Jesteśmy bezpieczni w cyberprzestrzeni? Minister: Ciągle musimy odpierać ataki

Kwestie związane z cyberbezpieczeństwem od pewnego czasu stały się priorytetem większości państwa oraz NATO. Zapewnieniem Polsce bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni zajął się również rząd premiera Morawieckiego. Odnosząc się do czerwcowej awarii systemów teleinformatycznych, szef resortu cyfryzacji Marek Zagórski zapewnił, że podczas awarii nie wyciekły żadne dane obywateli. Jednocześnie podkreślił, że cały system teleinformatyczny wymaga gruntownej przebudowy.

iAmMrRob; pixabay.com / Creative Commons CC0

Zagórski wziął udział w połączonym posiedzeniu sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych (ASW) oraz Komisji Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii (CNT). Komisja zajmowała się rozpatrzeniem wniosku klubu poselskiego Nowoczesnej, by na posiedzeniu Sejmu premier przedstawił informację „na temat przyczyn, przebiegu, skutków awarii Centralnych Systemów Teleinformatycznych” z 12 czerwca tego roku.

- Główne systemy nie uległy awarii, myślę, że to jest najważniejsza rzecz. Awarii uległ komponent infrastruktury. Żadne dane obywateli nie wyciekły i nie były zagrożone

- zapewnił szef resortu cyfryzacji Marek Zagórski.

Z informacji ministra cyfryzacji wynika, że aby chronić dane obywateli podczas awarii z 12 czerwca, podjęto decyzję o zablokowaniu systemów teleinformatycznych. Jak dodał, działanie systemów przywrócono tego samego dnia o godz. 12:30. Minister zwrócił także uwagę, że nie była to ani pierwsza, ani największa tego typu awaria.

Dodał, że „pełne bezpieczeństwo wymaga gruntownej przebudowy obecnych systemów”, które projektowane były nawet dziesięć lat temu „i do tego czasu nie były w sposób odpowiedni zmodyfikowane”.

- Działania, które już uruchomiliśmy, to są działania polegające na przeprowadzeniu dogłębnego audytu całej architektury systemów i niezbędnej przebudowie, dlatego, że weszliśmy już w taką fazę, w której liczba użytkowników tych systemów z każdą chwilą w zasadzie rośnie i musimy na to odpowiednio zareagować, co wymaga nakładów inwestycyjnych

- powiedział Zagórski.

Minister dodał, że jako państwo jesteśmy „ciągle poddawani atakom” i „jest to proces permanentny”. Jako jeden z ostatnich ataków wymienił atak na strony znajdujące się w domenie gov.pl.

- Mieliśmy do czynienia z atakami typu D-DOS, one były bardzo duże, natomiast system się obronił i nic poważnego się nie stało. Ale potwierdzam, praktycznie nie ma dnia, kiedy takie ataki by nie miały miejsca. One są na różną skalę, jesteśmy na to przygotowani

- mówił Zagórski.

Połączone komisje uznały informację ministra Marka Zagórskiego za wystarczającą.

12 czerwca br. około godz. 8 rano w wyniku awarii przestały działać serwisy informatyczne: e-PUAP, pz.gov.pl, cepik.gov.pl, obywatel.gov.pl. Jak informował Centralny Ośrodek Informatyki, przyczyną była niestabilność działania jednego z komponentów systemu. Osoby, które do tej pory korzystały z serwisów, w dniu awarii były zapraszane przez urzędników do kontaktu osobistego w urzędach, ale nie wszystkie sprawy można było załatwić, bo wiele procedur wymaga pobrania danych z systemu.


Więcej informacji na temat zagrożeń w cyberprzestrzeni można znaleźć na łamach książki dr. Piotra Łuczuka „Cyberwojna. Wojna bez amunicji?” [CZYTAJ WIĘCEJ TUTAJ]


 

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP

#Ministerstwo Cyfryzacji #hakerzy #cyberatak #cyberwojna #cyberbezpieczeństwo

redakcja
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo