Oficjalny koniec misji w Kuwejcie

/ mat arch. MON / twitter.com/mon_pl

  

W 32. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Łasku odbyła się ceremonia powitania żołnierzy służących w składzie IV zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego OIR w Kuwejcie.

Wśród licznie zaproszonych gości na uroczystości byli m.in.: Szef Sztabu Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych gen. bryg. Tomasz Piotrowski, Dowódca Centrum Operacji Powietrznych Dowództwa Operacyjnego RSZ gen. bryg. pil. Dariusz Malinowski, dowódca 2. SLT gen. pil. Jacek Pszczoła, dowódca 9. Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Paweł Wiktorowicz a także przedstawiciele służb mundurowych, władze lokalne oraz rodziny żołnierzy - czytamy na oficjalnym portalu 32. BLoT.

Wasza służba przyczyniła się nie tylko do pokonania groźnego wroga, jakim było tzw. Państwo Islamskie, ale również do znacznej poprawy bezpieczeństwa w ciągle niestabilnym regionie - powiedział do przybyłych żołnierzy dowódca 32. Bazy płk pil. Tomasz Jatczak.

Następnie szef sekcji personalnej mjr Kowalczyk odczytał rozkaz Szefa Sztabu Generalnego WP o odwołaniu żołnierzy z wykonywania zadań w ramach PKW. Odbył się także akt przekazania przez dowódcę PKW OIR Kuwejt, ppłk pil. Przemysława Struja flagi narodowej pod którą służyli polscy żołnierze - czytamy. 

Po przemówieniu nastąpiło podpisanie dokumentu, przekazującego pododdział PKW w podporządkowanie Dowódcy Generalnemu Sił Zbrojnych.

Zasadnicza część kontyngentu rozpoznawczego tworzyła komponent powietrzny, realizujący zadania rozpoznawcze na potrzeby wsparcia operacji Inherent Resolve przeciwko tzw. Państwu Islamskiemu (IS). 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: 32. BLoT.
Tagi

Wczytuję komentarze...

Czego życzy prezes NIK swojemu następcy?

/ Piotr Drabik from Poland [CC BY 2.0 (https://creativecommons.org/licenses/by/2.0)]

  

- Mojemu następcy wypada życzyć, aby NIK dalej był dla obywateli synonimem rzetelnej, wiarygodnej, niepolitycznej, uczciwej informacji i gwarancją bezstronnej kontroli wydatków budżetowych instytucji publicznych - mówił prezes NIK Krzysztof Kwiatkowski podczas zorganizowanych w Krakowie obchodów 100-lecia Izby.

Kwiatkowski mówił, że kończy się jego 6-letnia kadencja prezesa Najwyższej Izby Kontroli.

"Co pół roku CBOS ocenia pracę każdej instytucji publicznej. Jest dla mnie satysfakcją, że kiedy 6 lat temu przychodziłem do NIK, wtedy jedna trzecia obywateli deklarowała swoje zaufanie do pracy Izby, dzisiaj jest to prawie 50 proc. Tylko 13 proc. jest sceptycznych, a nad pozostałymi ponad trzydziestoma musimy popracować, żeby mogli wyrobić sobie pogląd. Ale dzisiaj NIK jest jedną z najlepiej ocenianych instytucji publicznych w kraju. To państwa zasługa"

– mówił Kwiatkowski.

Dodał, że miarą tego, jak ceniony jest NIK, jest fakt, że Izba wygrywa międzynarodowe konkursy na audyt różnych instytucji np. CERNu, Rady Europy czy Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD).

Wśród najważniejszych kontroli prowadzonych i koordynowanych przez krakowską delegaturę NIK Kwiatkowski wymienił: kontrolę żywienia i utrzymania czystości w szpitalach klinicznych, która - jak mówił - dowiodła niskiej jakości tych usług oraz kontrolę ochrony przeciwpowodziowej w województwach małopolskim i świętokrzyskim, i kontrolę dotyczącą pomocy dla przedsiębiorców dotkniętych skutkami powodzi. "To w tych kontrolach Izba zwróciła uwagę na niedostateczne przygotowanie do ochrony przed powodzią i na olbrzymie koszty związane z usuwaniem skutków" – powiedział Kwiatkowski.

Dodał, że krakowska delegatura NIK kontrolowała także organizację systemu szczepień w Polsce. "W opublikowanym raporcie znalazła się odpowiedź, jakie są wady systemu finansowania szczepień, ale wtedy też po raz pierwszy delegatura wskazała na problem ze skuteczną egzekucją obowiązkowych szczepień, których liczba zauważalnie spada, szczególnie w ośrodkach miejskich" – powiedział Kwiatkowski.

Prezes NIK wskazał, że krakowska delegatura prowadziła kilka kontroli dotyczących ochrony powietrza przed zanieczyszczeniami. "Nie waham się powiedzieć, że były to najważniejsze kontrole w ciągu 6 lat mojej pracy w NIK" - zaznaczył.

Podkreślił, że NIK przygląda się, czy rzeczywiście są podejmowane działania i zapewnione środki finansowe na walkę ze smogiem. 

Kwiatkowski mówił, że krakowska NIK koordynowała także kontrolę dotyczącą walki ze smogiem w 14 krajach europejskich. 

Podczas uroczystości w Urzędzie Miasta Krakowa prezes NIK wręczył pracownikom NIK przyznane przez prezydenta Andrzeja Dudy Medale Stulecia Odzyskanej Niepodległości. Otrzymali je Katarzyna Bielańska, Marcin Kopeć i emerytowana Czesława Kowalówka.

W rozmowie z dziennikarzami Kwiatkowski mówił, że NIK przeprowadza rocznie kilkaset kontroli, w tym ponad 100 budżetowych w ministerstwach, urzędach centralnych i wybranych urzędach w województwach.

7 lutego 1919 r. naczelnik państwa Józef Piłsudski podpisał dekret o powołaniu Najwyższej Izby Kontroli Państwa. Obecnie NIK działa w oparciu o ustawę z 23 grudnia 1994 r. Izba jest naczelnym organem kontroli państwowej, podlega Sejmowi, a prezes NIK powoływany jest, za zgodą Senatu, przez Sejm na 6-letnią kadencję.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl