Ceremonia została zorganizowana przez West London Synagogue.

To jedyny taki mur (z tablicami) w całej Wielkiej Brytanii. Może być kilka pomników poświęconych niektórym z tych bohaterów, ale tutaj, na tym żydowskim cmentarzu w północnym Londynie postanowiliśmy, że chcemy upamiętnić tych mężczyzn i kobiety, którzy się poświęcili.

– powiedział historyk Robert Lacey.

PolishEmbassyUK/Twitter

W uroczystości wzięli udział m.in. ambasadorowie Polski i Izraela w Wielkiej Brytanii, uratowana z Holokaustu przez metropolitę kijowsko-halickiego Andrzeja Szeptyckiego przyjaciółka Ireny Sendler i działaczka na rzecz zbliżenia polsko-żydowskiego Lili Pohlmann a także uczestnicy Kindertransportu i córka Wintona, Barbara.

PolishEmbassyUK/Twitter

Ambasada RP w Londynie zaznaczyła, że do odsłonięcia tablic doszło w ramach obchodów Roku Ireny Sendler, który „jest okazją do rozpowszechnienia historii życia Sendler i do propagowania wśród Brytyjczyków heroicznych czynów pozostałych 6705 polskich Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata”.

PolishEmbassyUK/Twitter

Irena Sendler, wraz z innymi działaczami polskiej organizacji podziemnej „Żegota”, udzieliła pomocy ok. 2,5 tysiącom Żydom podczas II wojny światowej. Janusz Korczak założył i prowadził w latach 1912-1942 Dom Sierot dla dzieci żydowskich w Warszawie. Był lekarzem i pedagogiem. Pomimo możliwości ratunku zginął wraz z podopiecznymi w komorze gazowej w Treblince w sierpniu 1942 roku.