Włoscy uczniowie odrabiają wakacyjne lekcje

/ pixabay.com/LUM3N

  

W drugim miesiącu wakacji uczniowie we Włoszech powinni zaplanować odrabianie pracy domowej zadanej na lato- radzi jeden z uczniowskich portali. Włoskie wakacje, trwające ponad 3 miesiące, to nie tylko beztroski odpoczynek, ale i dużo lekcji.

Co roku w środku lata we Włoszech ożywia się dyskusja na temat lekcji zadawanych uczniom począwszy od szkół podstawowych. Na łamach prasy trwa debata z udziałem nauczycieli i rodziców, w której padają zarówno argumenty za pracami domowymi, jak i przeciwko nim.

Popularny wśród uczniów portal Skuola.net radzi dzieciom i młodzieży, by po pierwszych tygodniach całkowitego odpoczynku zorganizować sobie czas tak, by zdążyć z lekcjami ze wszystkich przedmiotów i przeczytać wszystkie lektury, ale także nie zabierać podręczników na plażę w sierpniu, który jest tradycyjnym miesiącem wyjazdów.

Najważniejsze, radzą eksperci, to zrobić grafik szkolnych zadań, podzielić je na przedmioty i tematy, a zacząć od odrobienia tych najtrudniejszych lekcji, na przykład zadań z matematyki. Potem wystarczy systematyczność i realizacja opracowanego planu pracy.

Lipiec uznano za najbardziej odpowiedni czas na wywiązanie się z tych obowiązków, bo wtedy po wypoczynku w czerwcu koncentracja jest najwyższa i można też skorzystać z pomocy kolegów albo kogoś z rodziny, kto ma więcej czasu niż zwykle.

Włoska prasa publikuje też listy tych nauczycieli, którzy są przeciwnikami zadań na lato. Przepraszają oni za tę praktykę zarówno uczniów, jak i rodziców, bo to na nich, jak podkreślają, tuż przed rozpoczęciem roku szkolnego w pierwszej połowie września spada obowiązek rozwiązywania zadań i testów.

Najwięcej lekcji, jak przyznają uczniowie w ankietach, zadawanych jest z włoskiego i matematyki. Licealiści muszą też usiąść do łaciny i greki. Liczba lektur obowiązkowych, jakie dostają w liceach wynosi od 5 do 10.

Portal Skuola.net przedstawił wyniki sondażu wskazujące, że ponad połowa włoskich uczniów (53 proc.) nie zaczęła jeszcze odrabiać letnich prac domowych, a jedna czwarta jest na początku pracy. 9 procent uczniów ma już zrobione wszystkie lekcje.

Około 40 proc. deklaruje, że wszystko skopiuje. Ponad połowa zapewnia, że zrobi lekcje samodzielnie.

Media zwracają też uwagę na oryginalne, kreatywne zadania, wyznaczane przez niektórych nauczycieli.

Uczniowie mają na przykład wysłuchać w całości wybranej przez siebie płyty i podzielić się swymi wrażeniami. W jednej z klas zostali poproszeni o to, by poszli na trzy koncerty i napisali z nich recenzje. Prasa odnotowuje też takie zadane prace, jak sfotografowanie zabytków w swoim mieście czy oglądanie seriali, ale wyłącznie w oryginalnym języku. "Przeprowadźcie wywiady z osobami, które mają ponad 50 lat, by zrozumieć ich pokolenie", "zajmijcie się kimś, kto jest sam" - to kolejne niecodzienne zadania na lato.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Katarzyna Lubnauer straci stanowisko w Nowoczesnej. Wiemy, kto może ją zastąpić

By Łukasz Kamiński - Sent to OTRS by Lubnauer MP office, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=65072322 / Katarzyna Lubnauer

  

Jak ustalił portal Niezalezna.pl, dni Katarzyny Lubnauer na stanowisku szefowej Nowoczesnej są policzone. Działacze partii są niezadowoleni ze sposobu, w jaki następczyni Ryszarda Petru nią zarządza. Według naszych informacji działacze zaproponują na jej miejsce Adama Szłapkę.

Jak dowiedziała się Niezalezna.pl, w pierwszej połowie listopada Katarzyna Lubnauer pożegna się ze stanowiskiem szefowej. Na czele Nowoczesnej ma stanąć młodsze pokolenie - Adam Szłapka, który w wyborach parlamentarnych zdobył całkiem niezły wynik.

Według informacji naszego portalu, działacze partii nie są zadowoleni ze sposobu sprawowania władzy przez Katarzynę Lubnauer. Według nich następczyni Petru "topi Nowoczesną".

Przypomnijmy, że Adam Szłapka, który startował do Sejmu z list Koalicji Obywatelskiej w Poznaniu, zdobył aż 51 951 głosów. To drugi najlepszy wynik w tym mieście, tuż za żoną prezydenta Poznania Joanną Jaśkowiak.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl,

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl