Jak wypoczywać, żeby naprawdę odpocząć?

Każdy powinien zastanowić się, czego dla siebie potrzebuje, co może i przede wszystkim, co chce dla siebie zrobić – mówi Joanna Paszkowska-Rogacz z Instytutu Psychologii Uniwersytetu Łódzkiego. Zdaniem ekspertki nie warto rozpoczynać planowania wypoczynku od zastanawiania się, jak wypoczywają inni ludzie, co robią bliscy, czego oczekuje partner czy dzieci. Trzeba zapytać siebie samego, co nam jest potrzebne w tym okresie.

pixabay.com/Ataner007

Dla niektórych - dodała psycholog - może to być aktywny wypoczynek, jeśli np. pracują w biurze.

- Ale być może u wielu osób w dzisiejszych czasach istnieje potrzeba zatrzymania i wyłączenia się na chwilę z takiego bardzo zadaniowego trybu funkcjonowania na co dzień - zaznaczyła Joanna Paszkowska-Rogacz.

Wiele osób przyzwyczajonych do trybu: bardzo aktywna praca, później życie rodzinne, planowanie dodatkowych zajęć dla siebie i dla dzieci, robi to samo w okresach wypoczynku, mając poczucie, że tak należy.

Jej zdaniem przy planowaniu wypoczynku można też przypomnieć sobie, co dawało nam najwięcej przyjemności w dzieciństwie, w młodości i późniejszych latach. Inną strategią może być wypróbowanie czegoś zupełnie nowego, wyjście ze swoich przyzwyczajeń i tzw. strefy komfortu.

- Świat daje nam obecnie tyle możliwości, że można dostarczyć sobie czegoś zupełnie nowego i otworzyć się bardziej na nowe doświadczenia, co będzie również procentowało w innych sferach życia - oceniła Paszkowska-Rogacz.

Zdaniem ekspertki warto koncentrować uwagę na różnych drobnych aspektach wypoczynku - na przyjemności picia kawy rano, na delektowaniu się jej smakiem, zapachem; na obserwacji morskich fal.

- Być może urlop to jest dobry czas na zatrzymanie i na sprawdzenie nie tylko jak ja się czuję od strony psychicznej, ale też fizycznej, co się dzieje z moim ciałem, kiedy leżę na plaży, jakie są doznania, gdzie są napięcia, a gdzie jest rozluźnienie. Bo to też może być jakaś wskazówka, czego nasz organizm - jako całość - potrzebuje na co dzień. I też obserwowanie, jak to się zmienia w trakcie urlopu - podkreśliła ekspertka z Instytutu Psychologii UŁ.

Jej zdaniem, warto też, żeby czas na odpoczynek znaleźć regularnie w ciągu całego roku.

- O każdej porze roku nasz organizm potrzebuje odpoczynku i raz na rok może to być zdecydowanie za mało - podkreśliła Joanna Paszkowska-Rogacz.

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

 

#wakacje #urlop #wypoczynek

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo