Tak to załatwia Orban. Równa z ziemią swoich politycznych przeciwników

/ Zrzut ekranu z youtube.com

  

Parlament Węgier przyjął poprawki do ordynacji wyborczej, dotyczące m.in. zwrotu państwowego wsparcia finansowego na kampanię. Jedna z najważniejszych poprawek stanowi, że w przyszłości nie tylko szef partii, ale także jej kandydaci będą odpowiadać za zwrot państwowych środków na kampanię, jeśli partia nie osiągnie wymaganego progu.

Partia, która nie rozliczy się ze wsparcia finansowego na poprzednie wybory, nie będzie też mogła ubiegać się o wsparcie na następne głosowanie.

Według węgierskiej ordynacji wyborczej partie, które nie osiągnęły w wyborach 1 proc. głosów, muszą zwrócić wykorzystane środki przyznawane partiom na kampanię z budżetu państwa (jej wysokość jest zależna od liczby kandydatów startujących w wyborach).

Inne zmiany dotyczą ułatwienia glosowania listownego na listy partyjne, do którego uprawnieni są obywatele węgierscy z państw ościennych, zarejestrowani w Narodowym Biurze Wyborczym. Zgodnie z nowymi przepisani list z głosem wyborczym można wysłać pocztą, dostarczyć osobiście lub oddać komuś do przekazania organom wyborczym.

Określono też wcześniejszy termin zgłaszania kandydatów i list partyjnych (na odpowiednio 37. i 36. dzień przed wyborami), uzasadniając to chęcią ułatwienia głosowania listownego.

W jednym z nowych zapisów wprowadzono ponadto odpowiedzialność przewodniczącego lokalnej komisji wyborczej za powstanie w dniu głosowania długich kolejek przed lokalem. W ostatnich wyborach parlamentarnych 8 kwietnia znacznie przedłużono głosowanie w kilku lokalach wyborczych z powodu powstałych kolejek.

Węgierska Partia Socjalistyczna oceniła, że poprawki służą interesom koalicji rządzącej. Według niej nierealistycznie ułatwiają głosowanie listowne Węgrom z państw ościennych, których ogromna większość głosuje na rządzący Fidesz. Socjaliści wyrzucili też koalicji rządzącej, że nie zakazano państwu i samorządom oraz należącym do nich spółkom umieszczania płatnych ogłoszeń wyborczych.

Odnosząc się do tych zarzutów, Fidesz w komunikacie uznał za żałosne, że socjaliści od lat winią innych za własne klęski i nieudolność.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

„Warto ponownie powierzyć stery Zjednoczonej Prawicy”

Jarosław Gowin / TVP Info/print screen

  

-Koncentrujemy się na przekonaniu Polaków, że stery rządów warto ponownie powierzyć Zjednoczonej Prawicy – powiedział prezes Porozumienia, wicepremier Jarosław Gowin na konferencji prasowej w Kaliszu.

"Sondaże są dla nas bardzo pomyślne, ale zdajemy sobie sprawę z tego, że opozycja każdego dnia będzie robiła to, co my robimy, czyli przekonywała Polaków, że warto dokonać zmian"

– powiedział Gowin w Kaliszu. Jak dodał, przesądzone jest tylko jedno – "że PiS wraz z Porozumieniem i Solidarną Polską wspólnie uzyska najlepszy wynik, ale nie wiadomo, czy to wystarczy do stworzenia rządu". "To będzie zależało od aktywności naszych kandydatów i mobilizacji naszych wyborców" – podkreślił.

Gowin zaprezentował na konferencji kandydatów z partii Porozumienie w jesiennych wyborach do parlamentu z list Prawa i Sprawiedliwości w okręgu kaliskim.

O reelekcję do Senatu będzie ubiegał się Andrzej Wojtyła – lekarz i doktor habilitowany nauk medycznych.

"Profesora Andrzeja Wojtyły nikomu w Kaliszu i Wielkopolsce przedstawiać nie trzeba. To osoba o ogromnym doświadczeniu i dorobku zawodowym, także ogromnym dorobku i doświadczeniu politycznym. Pan senator pełni funkcję rektora Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Kaliszu. Wśród jego doświadczeń zawodowych szczególnie ważne jest to, że pełnił funkcję w ministerstwie zdrowia. Tematyka służby zdrowia i ochrona zdrowia Polaków, to jest jeden z najważniejszych tematów nie tylko tej kampanii wyborczej, to będzie jedno z najważniejszych zadań dla przyszłego rządu"

- powiedział wicepremier.

Wojtyła powiedział, że od początku kadencji kładł nacisk na to, "abyśmy spełnili wymogi formalne do powstania Akademii Kaliskiej". "Udało nam się zdobyć prawo do doktoryzowania nauk o zdrowiu. Mamy drugi wniosek złożony do Centralnej Komisji ds. Stopni i Tytułów w zakresie bezpieczeństwa wewnętrznego. Myślę, że ten wniosek będzie zaakceptowany" – zaznaczył Wojtyła.

Gowin poinformował, że procedura tworzenia Akademii Kaliskiej na bazie istniejącej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej jest na ukończeniu. Informacja o jej utworzeniu powinna być ogłoszona 4 października, w 20. rocznicę powstania PWSZ.

Do Sejmu z listy Prawa i Sprawiedliwości w okręgu kaliskim kandydować będzie Romuald Michniewicz, wykładowca PWSZ, doktor nauk o kulturze fizycznej, założyciel i wieloletni wiceprezes Stowarzyszenia Activita.

"Pan doktor jest wykładowcą PWSZ, trenerem sportowym, wychowawcą młodzieży i autorytetem dla swoich wychowanków. Miałem przyjemność rozmawiać z tymi młodymi ludźmi i wierzę, że postawa życiowa Romualda Michniewicza skłoni wielu mieszkańców Kalisza i okręgu kaliskiego do oddania głosu na kandydata z pozycji dziewiątej"

– mówił Gowin.

Michniewicz wyraził nadzieję, że Gowin pomoże "w realizacji celów, które będą ważne dla Polski, dla Kalisza i naszego regionu".

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl