"Motoryzacja niesie ze sobą także zagrożenia i problemy cywilizacyjne. Miliony Polaków kochają samochody i poruszają się w związku z tym po drogach, używają automobilów, no i mamy niestety z tym związane pewne problemy i naszym obowiązkiem jako osób publicznych jest apelować o to, aby na drodze była kultura"

- powiedział wicepremier.

"Samochód, który prowadzimy to jest wielki, wielotonowy pocisk, to jest coś, co może być niebezpieczne" - zauważył Gliński. Dlatego - jak mówił - w ruchu ulicznym potrzeba jest większa doza kultury.

Gliński zaapelował także o poruszanie się po drogach z większą życzliwością. "Nie jesteśmy na drodze sami, że kultura to jest przede wszystkim zdolność do samoograniczania się, czyli do tego żeby nie być agresywnym, żeby zawsze pamiętać, że może zawsze na drodze wydarzyć się coś niespodziewanego" - dodał.

Z kolei minister infrastruktury Andrzej Adamczyk przyznał, że rząd robi wszystko, by na polskich drogach było bezpiecznie.

"Realizujemy program związany z likwidacja miejsc niebezpiecznych. Nakładem wieluset milionów złotych w ciągu trzeciego już roku likwidujemy te miejsca, w których dochodziło, dochodzi do największej liczby tragicznych zdarzeń"

- stwierdził.

W 2017 roku doszło do ponad 32 tys. wypadków drogowych, w których śmierć poniosło ponad 2,8 tys. osób. Dodał, że średnio do co czwartego wypadku dochodziło przez nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu przez kierującego oraz z powodu nadmiernej prędkości, zaś co ósmy wypadek był spowodowany nieustąpieniem pierwszeństwa pieszemu na przejściu dla pieszych.

Minister Adamczyk przypomniał, że w Polsce zarejestrowanych jest 27 mln pojazdów, co powoduje, że inwestycje realizowane przez rząd już nie wystarcza. Co jego zdaniem jest bardzo potrzebne? - "Szacunek dla wszystkich tych, którzy są z nami na drogach, którzy są naszymi partnerami, bo tak należy traktować i pieszych i kierujących pojazdami, z którymi się mijamy czy przed którymi jedziemy" - stwierdził.

Akcja "Z kulturą w drodze", ma promować kulturalne zachowania na drogach. W ramach działań organizatorzy zaplanowali m.in. wyświetlanie spotów dotyczących bezpieczeństwa na drodze. Filmy będą emitowane m.in. w mediach społecznościowych. Inauguracja akcji została połączona z prezentacją wystawy "Perły motoryzacji w Polsce", którą można oglądać w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie.