Obajtek kontra „Newsweek” - 1:0

/ Marcin Pegaz/Gazeta Polska

Piotr Nisztor

Dziennikarz śledczy „Gazety Polskiej i „Gazety Polskiej Codziennie”. W Telewizji Republika jest gospodarzem programu „Rozmowa ściśle jawna”.

Kontakt z autorem

  

Jak dowiedział się portal niezalezna.pl, Sąd Apelacyjny uwzględnił zarzut naruszenia dóbr osobistych Daniela Obajtka w artykule newsweek.pl. ”W ocenie Sądu Apelacyjnego analiza artykułu pt. „Człowiek z granulatu” prowadzi do wniosku, że roszczenie o zaniechanie naruszeń dóbr osobistych powoda poprzez usunięcie tego materiału z sieci Internet zostało uprawdopodobnione” - wynika z uzasadnienia.

Z naszych ustaleń wynika, że Sąd Apelacyjny uwzględnił zarzut naruszenia art. 130 § 1 i 2 k.p.c. I postanowił:


„Zmienić zaskarżone postanowienie częściowo w punkcie pierwszym w ten sposób, że: 1. zabezpieczyć na czas trwania postępowania roszczenie Daniela Obajtka wobec Ringier Axel Springer Polska spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie o zaniechanie naruszeń jego dóbr osobistych poprzez usunięcie z sieci Internet artykułu pt. „Człowiek z granulatu” autorstwa Wojciecha Cieśli i Jakuba Korusa poprzez nakazanie Ringier Axel Springer Polska spółce z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie opatrzenia tego artykułu, opublikowanego na stronie internetowej www.newsweek.pl oraz w elektronicznym wydaniu tygodnika „Newsweek Polska” na platformie Newsweek Plus, wzmianką - umieszczoną w ramce o grubości 6 pikseli pod tytułem artykułu, napisaną czarną czcionką Times New Roman o wielkości 12 pkt na białym tle - o treści: „Wydawca tygodnika „Newsweek Polska” informuje, że treści zawarte w niniejszym artykule mogą naruszać dobra osobiste Pana Daniela Obajtka. Powyższa wzmianka została zamieszczona w wyniku wykonania postanowienia wydanego w postępowaniu zabezpieczającym, które toczyło się przed Sądem Okręgowym w Warszawie i Sądem Apelacyjnym w Warszawie w sprawie o sygn. akt XXIV Co 21/18”; 2. zakreślić Danielowi Obajtkowi termin 14 dni na wytoczenie powództwa przeciwko Ringier Axel Springer Polska spółce z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie o zaniechanie naruszeń jego dóbr osobistych poprzez usunięcie z sieci Internet artykułu pt. „Człowiek z granulatu” autorstwa Wojciecha Cieśli i Jakuba Korusa ewentualnie poprzez opatrzenie go odpowiednią wzmianką, pod rygorem upadku zabezpieczenia” - czytamy.

W ocenie Sądu Apelacyjnego analiza artykułu pt. „Człowiek z granulatu” prowadzi do wniosku, że roszczenie o zaniechanie naruszeń dóbr osobistych powoda poprzez usunięcie tego materiału z sieci Internet zostało uprawdopodobnione. Uprawnionemu przypisuje się bowiem takie zachowania, które narażają go na utratę zaufania jako osobę pełniącą funkcje publiczne, podaje się również fakty dotyczące jego życia prywatnego niezwiązane z działalnością publiczną. Umorzenie postępowania przygotowawczego, w którym postawiono Danielowi Obajtkowi zarzuty, wyjaśnia się natomiast kolejnymi zmianami prokuratur nadzorujących śledztwo po wygranych przez „Prawo i Sprawiedliwość” wyborach parlamentarnych w 2015 r. Ocena prawdziwości tych zarzutów, dochowania przez autorów artykułu rzetelności dziennikarskiej w zbieraniu materiałów oraz usprawiedliwionego interesu społecznego w ujawnieniu takich faktów będzie przedmiotem oceny sądu w procesie o ochronę dóbr osobistych.

„Z punktu widzenia rozkładu ciężaru dowodu w tym procesie, a przede wszystkim domniemania bezprawności naruszenia dobra osobistego (art. 24 § 1 k.c.) na etapie postępowania zabezpieczającego za wystarczające należy uznać uprawdopodobnienie, że do naruszenia dóbr osobistych doszło” - wynika z uzasadnienia.

W konsekwencji sposób zabezpieczenia wskazany przez Daniela Obajtka, a polegający na nakazaniu obowiązanemu usunięcia spornej publikacji z sieci Internet, w ocenie Sądu Apelacyjnego nadmiernie ogranicza prawo do swobody wypowiedzi, w szczególności, że podjęty w artykule temat dotyczy spraw publicznych, które stanowią przedmiot zainteresowania ogółu społeczeństwa. Z tego względu Sąd Apelacyjny uznał za wystarczające dla ochrony dóbr osobistych uprawnionego opatrzenie spornego materiału prasowego wzmianką wskazującą, że prezentowane w nim treści mogą naruszać dobra osobiste uprawnionego.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Wandale wywrócili krzyże w Kuropatach

/ Andrej Kuźniečyk [CC BY-SA 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)]

  

Nieznani sprawcy przewrócili czternaście drewnianych krzyży w Kuropatach, miejscu kaźni ofiar represji stalinowskich – podało Radio Swaboda. To kolejny akt wandalizmu na tej mińskiej nekropolii.

Jako pierwszy o zniszczeniu drewnianych krzyży, symbolicznie upamiętniających ofiary represji, poinformował opozycjonista Paweł Siewiaryniec, który uczestniczy w akcji przeciwko mieszczącej się przy Kuropatach restauracji „Pojedziemy, pojemy”.

Na terenie lasu w Kuropatach stalinowskie NKWD rozstrzeliwało represjonowanych. Według różnych szacunków w tamtejszych dołach śmierci spoczywa od kilkudziesięciu tysięcy do 250 tys. ofiar, wśród nich są także Polacy. Na terenie uroczyska w ciągu ostatnich 30 lat powstawał ludowy memoriał, złożony z krzyży stawianych przez aktywistów i obywateli. W sumie jest ich tam ponad tysiąc. Dopiero w 2018 r. z inicjatywy władz umieszczono tam pomnik upamiętniający ofiary.

Niedawno na terenie Kuropat wandale zniszczyli tzw. ławkę Clintona (już po raz trzeci). Granitową ławkę przekazał „w darze od narodu amerykańskiego” prezydent Bill Clinton podczas wizyty w 1994 r.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl