Upały zabijają Japończyków

zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com

  

W bieżącym tygodniu temperatury w środkowej Japonii dochodziły do 40,7 st. C, natomiast w Kyoto przekraczały 38 st. C przez siedem kolejnych dni, do czego doszło po raz pierwszy od XIX wieku. Upały stały się przyczyną śmierci ok. 30 osób - podało BBC.

Tysiące osób trafiło do szpitali w związku z dolegliwościami spowodowanymi wysokimi temperaturami.

Minister edukacji zalecił szkołom przedsięwzięcie środków ostrożności po tym jak we wtorek w prefekturze Aichi sześcioletnie dziecko zmarło po lekcji, która odbywała się na dworze. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Wiceszef polskiego MSZ o wypowiedzi ministra Katza: haniebna, szkalująca

Israel Katz / twitter.com/Yuval_Rotem

  

Wypowiedź p.o. izraelskiego ministra spraw zagranicznych Israela Katza była – zdaniem wiceszefa polskiego MSZ Szymona Szynkowskiego vel Sęk, wypowiedzią "haniebną, szkalującą. "Oczekujemy zdecydowanej i jednoznacznej reakcji władz Izraela na tę wypowiedź" – podkreślił dziś.

Dziś przed południem premier Mateusz Morawiecki poinformował o odwołaniu wizyty polskiej delegacji na szczyt V4 w Izraelu. [polecam:https://niezalezna.pl/259337-premier-morawiecki-poinformowal-o-odwolaniu-wizyty-jacka-czaputowicza-w-izraelu] Taka decyzja to skutek tego, że w niedzielę p.o. izraelskiego ministra spraw zagranicznych Israel Katz, odnosząc się do słów przypisanych przez media izraelskie szefowi izraelskiego rządu stwierdził:

"Nasz premier wyraził się jasno. Sam jestem synem ocalonych z Holokaustu. Jak każdy Izraelczyk i Żyd mogę powiedzieć: nie zapomnimy i nie przebaczymy. Było wielu Polaków, którzy kolaborowali z nazistami i - tak jak powiedział Icchak Szamir (b. premier Izraela – red.), któremu Polacy zamordowali ojca, +Polacy wyssali antysemityzm z mlekiem matki+. I nikt nie będzie nam mówił, jak mamy się wyrażać i jak pamiętać naszych poległych".

[polecam:https://niezalezna.pl/259302-skandaliczne-slowa-szefa-izraelskiego-msz-jest-reakcja-ambasadora-rp-w-izraelu]

Polski wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk podkreślił w poniedziałek na konferencji prasowej, że wypowiedź Katza to "wypowiedź haniebna, wypowiedź szkalująca, wypowiedź, która ma charakter antypolski i rasistowski – na takie wypowiedzi nie może być zgodny nikogo, kto poważnie traktuje prawdę historyczną, kto poważnie traktuje obronę dobrego imienia Polski".

"Oczekujemy zdecydowanej i jednoznacznej reakcji władz Izraela na tą wypowiedź"

– podkreślił.

"Chcielibyśmy żeby tego typu wypowiedzi, tego typu błędne cytowania, tego typu fakty, które w ostatnich dniach się niestety wydarzały – przyjmujemy to z głębokim ubolewaniem – nie przekładały się na relacje polsko-izraelskie" – zaznaczył.

Dodał, że oczekuje, by takie wypowiedzi i zdarzenia były "przedmiotem jednoznacznego potępienia i wyjaśnienia".

"Natomiast opinia międzynarodowa, inne państwa muszą wiedzieć, że Polska traktuje sprawy prawdy historycznej bardzo poważnie, że traktuje obronę dobrego imienia Polski – bardzo poważnie. I taki sygnał poprzez brak uczestnictwa, zarówno premiera Rzeczypospolitej, jak i ministra spraw zagranicznych na szczycie Grupy Wyszehradzkiej – wysyłamy również do opinii międzynarodowej"

– mówił Szynkowski vel Sek.

Wiceszef MSZ ma nadzieję, iż będzie to również sygnałem na przyszłość, "bo ta walka ze szkalowaniem Polski przecież trwa i jest prowadzona na bardzo wielu frontach".

"Jeżeli spojrzy się na statystyki, to tego rodzaju sformułowania w zagranicznych mediach pojawiają się coraz rzadziej, ale pojawiają się. Dlatego musimy się im jednoznacznie przeciwstawiać i wyrazem tego jest też jednoznaczna w tej sprawie decyzja premiera Rzeczypospolitej" – zaznaczył.

Odwołano szczyt grupy V4 w Jerozolimie. [polecam:https://niezalezna.pl/259346-szczyt-grupy-wyszehradzkiej-w-izraelu-nie-odbedzie-sie-podano-szczegoly]

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl