Tak to załatwia Orban. Równa z ziemią swoich politycznych przeciwników

/ Zrzut ekranu z youtube.com

  

Parlament Węgier przyjął poprawki do ordynacji wyborczej, dotyczące m.in. zwrotu państwowego wsparcia finansowego na kampanię. Jedna z najważniejszych poprawek stanowi, że w przyszłości nie tylko szef partii, ale także jej kandydaci będą odpowiadać za zwrot państwowych środków na kampanię, jeśli partia nie osiągnie wymaganego progu.

Partia, która nie rozliczy się ze wsparcia finansowego na poprzednie wybory, nie będzie też mogła ubiegać się o wsparcie na następne głosowanie.

Według węgierskiej ordynacji wyborczej partie, które nie osiągnęły w wyborach 1 proc. głosów, muszą zwrócić wykorzystane środki przyznawane partiom na kampanię z budżetu państwa (jej wysokość jest zależna od liczby kandydatów startujących w wyborach).

Inne zmiany dotyczą ułatwienia glosowania listownego na listy partyjne, do którego uprawnieni są obywatele węgierscy z państw ościennych, zarejestrowani w Narodowym Biurze Wyborczym. Zgodnie z nowymi przepisani list z głosem wyborczym można wysłać pocztą, dostarczyć osobiście lub oddać komuś do przekazania organom wyborczym.

Określono też wcześniejszy termin zgłaszania kandydatów i list partyjnych (na odpowiednio 37. i 36. dzień przed wyborami), uzasadniając to chęcią ułatwienia głosowania listownego.

W jednym z nowych zapisów wprowadzono ponadto odpowiedzialność przewodniczącego lokalnej komisji wyborczej za powstanie w dniu głosowania długich kolejek przed lokalem. W ostatnich wyborach parlamentarnych 8 kwietnia znacznie przedłużono głosowanie w kilku lokalach wyborczych z powodu powstałych kolejek.

Węgierska Partia Socjalistyczna oceniła, że poprawki służą interesom koalicji rządzącej. Według niej nierealistycznie ułatwiają głosowanie listowne Węgrom z państw ościennych, których ogromna większość głosuje na rządzący Fidesz. Socjaliści wyrzucili też koalicji rządzącej, że nie zakazano państwu i samorządom oraz należącym do nich spółkom umieszczania płatnych ogłoszeń wyborczych.

Odnosząc się do tych zarzutów, Fidesz w komunikacie uznał za żałosne, że socjaliści od lat winią innych za własne klęski i nieudolność.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Jest porozumienie w PLL LOT

/ / BriYYZ from Toronto, Canada [CC BY-SA 2.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0)], via Wikimedia Commons

  

Zarząd Polskich Linii Lotniczych LOT i przedstawiciele Związku Zawodowego Personelu Pokładowego i Lotniczego oraz Związku Zawodowego Pilotów Komunikacyjnych zawarli porozumienie dotyczące warunków finansowych nowego Regulaminu Wynagradzania.

Informację podała w komunikacie spółka lotnicza.

Porozumienie pozwala na zakończenie trwających w spółce od sześciu lat sporów zbiorowych i wprowadzenie istotnych podwyżek wynagrodzeń dla członków personelu pokładowego oraz pilotów. Zgodnie z ustaleniami stron wzrosną wynagrodzenia zasadnicze oraz zmienne elementy pensji.

"Cieszę się, że dobra wola zarządu i związków zawodowych zwyciężyła. Fakt zawarcia porozumienia to duży i pozytywny krok zarówno dla firmy jak i jej pracowników. Pozwala na wprowadzenie spokoju społecznego i pełną koncentrację na dalszym rozwoju LOT-u, przed którym wiele wyzwań biznesowych i rynkowych"

– mówi Bartosz Piechota, członek zarządu PLL LOT oddelegowany z Rady Nadzorczej do spraw społecznych.

Podpisanie wstępnego porozumienia potwierdził przedstawiciel strony związkowej Piotr Szumlewicz. Dodał, że zakłada ono podwyżkę tzw. części stałej wynagrodzenia personelu pokładowego o ok. 1000 zł.

LOT jest częścią Polskiej Grupy Lotniczej, gdzie 100 proc. udziałów ma Skarb Państwa. Nadzór nad PGL sprawuje Prezes Rady Ministrów.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl