Kryzys pozornie zażegnany

/ geralt

  

Dwa lata po nieudanym zamachu stanu w Turcji prezydent Recep Tayyip Erdoğan ogłosił koniec siedmiokrotnie przedłużanego stanu wyjątkowego. Opozycja obawia się jednak, że decyzja rządu w Ankarze paradoksalnie będzie się wiązała ze zwiększeniem represji na urzędnikach państwowych, politykach i profesorach akademickich.

W nocy ze środy na czwartek w Turcji oficjalnie zniesiono dwuletni stan wyjątkowy wprowadzony po stłumionej próbie zamachu stanu, do której doszło 16 lipca 2016 r. – Ogłoszenie końca stanu wyjątkowego nie oznacza jednak, że zaprzestaniemy walki z terrorem – zadeklarował minister sprawiedliwości Abdulhamit Gul. Tureccy opozycjoniści komentują tym samym, że deklaracja złożona przez rząd w Ankarze ma jedynie sprawiać wrażenie stabilizacji i załagodzenia konfliktu, a tak naprawdę polityczni przeciwnicy prezydenta Erdoğana wciąż będą żyli w obawie przed nagłymi aresztowaniami.

Dodatkowo rząd przedstawił projekt ustawy, która, zdaniem opozycji, pozwoli na masowe zwolnienia urzędników służby cywilnej i przetrzymywanie w areszcie osób podejrzewanych o pucz nawet do 12 dni. Wczoraj w jednoizbowym tureckim parlamencie odbyła się debata na temat rządowej propozycji, a w przyszłym tygodniu Wielkie Zgromadzenie Narodowe Turcji zagłosuje w sprawie przyjęcia dokumentu.

Więcej w "Gazecie Polskiej Codziennie".

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie

Tagi

Wczytuję komentarze...

Zatrzymano trzech Algierczyków

Zdjęcie ilustracyjne / facebook.com/Straż Graniczna

  

Trzech obywateli Algierii, którzy nielegalnie przeszli z Ukrainy do Polski przez tzw. zieloną granicę zatrzymała w okolicach Lubaczowa na Podkarpaciu Straż Graniczna. Mężczyźni zostali zawróceni na Ukrainę. Otrzymali też trzyletni zakaz wjazdu do państw strefy Schengen.

Jak poinformowała dziś rzeczniczka Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej, zatrzymani cudzoziemcy to mężczyźni w wieku 22, 23 i 28 lat. Przemieszczali się pieszo skrajem lasu w kierunku Budomierza. Zostali zatrzymani w piątek przez patrol Straży Granicznej z placówki w Lubaczowie.

"Zatrzymani to obywatele Algierii, którzy od kilku miesięcy studiowali i pracowali na Ukrainie. Teraz postanowili nielegalnie dotrzeć do Niemiec, aby tam zamieszkać"

– powiedziała rzeczniczka.

Dodała, że obcokrajowcy zostali doprowadzeni do Prokuratury Rejonowej w Lubaczowie, gdzie postawiono im zarzuty. "Przyznali się do zarzucanego im czynu nielegalnego przekroczenia granicy" – dodała mjr Pikor.

Wszyscy trzej zostali przekazani z powrotem na Ukrainę w ramach umowy readmisyjnej. Ponadto otrzymali też zakaz wjazdu do państw strefy Schengen na kolejne 3 lata.

Rzeczniczka BiOSG przedstawiła statystykę, według której od początku tego roku funkcjonariusze Bieszczadzkiego Oddziału SG zatrzymali około 50 imigrantów, którzy wbrew przepisom przekroczyli granicę z Ukrainy do Polski w celach migracyjnych.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, pap

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl