Zgierz City of Power: kto zagra w tym roku?

Znamy już pełny skład największego w Polsce powermetalowego festiwalu City of Power. Na scenie zgierskiego MOSiRu pojawi się dziesięć zespołów z całej Europy. Uczta dla fanów rockowych dźwięków rozpocznie się 1 września br. o godz. 13. Z uwagi na fakt, że w tym roku ostatnia sobota wakacji (od dwóch lat to już stała data naszego festu) wypada w dniu rozpoczęcia II wojny światowej, organizatorzy i muzycy złożą tego dnia przed południem kwiaty na grobach żołnierzy Polskiego Września 1939 r, na Starym Cmentarzu w Zgierzu. Patronat nad festiwalem objął portal Niezalezna.pl.

fot. mat.pras.

Główną atrakcją festiwalu będą londyńczycy z zespołu THE QUIREBOYS. Grupa debiutowała jeszcze w latach 80-tych ubiegłego wieku, a jej styl przypomina brzmienie kapel, które wówczas święciły swoje największe triumfy – AEROSMITH czy GUNS ‘N ROSES.  Anglicy mają w swoim repertuarze zarówno dynamiczne rockandrollowe numery („7 O’Clock”, „There She Goes Again”, “Hey You”), jak i liryczne ballady („I Don’t Love You Anymore”, „King of New York”, „Whipping Boy”). W swej karierze zagrali już na największych światowych imprezach rockowych, jak festiwale Wacken czy Monsters of Rock. W Polsce wystąpią jednak po raz pierwszy.

 
Crystal Viper to jedyna polska eksportowa grupa powermetalowa. Jej muzycy od dłuższego czasu nagrywają płyty dla niemieckiej wytwórni AFM, przez co częściej koncertują w Europie Zachodniej niż w kraju. W tym roku zanim trafią do Zgierza, wystąpią  na Węgrzech. w Niemczech, Szwajcarii,  Francji, Austrii,  Grecji, Hiszpanii i Czechach. W tym ostatnim kraju zaliczą prestiżowy festiwal Masters of Rock w Vizovicach.  W maju pojawią się również u boku jednej z metalowych legend –  zreaktywowanej amerykańskiej grupy MANILLA ROAD. Prawdziwą ozdobą CRYSTAL VIPER jest gitarzystka i wokalistka grupy Marta Gabriel, nadająca kapeli szczególną charyzmę i niepowtarzalny charakter.
 

Visions of Atlantis to iganci symfonicznego metalu rodem z Austrii wraz ze swą francuską wokalistką Clémentine Delauney przyjadą do Zgierza promować  najnowszy album „The Deep & the Dark”, który ukazał się 16 lutego br. robiąc sporo zamieszania na rockowym rynku muzycznym. Już pilotujący krążek singiel z utworem „Return to Lemuria” sygnalizował, ze będzie to jeden z najpoważniejszych kandydatów do albumu roku 2018. Wokalny duet Clémentine i Siegfrieda Samera oraz niezwykle melodyjne kompozycje osadzone w symforockowych aranżacjach z pewnością będą w stanie zaspokoić nawet najwybredniejsze muzyczne gusta.

Victorius z kolei to powermetalowy kwintet z Lipska przyjedzie do nas głównie z kompozycjami  z nowej EP-ki „Dinosaur Warfare - Legend of the Power Saurus”. Niemcy konsekwentnie nawiązują do klasyki gatunku wykutej przez ich rodaków z grup HELLOWEEN czy GAMMA RAY. Podczas tegorocznej edycji festiwalu grupie VICTORIUS przyjdzie bronić honoru naszych zachodnich sąsiadów, którzy w ciągu trzech poprzednich lat za sprawą grup FREEDOM CALL, IRON SAVIOR i BONFIRE wiedli prym na City of Power.

 

Internal Quiet to grupa, która do Zgierza ma najbliżej, gdyż pochodzi z Aleksandrowa Łódzkiego. Tym niemniej za sprawą swojego debiutanckiego albumu „When the Rain Comes Down” oraz dzięki wspólnej trasie z Turbo jak burza wdarła się do czołówki rodzimego power metalu. Ekspresyjny frontman kapeli Maciej „Rocker” Wróblewski doskonale znany jest bywalcom City of Power, bowiem w 2015 r. występował w Zgierzu z zespołem TITANIUM.

Dragony to drugi zespół wspomnianego już Siegfrieda Samera. Austriacy obracają się w kręgu power i true-epic-metalu, a do czasu ich występu na deskach zgierskiej sceny powinien się już ukazać trzeci krążek grupy. Tymczasem proponujemy delektować się poprzednim wydawnictwem „Lord of the Hunt”.

Na czele tego włoskiego teamu Stamina stoi gitarzysta i kompozytor Luca Sellitto. To on nadaje ton kapeli, która preferuje melodyjny metal z elementami prog-rocka, co można usłyszeć m.in. na płytach „System of Power” i „Perseverance”. Co ciekawe, jeśli uda się sprostać wszystkim technicznym wymaganiom, muzycy z Półwyspu Apenińskiego zamierzają swój zgierski występ na żywo zarejestrować i wydać w formie CD i DVD. Trzymamy kciuki i liczymy na siłę gardeł fanów.

Axe Crazy, czyli rodzimy przedstawiciel nurtu hard&heavy w ubiegłym roku nie tylko uraczył nas swoją drugą płytą długogrającą „Ride On the Night”, ale w dodatku pokusił się o wydanie jej na winylu. I co ciekawe, nie tylko na czarnym krążku, ale również w czerwieni i w błękicie. Bez wątpienia jest do spora kolekcjonerska gratka i mamy nadzieję, że albumu w takiej wersji nie zabraknie na firmowym stoisku grupy na MOSiRze.

Co roku w Zgierzu pojawia się przedstawiciel Europy Środkowo-Wschodniej. W 2015 r. był to węgierski WISDOM, rok później PORTA INFERI z Czech, a na poprzedniej edycji ukraiński SUNRISE. Nie mogło być inaczej i w tym roku, choć wybór był ciężki, gdyż napłynęło sporo zgłoszeń od kapel z Czech, Słowacji, Białorusi, Ukrainy, Litwy i Bułgarii. Wybór padł na powermetalowy zespół MORAVIUS, którego nazwa sama mówi, skąd kapela ta się wywodzi. Liczymy, że fani gatunku potwierdzą, że była to trafna decyzja.

Po raz pierwszy swój skład w międzynarodowym gronie wystawią gospodarze, bowiem NERVILLE to grupa ze Zgierza. Jej muzyków możemy odnaleźć w składach nieistniejących już metalowych bandów CHOLERA i ATONMENT. NERVILLE to jednak już dużo dojrzalsze brzmienie, jednocześnie ciężkie i progresywne. Muzyka ambitna, ale i porywająca zarazem. Jednym zdaniem, jako zgierzanie mamy się kim pochwalić.

NIE PRZEGAP: Zgierz City of Power startuje już 1 września!

 

 Źródło: niezalezna.pl, mat.pras.

#Festiwal #Zgierz City Of Power #Zgierz

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo