„Republika Czeska wielokrotnie podkreślała, że tekst (Paktu) musi w sposób wystarczający rozwiązywać problemy nielegalnej migracji, szczególnie kwestie powrotu uchodźców do ich krajów pochodzenia, walki z przemytnikami (ludzi) i problemy, które do nielegalnej migracji prowadzą. Rząd Republiki Czeskiej nie może i nie będzie wyrażać zgody na nielegalną migrację” – oświadczył resort dyplomacji.

MSZ zaznaczyło, że poszczególne kraje przedstawią swoje stanowisko w sprawie treści Paktu na konferencji, która odbędzie się w grudniu. O tym, czy Republika Czeska przyłączy się do tego projektu, zdecydują rokowania – dodał resort.

Zastrzeżenia do projektu mają też Węgry. Szef dyplomacji tego kraju Peter Szijjarto w rozmowie z agencją MTI powiedział w piątek, że Węgry rozważą wycofanie się z porozumienia uzgodnionego przez kraje ONZ. Według ministra plan Paktu jest „kompletnie sprzeczny ze zdrowym rozsądkiem, interesami Węgier oraz intencją przywrócenia europejskiego bezpieczeństwa” i „w absurdalny sposób chce stymulować procesy migracyjne”.

Państwa członkowskie ONZ, poza USA, zaakceptowały w piątek plan zawarcia Światowego Paktu w sprawie Migracji. Negocjacje w sprawie tej umowy trwały 18 miesięcy. Pakt zostanie formalnie zatwierdzony podczas międzynarodowej konferencji, która ma się odbyć w Maroku w połowie grudnia.

Dokument stanowi katalog środków, które mają pomóc krajom członkowskim ONZ w poradzeniu sobie z napływem imigrantów. Są to m.in. międzynarodowa koordynacja przepływu informacji, pomoc w integrowaniu społecznym przybyszów i wymiana doświadczeń.