Polacy stworzyli unikatowy system cyfryzacji danych. Ma szansę stać się czołowym dobrem eksportowym

/ By pcma.uw.cairo - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=60373849

  

Polscy informatycy i archeolodzy stworzyli unikalny w skali światowej system cyfryzacji danych - podaje dzisiejsza "Rzeczpospolita".

Od 1961 r. Polacy pod patronatem Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej im. Kazimierza Michałowskiego Uniwersytetu Warszawskiego pracują nieprzerwanie w świątyni Hatszepsut w Deir el-Bahari w Egipcie, rekonstruując kolejne przestrzenie rytualne świątyni. W grudniu 2017 r. oddali do zwiedzania najważniejsze pomieszczenie, jakim jest Główne Sanktuarium Amona. Polskie działania na terenie świątyni mają niezwykły rozmach - obecnie realizowanych jest ponad 60 projektów studyjnych.

W wyniku tych działań powstaje obszerna dokumentacja terenowa, m.in. rysunki, zdjęcia czy przerysy dekoracji ścian. Prace prowadzone są równolegle w Polsce, gdzie skanowane są materiały archiwalne i wykonywane cyfrowe przerysy rysunków ścian oraz w Egipcie, gdzie uzupełniana jest dokumentacja fotograficzna i rysunkowa, skanowana jest trójwymiarowo świątynia przy użyciu fotoskanowania i skanera laserowego.

Pierwotnie dokumentacja trafiała do Zakładu Archeologii Śródziemnomorskiej Polskiej Akademii Nauk, a od 1992 r. do Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej im. Kazimierza Michałowskiego Uniwersytetu Warszawskiego. Obie instytucje porozumiały się, tworząc konsorcjum, które umożliwiło ubieganie się w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego o środki na digitalizację. W ten sposób powstał projekt "Nowoczesna dokumentacja w badaniach Polsko-Egipskiej Misji Archeologiczno-Konserwatorskiej w świątyni Hatszepsut w Deir el-Bahari (Egipt): tworzenie, zarządzanie, udostępnianie". Tak ogromny zbór danych potrzebował nowoczesnego narzędzia, dostępnego z dowolnego miejsca na świecie, które byłoby w stanie zebrać dane i umożliwić ich wielostronne przeszukiwanie - podaje "Rz".

Powstał więc pomysł na stworzenie systemu monitoringu stanowiska dzięki systemowi powiadomień o zagrożeniach konserwatorskich. Jego realizacją zajęła się polska firma Sensi Labs, tworząc narzędzie "Database Digger". Może być ono w łatwy sposób przeniesione na inne stanowiska archeologiczne i wszędzie tam, gdzie istnieje potrzeba skatalogowania różnorodnych typów danych. Integracja danych w cyfrowej bazie rozpocznie współpracę środowisk naukowych i biznesu. Może być ona wykorzystywana nie tylko w archeologii, ale także w innych branżach i ma szansę stać się naszym dobrem eksportowym - czytamy w artykule.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

W USA chwalą „500 plus”! Kongres chce własnej wersji prorodzinnego programu z Polski?

zdjęcie ilustracyjne / Tomasz Adamowicz / Gazeta Polska

  

W trakcie posiedzenia Joint Economic Committee, jednym z kluczowych punktów była debata i wysłuchanie na temat stabilności w rodzinie w USA. W trakcie swojego wystąpienia William Bradford Wilcox, amerykański socjolog, dyrektor National Marriage Project i profesor socjologii na University of Virginia wskazał właśnie na polski program „Rodzina 500 plus”, jako rozwiązanie i wzorcowy model legislacji, który można byłoby zaimplementować w USA.

Joint Economic Commitee, czyli Wspólny Komitet Ekonomiczny jest jednym z czterech stałych wspólnych komitetów Kongresu USA. Komitet został powołany w ramach ustawy o zatrudnieniu z 1946 r., która uznała komisję odpowiedzialną za raportowanie bieżącej sytuacji ekonomicznej Stanów Zjednoczonych i przedstawianie sugestii dotyczących poprawy gospodarki.

W trakcie swojego wystąpienia w ramach wysłuchania na temat stabilności w rodzinie w USA William Bradford Wilcox chwalił polskie rozwiązania funkcjonujące w ramach programu „Rodzina 500 plus”.

Chciałem tylko szybko powiedzieć dwie rzeczy. Jedną z nich jest fakt, że faktycznie obserwujemy ten spadek dzietności, nawet w krajach skandynawskich, które, jak wiecie, mają niezwykle progresywne korzyści. Wiecie, że wielu naszych współpracowników domagałoby się tego. Mogą więc zwracać uwagę na fakt, że dzieje się tam coś, co jest czymś więcej niż tylko polityką, a może, no cóż, z pewnością zaleceniami polityki, których niektórzy z naszych postępowych rówieśników się domagali. Istnieją pewne dowody na to, że Polska odniosła pewien sukces w swoim programie wypłaty „500 plus” niezależnie od ich waluty rodzinom za każde dziecko, co jest bardzo ukierunkowanym rodzajem zasiłku na dziecko. To może być dla nas wzorem do rozważenia tutaj w USA, aby pomyśleć o zasiłku na dziecko, który dałby rodzinom wybór, w jaki sposób najlepiej wydać pieniądze na swoje dzieci, aby poradzić sobie z wzrastającymi kosztami.
- mówił Wilcox.

Poniżej transmisja z całego posiedzenia i wysłuchania  Joint Economic Committee na temat stabilności w rodzinie w USA:
 

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts