Włosi odcinają się od Grupy Wyszehradzkiej

Włoski rząd nie chce zawrzeć sojuszu z Grupą Wyszehradzką - oświadczył wiceszef MSZ Manlio Di Stefano w wywiadzie dla dziennika \"Corriere della Sera\". Jego zdaniem kraje V4 nie działają na rzecz \"zjednoczonej i solidarnej\" Europy.

twitter.com/screenshot/@ManlioDS

W rozmowie z włoską gazetą Di Stefano, który wywodzi się z Ruchu Pięciu Gwiazd, stwierdził, że również jego koalicjant, czyli prawicowa Liga, "nigdy nie deklarowała, że chce sojuszu z Grupą Wyszehradzką". "Nie ma żadnego nowego stanowiska rządu" w tej sprawie - dodał wiceminister.

Nasz premier (Giuseppe) Conte porusza się w zupełnie innym nurcie, czyli tradycyjnych sojuszy europejskich, ale pracując nad tym, by zmienić to, co w UE nie działa

- wyjaśnił Di Stefano.

Wyraził opinię, że nie ma żadnej "zgody" z czterema krajami Europy Środkowej, bo - jak ocenił - ich wizja polityczna "bardzo różni się od naszej".

My wierzymy, pracujemy, angażujemy się na rzecz zjednoczonej i solidarnej Europy, by funkcjonowała i wzrastała razem. Oni nie robią tego samego

- ocenił włoski polityk.

Zdaniem wiceministra Włochy uzyskują "ważne rezultaty" w kwestiach migracji. Jak zauważył, wskazuje na to realizowana zasada dzielenia się obowiązkami przyjmowania migrantów.

Odnosząc się do sprzeciwu rządu w Pradze wobec przyjęcia części migrantów z grupy 450 przybyłych na wody koło Sycylii, Di Stefano powiedział:

Premier Czech Andrej Babisz, który otrzymał tak jak wszyscy inni premierzy z UE list Conte z prośbą o współpracę, być może nie zrozumiał jeszcze, co to znaczy należeć do Unii.

- oświadczył.

Nie wybiera się tego, co się chce. Są prawa, z których wszyscy korzystają, jak właśnie kraje Grupy Wyszehradzkiej, które otrzymują więcej wypłat niż wpłacają; są też obowiązki, które wszyscy muszą szanować

- oświadczył wiceszef MSZ Włoch. 

 Źródło: niezalezna.pl, pap

 

#Grupa Wyszehradzka #Unia Europejska #Grupa V4 #Włochy #Manlio Di Stefano

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo