Dzieło Krzysztofa Pendereckiego otworzy słynny festiwal w Salzburgu

/ fot. flickr.com/Misterio de Cultura de la Nación Argentina

  

"Pasja według św. Łukasza" Krzysztofa Pendereckiego, uznawana za arcydzieło sztuki sakralnej, otworzy 98. Salzburger Festspiele - jeden z najważniejszych letnich festiwali muzycznych w Europie - poinformował Instytut Adama Mickiewicza. Wydarzenie rozpocznie się 20 lipca i potrwa do 30 sierpnia.

Jak podał IAM, 20 lipca utwór wykona Montreal Symphony Orchestra pod batutą maestro Kenta Nagano z towarzyszeniem chóru Filharmonii Krakowskiej oraz Warszawskiego Chóru Chłopięcego przy Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina. Partie solowe wykonają śpiewacy: Sarah Wegener (sopran), Lucas Meachem (tenor) i Matthew Rose (bas), a narratorem będzie polski aktor Sławomir Holland. Koncert zorganizowano przy współpracy z Instytutem Adama Mickiewicza.

Salzburger Festspiele jest jednym z najważniejszych letnich wydarzeń muzycznych w Europie. Każdego roku przyciąga do Salzburga uznanych artystów i ponad 250 tysięczną rzeszę melomanów

 - podkreśla Instytut.

Poza otwierającą festiwal "Pasją wg. św. Łukasza" Pendereckiego program tegorocznej imprezy wypełnią dzieła Mozarta, Straussa i Czajkowskiego, a swoimi występami uświetnią ją m.in. filharmonicy wiedeńscy oraz Tobias Moretti, który wcieli się w rolę tytułowego bohatera sztuki "Jedermann" austriackiego dramaturga i pisarza Hugo von Hofmannsthala w reżyserii Michaela Sturmingera.

"Pasja" Pendereckiego, skomponowana na trzech solistów, recytatora, chór chłopięcy, trzy chóry mieszane oraz orkiestrę symfoniczną, uznawana jest za arcydzieło współczesnej sztuki sakralnej.

Utwór przedstawia historię brutalnej śmierci, dającej jednak światło nadziei. Słuchacze śledzą wydarzenia biblijne - począwszy od otwierającego hymnu "O Crux, ave", aż do finałowej medytacji nad grobem Jezusa. Krzysztof Penderecki wykorzystał w swoim utworze łaciński tekst Ewangelii św. Łukasza oraz fragmenty wielkopostnych hymnów, psalmów i trenów

- przypomina IAM. Wykonanie 30 marca 1966 r. "Pasji według Świętego Łukasza”, utworu napisanego dla uczczenia 700-lecia katedry w Muenster, stanowiło punkt zwrotny w karierze artysty. 

W kwietniu 1966 r. po raz pierwszy wykonano "Pasję" w Polsce - w Filharmonii Krakowskiej oraz na dziedzińcu Zamku Królewskiego na Wawelu.

Utwór odczytywany był również w kontekście niespokojnej sytuacji politycznej drugiej połowy lat 60 - autorytarnych rządów Leonida Breżniewa w Związku Radzieckim i satelickich krajach Europy wschodniej oraz amerykańskiej wojny w Wietnamie

 - zwraca uwagę Instytut Adama Mickiewicza. 

Po niemieckim prawykonaniu pojawiły się też opinie, że Pasja odegrała istotną rolę w procesie normalizacji stosunków pomiędzy Polską a Niemcami. Premiera utworu zbiegła się także z 1000-leciem Chrztu Polski.

"Pasja według świętego Łukasza" Krzysztofa Pendereckiego jest jednym z nielicznych dzieł muzyki współczesnej, które znajdują się w abonamentowych programach filharmonii na całym świecie. IAM podkreśla, że wykonanie "Pasji według świętego Łukasza" na koncercie otwierającym Festiwal w Salzburgu stanowi efekt współpracy programu Polska Music (Instytut Adama Mickiewicza) oraz Salzburger Festspiele.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Stypendium dla stażystów szpitali samorządowych

/ DarkoStojanovic / 30 zdjęć

  

Projekt uchwały o stypendiach dla studentów wydziałów lekarskich, którzy odbywać będą staże w szpitalach podległych samorządowi województwa świętokrzyskiego – przyjął tamtejszy sejmik.

Radni sejmiku woj. świętokrzyskiego przyjęli projekt uchwały wprowadzającej program stypendialny dla studentów czwartego, piątego i szóstego roku wydziałów lekarskich, którzy staże odbywaliby w szpitalach podległych samorządowi województwa.

"Dotyczy to studentów wszystkich polskich uczelni. Pieniądze otrzymywaliby studenci, którzy nie powtarzają roku i kształcą się w specjalnościach medycyny, które są deficytowe na terenie województwa świętokrzyskiego. Chodzi m.in. o chirurgię, pediatrię, neurologię, choroby wewnętrzne, i anestezjologię"

– powiedział członek zarządu woj. świętokrzyskiego Marek Bogusławski, który liczy, że dzięki programowi uda się zachęcić przyszłych lekarzy, aby swoją przyszłość zawodową związali z regionem świętokrzyskim.

Wysokość miesięcznego stypendium ustalono na 2 tys. zł. Przyszły lekarz po zakończeniu stażu będzie musiał podjąć pracę w świętokrzyskim szpitalu na okres nie krótszy od czasu pobierania stypendium.

"W najbliższym roku akademickim planujemy sfinansowanie 25 stypendiów, a w kolejnym od 30 do 50, aby w 2025 r. znowu dojść do 30 stypendiów. To wszystko jest obliczone na uzupełnienie kadry lekarskiej tak, aby nasze szpitale działały sprawnie"

– zaznaczył Bogusławski.

"Myślimy głównie o studentach Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Ale to również szansa dla kielczan, którzy studiują na innych uczelniach, aby tutaj wrócili. Mam nadzieję, że program będzie się cieszył dużym zainteresowaniem"

– dodał przewodniczący sejmiku Andrzej Pruś.

Jeden z radnych zaproponował, żeby z programu mogły skorzystać wszystkie świętokrzyskie szpitale, a nie tylko te podległe samorządowi województwa. Jednak program uchwalono w pierwotnym kształcie.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl