Koniec pobłażania dla stadionowych chuliganów

/ pixabay.com /Creative Commons CC0/kxrz

  

W najbliższym czasie zostaną przedstawione propozycje i rekomendacje zmian przepisów dot. bezpieczeństwa na stadionach - poinformowało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Przyjęcie nowych regulacji resort zapowiedział w maju po zajściach na meczu Lech - Legia.

MSWiA w odpowiedzi na pytania PAP przypomniało, że przy Radzie Bezpieczeństwa Imprez Sportowych pracuje zespół, "którego zadaniem jest przygotowaniem propozycji zmian w przepisach". "W najbliższym czasie" ma przedstawić propozycje i rekomendacje zmian, które po uzgodnieniu na posiedzeniu RBIS "zostaną przedstawione opinii publicznej" - poinformował resort.

W skład zespołu przygotowującego propozycje wchodzą przedstawiciele ministerstw Spraw Wewnętrznych i Administracji, Sprawiedliwości, Sportu i Turystyki, a także Policji, Państwowej Straży Pożarnej, urzędów wojewódzkich, organizacji i związków sportowych oraz organizacji kibicowskich.

W maju MSWiA zapowiedziało uchwalenie ustaw i inne działania "organizacyjne", które pozwolą efektywniej walczyć ze stadionowymi chuliganami oraz wyposażenie służb w odpowiednie do tego narzędzia. Podkreślano, że rozwiązania te muszą być "efektem konsensusu i porozumienia środowiska sportowego i organów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo publiczne".

Była to odpowiedź na zdarzenia, do których doszło 22 maja podczas spotkania ostatniej kolejki ekstraklasy Lech - Legia. W 77. minucie przy stanie 2:0 dla gości z trybuny zajmowanej przez kibiców poznańskiej drużyny na murawę rzucono race i świece dymne. Sędzia przerwał zawody. Sympatycy Lecha zaczęli napierać na ogrodzenie i po chwili kilkudziesięciu z nich pojawiło się na boisku. Do akcji wkroczyło około 200 policjantów, którzy przegonili chuliganów z powrotem do sektora i opanowali sytuację. Według przepisów, za wdzieranie się na teren, na którym rozgrywane są zawody sportowe, grozi trzyletnie więzienie.

Wojewoda wielkopolski i delegat PZPN podjęli jednak decyzję o zakończeniu imprezy masowej. Komisja Ligi Ekstraklasy SA przyznała gościom walkower 3:0.

Po tych zdarzeniach na wniosek szefa MSWiA Joachima Brudzińskiego w trybie pilnym zwołano posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Imprez Sportowych. Wiceminister Jarosław Zieliński, który przewodniczył posiedzeniu Rady, poinformował potem, że wszyscy "zgodnie stwierdzili, iż nie może być pobłażania dla stadionowych chuliganów". "Musimy jednak działać tak, by prawdziwi kibice nie zostali pokrzywdzeni" - napisał Zieliński na Twitterze.

Według terminarza zamieszczonego na stronie internetowej spółki Ekstraklasa SA, nowy sezon ligowy rozpocznie się 20 lipca

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, pap

Tagi

Wczytuję komentarze...

Tokarczuk rozpływa się w zachwytach nad Szwecją. „Bogactwo, potencjał” - to o imigrantach

Olga Tokarczuk / By Harald Krichel - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=83206656

  

Wiemy już, że Olga Tokarczuk nie zamierza przedstawiać w Szwecji swojego kraju z jak najlepszej strony. Zamiast tego mówi o tym, że polski rząd nie jest otwarty i jak bardzo jej wstyd. Teraz w rozmowie z RMF FM noblistka zdradziła, co tak bardzo zachwyciło ją w Szwecji. Okazuje się, że... imigranci. - Pomyślałam, jakie to bogactwo sobie Szwecja przygarnęła wraz z imigrantami. Jaki to jest potencjał różnych sposobów myślenia, wrażliwości, puli genetycznej - mówiła Tokarczuk.

Laureatka literackiego Nobla Olga Tokarczuk odwiedziła dziś uczniów w imigranckiej dzielnicy Sztokholmu Rinkeby - to właśnie tam dochodzi często do strzelanin czy podpaleń samochodów. W lokalnej bibliotece pisarka wysłuchała programu artystycznego, na pamiątkę otrzymała obraz ze swoim wizerunkiem. Mówiła też o Polsce i o rządzie, który - według niej - "nie jest otwarty".

[polecam:https://niezalezna.pl/301555-co-tokarczuk-opowiada-dzieciom-w-szwecji-jestem-zawstydzona-polski-rzad-nie-jest-otwarty]

W rozmowie dla radia RMF FM po spotkaniu Tokarczuk kontynuowała swoje narzekanie na Polskę.

- Było cudownie, bardzo się wzruszyłam. I naprawdę, patrząc na te dzieci - kolorowe, w różnych ubraniach, witające mnie w różnych swoich językach - pomyślałam, jakie to bogactwo sobie Szwecja przygarnęła wraz z imigrantami. Jaki to jest potencjał różnych sposobów myślenia, wrażliwości, puli genetycznej

- mówiła noblistka.

- Zawsze w takich momentach jest mi po prostu wstyd za ten straszny 2014 rok, kiedy Polska nie przyjęła imigrantów. Nigdy nie potrafię tego zrozumieć

- dodała.

Ponadto Olga Tokarczuk została zapytana o słowa, kiedy stwierdziła, że "jest frakiem", czyli sobą "lekko przesuniętą od normy".

- Wydaje mi się, że zawsze, jak różnimy się nieco od takiej średniej, to jest dobrze - szczególnie, kiedy wykonuje się zawód twórczy, artystyczny. W ogóle dobrze jest nie myśleć tak, jak wszyscy myślą, nie patrzeć tak, jak wszyscy patrzą

- stwierdziła noblistka.

Wczoraj z kolei szef kancelarii premiera Michał Dworczyk poinformował, że premier Mateusz Morawiecki zaprosi Olgę Tokarczuk, by osobiście pogratulować jej sukcesu. Okazuje się, ze może być z tym problem, bo noblistka nie chce być "chodzącą laureatką".

[polecam:https://niezalezna.pl/301314-premier-zaprosi-olge-tokarczuk-i-zlozy-jej-osobiste-gratulacje-nobel-to-radosc-dla-wszystkich-polakow]

- Nie chciałabym się zamienić w taką chodzącą laureatkę: witania się, celebrowania, uściski rąk i tak dalej. Myślę, że to by było zabijające mnie jako pisarkę i w ogóle człowieka. Więc spokojnie - powiedziała.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: rmf24.pl, niezalezna.pl,


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl