Czy Czesi przekonają się do polskiej żywności?

/ Daria-Yakovleva; pixabay.com / Creative Commons CC0

  

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa i Związek Zawodowy Rolników „Ojczyzna” przeprowadziły kampanię, która ma zachęcić Czechów do kupowania polskiej żywności.

W ostatnich latach dosyć często w czeskich mediach pojawiały się artykuły, które dyskredytowały polską żywność. Podważano jakość polskich produktów a producentów oskarżano m. in. o dumping cenowy. Przeciwko prowadzeniu negatywnych kampanii protestowały polskie władze i organizacje producenckie. Poprawie wizerunku polskich producentów służą też kampanie promocyjne polskiej żywności. Ostatnia taka kampania  realizowana przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa i ZZR „Ojczyzna” odróżnia się od poprzednich akcji, gdyż została zaadresowana do młodego pokolenia, które bardziej ceni media społecznościowe niż tradycyjne środki przekazu. Do Warszawy zaproszono grupę czeskich blogerów i celebrytów młodego pokolenia. Goście z Czech  uczestniczyli w warsztatach kulinarnych, poznawali tradycyjne polskie potrawy. Poza tym młodzi Czesi mogli przekonać się, że  dobrej jakości  polska żywność może  być świetną bazą do dań innych kuchni.


Tak prowadzona kampania szybko przyniosła efekty. Zdenek Piskula, zwycięzca czeskiej edycji „Tańca z Gwiazdami” i ulubiony aktor młodego pokolenia, który po pobycie w Warszawie pojechał do Rzymu, na swoim Instagramie stwierdził, że polska kuchni to godny konkurent dla włoskich przysmaków.

- Od pierogów po chłodniki – polska kuchnia niezwykle mi smakowała. Wszystko co jadłem było robione ze składników najlepszej jakości, co może być zaskoczeniem dla wielu Czechów, którzy kojarzą polską żywność głównie z niską ceną. Różnorodność potraw i niezwykła świeżość jedzenia to coś zaskakującego. W Pradze życie kulinarne wydaje się nudne w porównaniu z Warszawą – stwierdził  Piskula.

Oprócz celebrytów i blogerów  Warszawę i „zagłębie jabłkowe” na Mazowszu odwiedzili czescy dziennikarze, którzy m. in.  mieli możliwość poznania warunków uprawy płodów rolnych przez polskich rolników. Efektem kampanii  są liczne publikacje medialne, również w mediach niezbyt przychylnych Polsce, np. w Ludovych Novinach, najbardziej opiniotwórczym dzienniku w Czechach. W mediach społecznościowych posty zaproszonych Czechów obejrzano ponad 4 mln razy. A o zainteresowaniu polską kuchnią świadczą tłumy przy  polskim stanowisku  podczas  czerwcowego pikniku kulinarnego w parku Grebovka  w Pradze.
 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie

Tagi

Wczytuję komentarze...

PiS: To ratunek dla maturzystów!

/ Engin Akyurt

  

Nowelizacja prawa oświatowego to kwestia ratowania maturzystów; zawieszenie strajku nauczycieli pozwala mieć nadzieję, że nie będzie tu złej woli, ale trzeba się zabezpieczyć - mówili w czwartek podczas debaty senatorowie PiS.

Senat w czwartek wieczorem zajmuje się uchwaloną po południu przez Sejm dotyczącą matur nowelizacją prawa oświatowego. Zgodnie z nią, jeśli rada pedagogiczna nie przeprowadzi klasyfikacji i promocji, zrobi to dyrektor lub nauczyciel wyznaczony przez organ prowadzący.

Tuż przed północą senatorowie zakończyli debatę nad tym punktem. Ok. godz. 0.30 planowane są głosowania.

Konstanty Radziwiłł (PiS) mówił podczas debaty, że przyjęcie nowelizacji "jest po prostu kwestią ratowania tych dzieciaków". "Musimy to zrobić w bardzo prosty sposób. Zawieszenie strajku przez nauczycieli pozwala mieć nadzieję, że nie będzie złej woli, ale żeby się zabezpieczyć, trzeba tę ustawę poprzeć" - mówił.

Inny z senatorów PiS, Robert Gaweł podkreślał, że szkoła nie powinna być miejscem konfrontacji politycznej. Jak ocenił, strajk nauczycieli pokazał, że jest inaczej. Przekonywał, że obecnie potrzebna jest poprawa jakości nauczycieli i ich pracy, a nie angażowanie sprawy edukacji w politykę. "Proszę z tej trybuny, byśmy trochę się opamiętali w tej polityce" - mówił.

Aleksander Bobko ocenił, że nowelizacja "jest dość smutna, podobnie jak to, co się dzieje wokół edukacji". Wyraził nadzieję, że matury odbędą się w sposób normalny, jak ocenił, "potrzebny jest element spokoju", a ustawa ma go zapewnić. Senator mówił, że tryb pracy nad nowelizacją go smuci, ale - jak przekonywał - "smutniejszy jest stan edukacji, wciągniętej do polityki, która jest bezwzględna". Zdaniem senatora, odpowiedzialność za to ponosi w dużej mierze opozycja. "To jest fatalne, to jest okropne" - ocenił Bobko.

Według niego reforma edukacji, przeprowadzona przez PiS "była próbą, może niezbyt udaną, ale uczciwą w zamiarach i w intencjach, wyciągnięcia polskiej szkoły z zapaści". 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl