Stamtąd droga wiodła już do Ostrej Bramy, gdzie dotarliśmy kilka minut o godz. 11.00. Poszczególne grupy oddały hołd Matce Najświętszej i rozpoczęła się Msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem ordynariusza diecezji ełckiej bpa Jerzego Mazura. Wśród koncelebransów znalazł się także biskup pomocniczy archidiecezji wileńskiej bp Arūnas Poniškaitis, który na początku eucharystii do pielgrzymów skierował słowa pozdrowienia w języku polskim. Na Mszę św. w Ostrej Bramie do pieszej pielgrzymki dołączyły się jeszcze cztery grupy: pielgrzymki autokarowe z Suwałk, Jeleniewa i Krasnopola, rowerowa z parafii pw. Matki Miłosierdzia w Suwałkach oraz uczestnicy rekolekcji dla Kręgów Domowego Kościoła, które odbywają się w tych dniach w Szumsku pod przewodnictwem ks. Krzysztofa Mulewskiego.

Okolicznościową homilię, wygłosił bp Jerzy Mazur, który odwołał się do doświadczenia pielgrzymowania w naszym życiu i duchowej opieki, jakiej doświadczamy ze strony Matki Bożej. Na koniec pielgrzymi podziękowali obu biskupom za wspólną modlitwę, natomiast organizatorom i służbom pielgrzymkowym swoją wdzięczność wyraził ks. Andrzej Wujek, prowincjał salezjanów inspektorii warszawskiej.

W tym miejscu chcieliśmy podziękować wszystkim czytelnikom, którzy wiernie towarzyszyli nam śledząc relacje z pielgrzymki na niezależnej.pl. Przed tron Maryi w Ostrej Bramie zanieśliśmy także Wasze intencje. Modliliśmy się również i za naszą ukochaną ojczyznę, która wciąż potrzebuje serc gorących patriotów, którzy troszczą się o jej teraźniejszość i przyszłość.

Pielgrzymi w większości pozostaną w Wilnie jeszcze dwa dni. To czas na zwiedzanie Wilna, miasta w którym Pan Bóg zechciał przypomnieć światu orędzie o swoim Miłosierdziu. Miasta wspaniałych kościołów, cmentarzy i śladów ważnych dla naszej historii wydarzeń. Dla chętnych zorganizowana została także wycieczka śladami Józefa Piłsudskiego na Wileńszczyźnie. Jutro wszyscy spotykam się na Mszy św. u o. Bazylianów o godz. 19.00.