Podrobionymi prawami jazdy posługiwali się dwaj młodzi Ukraińcy, w wieku 23 i 29 lat. Jak się okazało, obaj chcieli pracować w Unii Europejskiej jako zawodowi kierowcy.

Młodszy z nich ma w swoim kraju zakaz prowadzenia pojazdów i kupił sobie nowy dokument. Fałszywka do złudzenia przypominała oryginał

– opowiada rzeczniczka Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej w Przemyślu mjr Elżbieta Pikor.

Starszy z mężczyzn przerobił na dokumencie kategorię. Chciał móc prowadzić ciężarówki, a ma uprawnienia jedynie do kierowania autami osobowymi.

Rzeczniczka dodała, że obaj zatrzymani obywatele Ukrainy przyznali się do podrobienia dokumentów.

Z kolei ich rodak, który w Polsce przebywał legalnie, przerobił datę ważności ubezpieczenia OC swojego samochodu.

Mężczyzna, który opuszczał Polskę, odręcznie przerobił sobie datę ważności ubezpieczenia, aby przedłużyć obowiązywanie polisy i uniknąć kary

– dodała rzeczniczka.

Mężczyźni zostali przekazani policji. Wszczęto przeciwko nim dochodzenie w sprawie posługiwania się podrobionymi dokumentami.

Od początku tego roku na podkarpackich przejściach granicznych funkcjonariusze Straży Granicznej zatrzymali ponad 120 fałszywych praw jazdy. Zdaniem rzeczniczki, w porównaniu do analogicznego okresu ub. roku jest to 3,5-krotny wzrost. Ujawniono także ponad 80 fałszywych dowodów rejestracyjnych i 40 ubezpieczeń OC.

Najwięcej zatrzymań fałszywych dokumentów ma miejsce na drogowych przejściach granicznych w Korczowej i Medyce.