Ten to ma pomysły! Schetyna próbuje przewidywać przyszłość. Nie wróży z fusów, a z... projektów ustaw

/ Jan Środa/Gazeta Polska

  

Lider Platformy Obywatelskiej postanowił zmienić profesję i z polityki przerzucić się na... przewidywanie przyszłości? Takie właśnie wrażenie można odnieść słuchając jego najnowszych teorii, którymi ochoczo dzieli się on z każdym, kto tylko chciałby go wysłuchać. Nie chodzi tu jednak o wróżenie z fusów. Grzegorz Schetyna idzie znacznie dalej. Przyszłość przewiduje z... projektów ustaw i to takich, które jeszcze nawet nie powstały!

Jego najnowsza teoria zakłada, że Prawo i Sprawiedliwość chce zmienić ordynację wyborczą w Polsce. Skąd taki wniosek? Schetyna wpadł na ten trop w związku z planami wprowadzenia zmian w ordynacji wyborczej do Parlamentu Europejskiego.

Lider PO powiedział na antenie radiowej Trójki, że – według jego informacji - obóz rządzący „nie tylko chce zmienić ordynację do PE, ale również ordynację do parlamentu krajowego”. Według niego zmiany w ordynacji wyborczej do PE to jedynie wstęp do zmian w ordynacji parlamentarnej. Choć nigdzie nie ma nawet projektu ustawy popierającego tę teorię, Schetyna i tak wie swoje... i już protestuje.

Pytany dlaczego Platforma jest przeciwna zmianom w ordynacji wyborczej do PE, mimo iż nie są one niekorzystne dla jego ugrupowania, Schetyna odparł, że nie jest to kwestia „zysku czy korzyści PO, czy innych dużych partii”.

- PiS bardzo wyraźnie chce wziąć całą pulę i dlatego protestujemy – twierdzi Schetyna.

W jego ocenie jest to ordynacja wyborcza, która „ma przede wszystkim preferować PiS”, czyli „wyeliminować wszystkie mniejsze komitety wyborcze, mniejsze partie polityczne”.

- To jest dla nas wielka odpowiedzialność, bo my będziemy musieli tą obywatelską, „niepisowską” stronę zorganizować, zaproponować miejsca na listach, zbudować szerszą koalicję, żeby po prostu dać Polakom wybór, żeby mogli znaleźć kandydatów, na których chcą głosować na naszych listach – tłumaczył lider Platformy.

Jednocześnie Schetyna zauważył, że Polska nie jest krajem „dwupartyjnym” i przekonywał, że „ten projekt demoluje parlamentarną demokrację” – ocenił Schetyna.

Co ciekawe pytany o ewentualne zmiany w kodeksie wyborczym prezes PiS Jarosław Kaczyński wyraźnie podkreślał w ubiegłym tygodniu, że „nie przewiduje w tej chwili żadnej korekty”. Jednocześnie dodał, że Prawo i Sprawiedliwość nastawia się na „wygranie wyborów wedle istniejących zasad wyborczych”.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

"Nie" dla słomek i patyczków higienicznych. Unijni ambasadorowie poparli nową dyrektywę

/ pixabay.com/CC0/Bru-nO

  

Ambasadorowie krajów UE zatwierdzili dzisiaj porozumienie PE i państw unijnych w sprawie nowych przepisów, które mają ograniczyć ilość plastikowych śmieci trafiających do mórz. W UE zakazane będą m.in. plastikowe talerze, słomki czy patyczki higieniczne.

Komisja Europejska, która w maju ub.r. zaproponowała projekt w tej sprawie, wzięła na celownik 10 produktów jednorazowego użytku, jak również zagubione i porzucane narzędzia połowowe, np. sieci. Była to konsekwencja alarmującego wzrostu ilości szkodliwych odpadów z tworzyw sztucznych w morzach i oceanach. Łącznie stanowią one 70 proc. wszystkich odpadów morskich.

Eksperci wskazują, że części plastikowych odpadów przedostają się do płuc i trafiają na stoły przez to, że mikrodrobiny plastiku są obecne w powietrzu, wodzie i żywności.

Nowe przepisy wprowadzą zakaz stosowania tworzyw sztucznych w niektórych produktach. W przypadku, gdy istnieją dla nich łatwo dostępne i przystępne cenowo zamienniki, produkty jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych zostaną objęte zakazem wprowadzania do obrotu. Zakaz obejmie plastikowe patyczki higieniczne, sztućce, talerze, słomki, mieszadła i kubki do napojów oraz pojemniki na żywność wykonane ze spienionego polistyrenu czy produkty wykonane z oksydegradowalnego tworzywa sztucznego (tzw. utleniający się plastik).

Jeśli chodzi o inne produkty, nacisk został położony na ograniczanie ich stosowania przez wyznaczenie krajowych celów redukcji konsumpcji. Przykładowo od 2025 roku kraje członkowskie UE będą miały obowiązek recyklingu co najmniej 25 proc. butelek plastikowych (PET). W 2030 roku recyklingowi ma być poddanych minimum 30 proc. wszystkich butelek plastikowych.

W zmniejszeniu ilości plastikowych śmieci mają pomóc też odpowiednie wymagania dotyczące projektowania i etykietowania. Na opakowaniach chusteczek nawilżonych do higieny osobistej będą musiały być oznaczenia, które poinformują konsumentów o obecności plastiku w produkcie i szkodliwości dla środowiska, jeśli zostanie on wyrzucony gdzie indziej niż do kosza.

Producenci zawierających plastik filtrów tytoniowych będą musieli pokrywać koszty publicznych systemów zbierania niedopałków, a także utrzymania odpowiedniej infrastruktury. Chodzi np. o pojemniki na odpady w popularnych miejscach dla palaczy. Filtry do produktów tytoniowych zawierające plastik są drugim z najbardziej zaśmiecających jednorazowych produktów z tworzyw sztucznych w UE.

Unijni legislatorzy uznali, że takie restrykcje spowodują rozwój alternatywnych produktów, które zastąpią zawierające plastik filtry. Na paczkach papierosów i innych produktach tytoniowych z filtrami będą musiały pojawić się też specjalne oznaczenia. Poinformują one konsumentów o obecności plastiku i szkodach dla środowiska, jeśli niedopałek trafi do innego miejsca niż kosz na śmieci.

KE przekonuje, że nowa dyrektywa w sprawie tworzyw sztucznych jednorazowego użytku będzie najbardziej ambitnym instrumentem prawnym na poziomie światowym, dotyczącym odpadów morskich.

Po uzyskaniu poparcia unijnych ambasadorów porozumienie zostanie przedstawione do ostatecznego przyjęcia przez Radę UE i Parlament Europejski.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl