Cywilizacjoniści od Jana Sobieskiego

  

Profesor Daniel Pipes, który będąc w Warszawie, ostatnio udzielił wywiadu „Codziennej” i „Gazecie Polskiej”, przedstawia Polskę w amerykańskiej prasie jako przedmurze chrześcijaństwa – dosłownie jak z obrazów Brandta czy Matejki – przypominając odsiecz wiedeńską („Washington Times”) i wolę rechrystianizacji Europy.

Na oskarżenia o ksenofobię prof. Pipes odpowiada, że w głowie ma nie nacjonalizm, ale cywilizacjonizm, i chwali Polaków za antyimigrancką i w tej sprawie antyunijną postawę. To ciekawe, że w Europie, która przypomina sobie swoje winy z XIX i XX w. (kolonializm, wojny światowe) i chce za nie płacić bezgranicznym otwarciem na muzułmanów, Ameryka potrafi sięgnąć w historię jeszcze głębiej i przypomnieć własne zasługi z XVII w. Choć więc zmieniają się państwa i narody, a nasi przodkowie nie uwierzyliby kiedyś, że dzisiejsze sojusze są możliwe (np. francusko-niemiecki), to niezmienne pozostają obszary cywilizacji i pola walki między nimi. Bliżej nam być może do Jana Sobieskiego niż polityków międzywojnia.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Wczytuję komentarze...
Tagi

  

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl