Okręty wielozadaniowe dla Saudyjczyków

/ https://en.wikipedia.org/wiki/Freedom-class_littoral_combat_ship#/media/File:USS-Freedom-130222-N-DR144-174-crop.jpg

  

Koncern Lockheed Martin otrzymał modyfikację wartą 450.7 mln. dolarów do istniejącego kontraktu na produkcję czterech nawodnych okrętów wielozadaniowych MMAC (Multi-Mission Surface Combatant), jakie mają trafić do Arabii Saudyjskiej.

Maksymalna kwota, jaką może pochłonąć dostawa czterech okrętów MMAC na podstawie kontraktu z maja 2017 roku, wynosi około 11 mld dolarów. Prace realizowane mają być w Cortez (Wirginia), Iron Mountain (Michigan), Milwaukee (Wisconsin), a ponadto w Szwecji i Wielkiej Brytanii. Ich zakończenie planowane jest do października 2025 r. 

Okręty MMAC wykorzystuje się zarówno do operacji na wodach przybrzeżnych, jak i na otwartym oceanie. Zdolne są do prowadzenia wojny radio-elektronicznej jak i zwalczania okrętów podwodnych oraz nawodnych a także przeprowadzania misji specjalnych. MMAC mają 118.6 metrów długości, 17.6 metrów szerokości a ich wyporność wynosi 3 600 ton. Osiągają prędkość do 30 węzłów a ich zasięg wynosi 5 tysięcy mil morskich. Jednostki te korzystają z okrętowego systemu walki COMBATSS-21 jaki został oparty na systemie AEGIS. Posiadają również radar obserwacji sytuacji nawodnej i powietrznej TRS-4D. Na jednostce zamontowany ma być również radar kierowania ogniem Saab CEROS 200 oraz system wczesnego Argon ST WBR-2000. Uzbrojenie MMAC stanowi armata morska Mk110 kal. 57 mm., osiem wyrzutni pionowego startu Mk 41, z których miotane mają być m.in. pociski przeciwlotnicze i przeciwrakietowe RIM-162 ESSM (Evolved Sea Sparrow Missiles) oraz przeciwokrętowe Harpoony.  Okręt posiada również system artyleryjski NARWHAL kalibru 20 mm, jak i wyrzutnie torped Mk32. Na wyposażeniu znajduje się także system zakłócający torpedy AN/SLQ-25. Z okrętu operować może śmigłowiec MH-60R SEAHAWK wykonywający misje zwalczania okrętów podwodnych i nawodnych.  

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Kulisy głosowania przeciwko Szydło. Kogo chcą forsować socjaliści i skrajna lewica?

Parlament Europejski - zdjęcie ilustracyjne / CC-BY-4.0: © European Union 2019 – Source: EP. (creativecommons.org/licenses/by/4.0/)

Lidia Lemaniak

Dziennikarka portalu Niezalezna.pl

Kontakt z autorem

  

- Była ciekawa sytuacja, że inne grupy, które zasiadają w tej komisji, zwrócili się do naszego kolegi, Niemca, z partii, która w wyborach w Niemczech uzyskała poniżej 1% głosów, że może na niego się chętnie zgodzą. Rozbieżność między kimś, kto był premierem dużego kraju europejskiego, uzyskał ponad pół miliona głosów, a moim kolegą Niemcem, jest więc dość duża. Dla mnie jest to bardzo uderzające, że ktoś z małej, radykalnej partii, jest dla nich do zaakceptowania - wyjaśnił kulisy głosowania przeciwko byłej premier Beacie Szydło w europarlamencie europoseł Prawa i Sprawiedliwości, Zdzisław Krasnodębski.

Była premier, europoseł Prawa i Sprawiedliwości Beata Szydło po raz drugi nie została wybrana w Strasburgu na stanowisko szefowej komisji zatrudnienia i spraw społecznych Parlamencie Europejskim. Za jej kandydaturą opowiedziało się 19 europosłów, przeciw było 34 parlamentarzystów. Od głosu wstrzymało się dwóch europosłów.

Prof. Zdzisław Krasnodębski, europoseł PiS ocenił w rozmowie z Niezalezna.pl, że "nie należy tego rozpatrywać w kategoriach porażki pani premier Beaty Szydło".

Jeżeli większość, która dzisiaj jest, nie trzyma się reguł, terroryzując ideologicznie swoich bardziej pragmatycznych i bardziej doświadczonych kolegów - mówię tutaj o grupie socjalistycznej, skrajnej lewicy i Zielonych, to taki efekt musi być. Oni jeszcze w poprzedniej kadencji założyli sobie, że w stosunku do grupy, którą założyli Salvini i Le Pen, to całkowicie ich wykluczą. Ta grupa ma się odwołać do TSUE, bo w ogóle nie została zachowana zasad proporcjonalności. Mieli mieć oni dwóch wiceprzewodniczących europarlamentu oraz dwóch przewodniczących komisji, a nie dostali żadnego. Kolejna grupa wyklucza europosłów z partii VOX, a w stosunku do EKR przyjęto zasadę, że "respektujemy metodę D'Hondta, ale to my wskazujemy kto z tej grupy EKR będzie sprawował daną funkcję, czyli np. nie Polak", nie pani premier albo ja

- wyjaśnił nasz rozmówca.

Prof. Krasnodębski zdradził Niezależna.pl, że "była ciekawa sytuacja, że inne grupy, które zasiadają w tej komisji, zwrócili się do naszego kolegi, Niemca, z partii, która w wyborach w Niemczech uzyskała poniżej 1% głosów, że może na niego się chętnie zgodzą" 

Rozbieżność między kimś, kto był premierem dużego kraju europejskiego, uzyskał ponad pół miliona głosów, a moim kolegą Niemcem, jest więc dość duża. Dla mnie jest to bardzo uderzające, że ktoś z małej, radykalnej partii, jest dla nich do zaakceptowania

- dodał.

Eurodeputowany PiS podkreślił, że "odradzałby, żeby rozpatrywać to w kategorii porażki, to jest twarda walka polityczna".

Teraz musimy się zastanowić nad następnymi krokami, bo sytuacja może się powtarzać w stosunku do naszych kandydatów na komisarzy. Jutro jest zaś bardzo ważne głosowanie ws. Ursuli von der Leyen, ale jeszcze nie podjęliśmy w tej sprawie decyzji

- wskazał.

Prof. Krasnodębski zaznaczył, że "za panią premier głosowała nasza grupa oraz EPL".

To też pokazuje, że jeśli w poprzedniej kadencji na coś zdecydowała się EPL to udało im się zbudować prawie zawsze pewną większość. To też utrata władzy przez EPL, która stała się zakładnikiem zradykalizowanych frakcji na lewo od siebie

- zakończył.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl