z problemem pedofilii powinna być troską wszystkich, niezależnie od poglądów czy sympatii politycznych. Kroki w tej sprawie podjął już polski rząd, który zapowiedział powołanie specjalnej komisji, która będzie badała przypadki pedofilii.

W części mediów, które na co dzień dużo miejsca poświęcają na - niewątpliwie istotny - problem pedofilii w Kościele, wokół tekstu "Gazety Polskiej Codziennie" o pedofilskich zarzutach dla działaczy Platformy Obywatelskiej panuje jednak cisza. Około godz. 13.00 wciąż na próżno było szukać tych krążących od wielu godzin informacji m.in. w serwisach onet.pl, tvn24.pl czy gazeta.pl.

Jak uważasz, dlaczego część mediów postanowiła przemilczeć doniesienia o związkach skazanych lub oskarżonych o pedofilię działaczy z Platformą Obywatelską? Odpowiedz w naszej sondzie.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl