W Colonel Besik Kutateladze Sachkhere Mountain Training School stawiło się trzech żołnierzy z batalionu dowodzenia, 1. Batalionu strzelców podhalańskich z Rzeszowa oraz 5. Batalionu z Przemyśla. Oprócz nich w szkoleniu wzięło udział 30 żołnierzy państw będących członkami i krajami partnerskimi NATO (Armenia, Azerbejdżan, Łotwa, Białoruś, Czechy, Estonia, Szwecja i USA) — podaje oficjalny portal 1. Bsp. 

W trakcie szkolenia wojskowi skupili się m.in. na doskonaleniu umiejętności związanych z zasadami bezpieczeństwa obowiązującymi podczas wspinaczki, użytkowaniem sprzętu wspinaczkowego, zasadami organizowania marszy w terenie górskim, udzielaniem pierwszej pomocy w warunkach górskich oraz organizacją ewakuacji i przetrwania w górach — czytamy.

Sprawdzenie zdobytych umiejętności odbyło się poprzez test wspinania z górną asekuracją na obiekcie sztucznym, zjazd po linie, podchodzenie po linie za pomocą przyrządów oraz marsz na dystansie około 9 km z 14 kg plecakiem w limicie 2 godzin. 

Letni kurs podstawowy wraz z zimowym kursem jest pierwszym etapem gruzińskiego systemu szkolenia górskiego i po jego pozytywnym zaliczeniu absolwent ma możliwość wejścia na wyższe partie gór Kaukazu. Po etapie podstawowym rozpoczyna się również etap szkolenia taktycznego w górach — wyjaśnia 1. Batalion.