Podhalańscy żołnierze szkolili się w Gruzji

/ mat. 1. BSP. / http://1bsp.wp.mil.pl/pl/1_490.html

  

Przed kilkoma dniami zakończyło się zintegrowane ćwiczenie Summer Basic Mountain Training Course, zorganizowane w Gruzji przez tamtejsze ministerstwo obrony narodowej w ramach współpracy międzynarodowej Partnerstwo dla Pokoju. Wzięli w nim udział również polscy żołnierze.

W Colonel Besik Kutateladze Sachkhere Mountain Training School stawiło się trzech żołnierzy z batalionu dowodzenia, 1. Batalionu strzelców podhalańskich z Rzeszowa oraz 5. Batalionu z Przemyśla. Oprócz nich w szkoleniu wzięło udział 30 żołnierzy państw będących członkami i krajami partnerskimi NATO (Armenia, Azerbejdżan, Łotwa, Białoruś, Czechy, Estonia, Szwecja i USA) — podaje oficjalny portal 1. Bsp. 

W trakcie szkolenia wojskowi skupili się m.in. na doskonaleniu umiejętności związanych z zasadami bezpieczeństwa obowiązującymi podczas wspinaczki, użytkowaniem sprzętu wspinaczkowego, zasadami organizowania marszy w terenie górskim, udzielaniem pierwszej pomocy w warunkach górskich oraz organizacją ewakuacji i przetrwania w górach — czytamy.

Sprawdzenie zdobytych umiejętności odbyło się poprzez test wspinania z górną asekuracją na obiekcie sztucznym, zjazd po linie, podchodzenie po linie za pomocą przyrządów oraz marsz na dystansie około 9 km z 14 kg plecakiem w limicie 2 godzin. 

Letni kurs podstawowy wraz z zimowym kursem jest pierwszym etapem gruzińskiego systemu szkolenia górskiego i po jego pozytywnym zaliczeniu absolwent ma możliwość wejścia na wyższe partie gór Kaukazu. Po etapie podstawowym rozpoczyna się również etap szkolenia taktycznego w górach — wyjaśnia 1. Batalion. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: 1. BSP
Tagi

Wczytuję komentarze...

Podatek cukrowy inwestycją w zdrowie dzieci i młodzieży. Wesprze aktywność fizyczną

/ zdjęcie ilustracyjne / Ulrike Leone; pixabay.com / Creative Commons CC0

  

Zapadły ustalenia, że 50 mln zł w 2020 r. i 100 mln zł w kolejnych latach z wpływów z planowanej opłaty od napojów zawierających cukier zostanie przeznaczonych na zajęcia sportowe dzieci i młodzieży - wynika z informacji przekazanych przez rzecznika resortu zdrowia Wojciecha Andrusiewicza.

Projekt nowelizacji ustawy w związku z promocją prozdrowotnych wyborów konsumentów przewiduje nałożenie 70 lub 80 gr dodatkowej opłaty na napój słodzony i 20 gr w przeliczeniu na każdy litr napoju na napój z dodatkiem substancji o właściwościach aktywnych: kofeiny, tauryny lub guarany. Dodatkowe opłaty obejmą też tzw. małpki - za każdą sprzedaną butelkę alkoholu do 300 ml będzie nałożone 1 zł, oraz reklamę suplementów diety.

W ocenie skutków regulacji projektu zapisano, że łączne wpływy ze wszystkich opłat wyniosą ok. 3 mld zł (przy czym w tym roku - zważywszy, że przepisy mają obowiązywać od 1 kwietnia - będzie to mniej, 2,3 mld zł).

Z samej opłaty na napoje słodzone i energetyzujące wpływy mają wynieść 2,5 mld zł. Wedle przedstawionej we wtorek propozycji Ministerstwa Zdrowia, część wpływów z tej opłaty trafi na finansowanie Szkolnych Klubów Sportowych. W tym roku będzie to 50 mln zł, a w kolejnych latach po 100 mln zł.

Jak podkreślił minister edukacji, środki z opłaty cukrowej będą wsparciem aktywności fizycznej dzieci i młodzieży.

Propozycja Ministra Sportu, zaakceptowana przez Ministra Zdrowia, z moim pełnym poparciem to wzmocnienie działań na rzecz przeciwdziałania otyłości i nadwagi wśród dzieci. Dotyka ona już ponad 20 proc. uczniów, co stanowi istotny problem społeczny i zdrowotny, będący wyzwaniem nie tylko dla systemu edukacji. Tym bardziej warte pokreślenia jest to, że spore środki będą przeznaczone na zajęcia sportowe i promowanie aktywności fizycznej

- powiedział Dariusz Piontkowski.

W grudniu resort zdrowia skierował do konsultacji projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z promocją prozdrowotnych wyborów konsumentów. Ministerstwo Zdrowia zapowiada autopoprawki.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts