To cenny, galeryjny obraz w dziewiętnastowiecznej ramie. Obraz przedstawia napad wilków, czyli temat najbardziej kojarzony z twórczością Alfreda Wierusza-Kowalskiego. Takiego motywu dotąd nie mieliśmy w muzeum, a staramy się mieć reprezentatywną część twórczości tego malarza.

– powiedziała Eliza Ptaszyńska z Muzeum Okręgowego w Suwałkach.

Dzieło datowane jest na początek lat 80. XIX wieku. Płótno o rozmiarach 47,5 x 72 cm przedstawia sanie z powożącym nimi mężczyzną, osaczone przez stado atakujących wilków. Muzeum Okręgowe w Suwałkach kupiło w ubiegłym roku trzy obrazy Alfreda Wierusza-Kowalskiego: „Wilk w nocy”, „Orszak wieśniaków” i „Śmiejąca się dziewczyna”. Muzeum posiada największą kolekcję dzieł tego malarza w Polsce. W jego zbiorach znajdują się obrazy, pamiątki, rodzinne dokumenty i meble artysty oraz rodziny Wieruszów-Kowalskich. Od kilku lat można oglądać tam też nową, stałą wystawę poświęconą Alfredowi Wieruszowi-Kowalskiemu. Prezentowane są rzeczy prywatne, fotografie, a przede wszystkim obrazy artysty, w tym tak charakterystyczne dla twórczości Wierusza płótno „Pocztarek”.

Alfred Wierusz-Kowalski jest jednym z głównych przedstawicieli tzw. szkoły monachijskiej w malarstwie polskim drugiej połowy XIX wieku. Urodził się w 1849 r. w Suwałkach, zmarł w 1915 r. w Monachium. W 2015 r. w 100. rocznicę jego śmierci na jednym z wieżowców w Suwałkach powstał mural poświęcony artyście.