Kopia ikony Matki Bożej Częstochowskiej podróżuje przez świat w intencji obrony życia od 28 stycznia 2012 r., gdy kopia przeznaczona dla tego dzieła została przyłożona do oryginału i poświęcona na Jasnej Górze. Peregrynacja "Od Oceanu do Oceanu" jest inicjatywą świeckich liderów ruchów obrony życia z 25 krajów.

- Pomóżcie przewieźć Ikonę do Panamy! Peregrynująca po świecie kopia Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej "Od Oceanu do Oceanu" w intencji obrony cywilizacji życia będzie na Światowym Spotkaniu Młodych

- poinformowało na Twitterze biuro prasowe KEP.

W pierwszym etapie peregrynacji ikona odwiedziła Europę i Azję. 8 maja 2012 r. ruszyła z Rosji i odwiedziła m.in. Kazachstan, Białoruś, Ukrainę, Łotwę, Litwę, Czechy, Słowację, Węgry, Rumunię, Chorwację, Włochy, Lichtenstein, Szwajcarię, Niemcy, Belgię, Wielką Brytanie, Irlandię, Francję, Hiszpanię i Portugalię. W Rosji ikonę gościł głównie Kościół prawosławny, na Zachodzie Europy głównie Kościół katolicki. W Polsce ikona była od 12 do 27 sierpnia 2012 r.

Podczas liczącej 65 tys. km pierwszego etapu podróży kopia Ikony Cudownego Obrazu była oglądana w ok. 400 miejscowościach na terenie 24 krajów. Wystawiono ją w 75 katedrach, 73 sanktuariach, 50 cerkwiach. Rozdano ok. 250 tys. ulotek z wizerunkiem Matki Boskiej Częstochowskiej i "Aktem powierzenia Jej ochronie cywilizacji życia i miłości".

Następnie, z dwoma przystankami w Hiszpanii od 23 lipca do 31 lipca, ikona została przetransportowana do Polski, skąd 21 sierpnia 2013 r. wyleciała do Ameryki. W drugim etapie podróży obraz odwiedził m.in. USA, Meksyk i Ekwador.