Taki sukces zdarza się rzadko! Pracodawcy i związkowcy zgodnie poparli jeden z kluczowych projektów rządu

/ Marcin Rolicki/SXC

  

Przełomowy projekt, który ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa finansowego emerytów, został poparty zarówno przez związki zawodowe, jak i pracodawców. Ustawa o Pracowniczych Planach Kapitałowych jest obecnie na etapie prac komisji prawniczych, a już w sierpniu trafi pod obrady Rady Ministrów.

Ministerstwo Finansów poinformowało w komunikacie, że "reprezentatywne organizacje związków zawodowych: NSZZ Solidarność oraz Forum Związków Zawodowych oraz reprezentatywne organizacje pracodawców: Konfederacja Lewiatan, Pracodawcy Rzeczpospolitej Polskiej, Związek Pracodawców Business Centre Club i Związek Rzemiosła Polskiego – po zakończeniu cyklu posiedzeń Rady Dialogu Społecznego oraz Zespołu problemowego RDS ds. ubezpieczeń społecznych – 12 lipca 2018 r. przedstawiły pozytywne stanowisko w sprawie rządowego projektu ustawy o Pracowniczych Planach Kapitałowych (PPK)".

Wprowadzenie w Polsce systemu pracowniczych planów kapitałowych należy ocenić pozytywnie. Program ten może bowiem zapewnić realizację ważnych celów społecznych, takich jak m.in. podniesienie poziomu oszczędności i aktywów gospodarstw domowych, a także poprawę ich struktury oraz efektywności inwestowania gromadzonych środków

- napisano we wspólnym liście związkowców i pracodawców.

System pracowniczych planów kapitałowych może przyczynić się do osiągnięcia efektów ogólnogospodarczych przekładających się pozytywnie na sytuację pracodawców i pracowników. Długoterminowy charakter gromadzonych oszczędności zapewni stabilne źródło finansowania projektów inwestycyjnych realizowanych przez sektor przedsiębiorstw oraz przyczyni się do wzmocnienia polskiego rynku kapitałowego, czego skutkiem będzie zdynamizowanie rozwoju polskiej gospodarki oraz przyspieszenie tempa wzrostu wynagrodzeń 

- czytamy w stanowisku. 

Nierozerwalną konsekwencją uczestnictwa w programie systematycznego oszczędzania jest przesunięcie części konsumpcji z okresu bieżącego na starość. Trudna sytuacja finansowa pracowników osiągających najniższe dochody z pracy w praktyce wyklucza możliwość uczestnictwa większości z nich w pracowniczych planach kapitałowych w standardowej formule, gdzie finansowana przez nich wpłata podstawowa wynosi 2 proc. wynagrodzenia. W związku z tym w projektowanych przepisach należy uwzględnić zasadę, zgodnie z którą wpłata podstawowa, finansowana przez uczestnika PPK, może wynosić nie mniej niż 0,5 wynagrodzenia, jeżeli jego wynagrodzenie osiągane z różnych źródeł nie przekracza 120 proc. kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę

- dodają.

Projekt ustawy został już omówiony przez Stały Komitet Rady Ministrów. Obecnie przez około dwa tygodnie będzie się nim zajmowała komisja prawnicza.

"Po zakończeniu prac komisji prawniczej tekst dokumentu zostanie przekazany do potwierdzenia przez członków Stałego Komitetu Rady Ministrów. W drugiej połowie sierpnia br. planowane jest skierowanie projektu pod obrady Rady Ministrów"

- podaje ministerstwo finansów.

Prace nad programem prowadzone są zgodnie z deklaracją zawartą w expose premiera Mateusza Morawieckiego.

"Projekt Pracowniczych Planów Kapitałowych jest jednym z kluczowych programów zapisanych w Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju. Główne cele PPK to zapewnienie bezpieczeństwa finansowego Polaków w okresie emerytalnym oraz budowa polskiego kapitału niezbędnego dla przyszłego rozwoju naszego kraju"

- czytamy w komunikacie ministerstwa.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: mf.gov.pl, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Turcja: Znany dziennikarz znów zatrzymany. Powodem - rzekome związki z Gulenem

/ pixabay.com/CC0/Engin_Akyurt

  

Turecka policja zatrzymała we wtorek wieczorem znanego dziennikarza Ahmeta Altana, zaledwie tydzień po zwolnieniu go przez sąd z więzienia, gdzie odbywał karę za rzekome związki z islamskim kaznodzieją Fethullahem Gulenem, oskarżonym o nieudany pucz w 2016 r.

We wtorek na wniosek prokuratora generalnego Turcji, który odwołał się od decyzji sądu, wydano nakaz ponownego aresztowania Altana - podała agencja Anatolia.

Decyzję o ponownym zatrzymaniu Altana - pisarza i dziennikarza, założyciela opozycyjnego dziennika "Taraf" - potępiła organizacja Amnesty International, określając ją jako "skandaliczną".

- Nie można nie dostrzec w tej decyzji niczego innego poza ukaraniem człowieka zdeterminowanego, aby nie dać się zakneblować

 - oświadczyła powiedziała dyrektor AI ds. europejskich Marie Struthers, potępiając niesprawiedliwe jej zdaniem traktowanie dziennikarza.

69-letni Ahmet Altan i 74-letnia dziennikarka Nazli Ilicak zostali zwolnieni 4 listopada po trzyletnim pobycie w więzieniu. Tego samego dnia sąd zmienił im karę dożywocia, zakwestionowaną przez Sąd Najwyższy, na odpowiednio 10 i pół roku więzienia oraz 8 lat i 9 miesięcy za "pomoc grupie terrorystycznej". Sąd uznał wówczas, że ponad trzyletni okres spędzony przez nich w więzieniu powinien być im zaliczony na poczet kary. Podjął też decyzję o ich natychmiastowym przedterminowym zwolnieniu, na co tureckie prawo pozwala w pewnych przypadkach.

Zarówno Altan, jak i Ilicak stanowczo odrzucają oskarżenie o związki z Gulenem.

Po próbie zamachu stanu z 15 lipca 2016 roku tureckie władze przeprowadziły czystki na niespotykaną dotąd skalę, które dotknęły rzekomych zwolenników Gulena, ale też przeciwników politycznych prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana. Zatrzymano ponad 77 tys. ludzi, którym wytoczono procesy, a ponad 150 tys. zwolniono z pracy lub zawieszono w obowiązkach. Spotkało się to z krytyką organizacji humanitarnych i rządów niektórych państw.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl