Ten to ma pomysły! Schetyna próbuje przewidywać przyszłość. Nie wróży z fusów, a z... projektów ustaw

/ Jan Środa/Gazeta Polska

  

Lider Platformy Obywatelskiej postanowił zmienić profesję i z polityki przerzucić się na... przewidywanie przyszłości? Takie właśnie wrażenie można odnieść słuchając jego najnowszych teorii, którymi ochoczo dzieli się on z każdym, kto tylko chciałby go wysłuchać. Nie chodzi tu jednak o wróżenie z fusów. Grzegorz Schetyna idzie znacznie dalej. Przyszłość przewiduje z... projektów ustaw i to takich, które jeszcze nawet nie powstały!

Jego najnowsza teoria zakłada, że Prawo i Sprawiedliwość chce zmienić ordynację wyborczą w Polsce. Skąd taki wniosek? Schetyna wpadł na ten trop w związku z planami wprowadzenia zmian w ordynacji wyborczej do Parlamentu Europejskiego.

Lider PO powiedział na antenie radiowej Trójki, że – według jego informacji - obóz rządzący „nie tylko chce zmienić ordynację do PE, ale również ordynację do parlamentu krajowego”. Według niego zmiany w ordynacji wyborczej do PE to jedynie wstęp do zmian w ordynacji parlamentarnej. Choć nigdzie nie ma nawet projektu ustawy popierającego tę teorię, Schetyna i tak wie swoje... i już protestuje.

Pytany dlaczego Platforma jest przeciwna zmianom w ordynacji wyborczej do PE, mimo iż nie są one niekorzystne dla jego ugrupowania, Schetyna odparł, że nie jest to kwestia „zysku czy korzyści PO, czy innych dużych partii”.

- PiS bardzo wyraźnie chce wziąć całą pulę i dlatego protestujemy – twierdzi Schetyna.

W jego ocenie jest to ordynacja wyborcza, która „ma przede wszystkim preferować PiS”, czyli „wyeliminować wszystkie mniejsze komitety wyborcze, mniejsze partie polityczne”.

- To jest dla nas wielka odpowiedzialność, bo my będziemy musieli tą obywatelską, „niepisowską” stronę zorganizować, zaproponować miejsca na listach, zbudować szerszą koalicję, żeby po prostu dać Polakom wybór, żeby mogli znaleźć kandydatów, na których chcą głosować na naszych listach – tłumaczył lider Platformy.

Jednocześnie Schetyna zauważył, że Polska nie jest krajem „dwupartyjnym” i przekonywał, że „ten projekt demoluje parlamentarną demokrację” – ocenił Schetyna.

Co ciekawe pytany o ewentualne zmiany w kodeksie wyborczym prezes PiS Jarosław Kaczyński wyraźnie podkreślał w ubiegłym tygodniu, że „nie przewiduje w tej chwili żadnej korekty”. Jednocześnie dodał, że Prawo i Sprawiedliwość nastawia się na „wygranie wyborów wedle istniejących zasad wyborczych”.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Były współpracownik Macrona w areszcie

prezydent Francji Emmanuel Macron / kremlin.ru

  

Alexandre Benalla, były bliski współpracownik prezydenta Emmanuela Macrona, został osadzony w tymczasowym areszcie w związku z prowadzonym dochodzeniem ws. stosowania przemocy podczas pierwszomajowej manifestacji w Paryżu w 2018. Informację potwierdzają francuskie źródła sądowe.

Sąd wydał decyzję o tymczasowym aresztowaniu 27-letniego Alexandra Benalli, zatrudnionego do lipca ubiegłego roku w administracji prezydenckiej, w związku z niedotrzymywaniem przez niego warunków nadzoru prokuratorskiego. Wniosek o tymczasowe zatrzymanie złożyli kuratorzy Benalli.

Podczas rozprawy sąd w Paryżu podjął również decyzję o osadzeniu w areszcie innego współpracownika prezydenta Macrona - a prywatnie przyjaciela Benalli - Vincenta Crase. Był on zatrudniony w aparacie ugrupowania „La Republique en marche” - partii Emmanuela Macrona, która aktualnie sprawuje władzę we Francji.

Bezpośrednim powodem decyzji o areszcie tymczasowym było to, że 31 stycznia portal informacyjny Mediapart zamieścił na swych stronach potajemne nagranie kilku rozmów telefonicznych, jakie obaj mężczyźni przeprowadzili w dniu 26 lipca ub.r. Benalla i Crase byli wówczas objęci prokuratorskim zakazem jakichkolwiek kontaktów dwustronnych - przypomina agencja AFP. Cztery dni wcześniej postawiono im zarzuty stosowania przemocy podczas manifestacji w Paryżu.

Agencja AFP przypomina, że od kilku miesięcy afery związane z osobą Alexandra Benalli koncentrują na sobie uwagę mediów we Francji i poważnie nadwerężają pozytywny wizerunek prezydenta Macrona.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl