Wykryć i zneutralizować brudną bombę

/ mat. CSWIiCH / http://cswiich.wp.mil.pl/pl/1_1778.html

  

Przedstawiciele Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych we Wrocławiu wzięli udział w międzynarodowej konferencji Non-Conventional Threat 2018, poświęconej zagrożeniom niekonwencjonalnym, takim jak np. improwizowane ładunki wybuchowe (IED) czy bomby z substancjami chemicznymi i radioaktywnymi. Konferencję zorganizowano w dn. 3-5 lipca w Vught w Holandii.

Łatwy dostęp do różnorodnych informacji i materiałów oprócz bezdyskusyjnych zalet niesie wiele zagrożeń. Jednym z nich jest możliwość budowy improwizowanych urządzeń wybuchowych połączonych ze środkami chemicznymi, biologicznymi i radiologicznymi (CBRN IED). Jest to potencjalny środek walki mogący być użyty przez grupy terrorystyczne lub pojedynczych zamachowców, tzw. samotnych wilków - informuje oficjalny portal CSWIiCH.

W jaki sposób rozpoznać takie urządzenia? Jak przeprowadzić operację ich neutralizacji? Jaki sprzęt jest niezbędny, a jaki pożądany? Jaki system przeciwdziałania jest najbardziej efektywny? Na te pytania starano się odpowiedzieć podczas konferencji NCT 2018, zorganizowanej w Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych w Vught w Holandii.

Wrocławska jednostka reprezentowana była przez trzech oficerów: ppłk. Piotra Tomków, mjr. Artura Marcinkowskiego oraz por. Wojciecha Mellera. Podczas konferencji ppłk Tomków zapoznał jej uczestników z polskim systemem antyterrorystycznym, podkreślając rolę CSWIiCH w zakresie szkolenia sił przeciwdziałających zagrożeniu IED, zarówno w kraju jak i za granicą. Prezentacja obejmowała także zapoznanie z zasadami usuwania przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych. Szczególne zainteresowanie wzbudziło wykorzystanie patroli saperskich do podejmowania przedmiotów pochodzenia wojskowego. Tak duża liczba zaangażowanych sił jest unikalna na terenie Europy - czytamy.

Podczas trzech dni, oprócz części plenarnej, organizowane były praktyczne ćwiczenia grup EOD. Instruktorzy z NCT przygotowali szereg zdarzeń, które były wstępnie analizowane, a potem rozwiązywane przez międzynarodowe grupy z Polski (1. Pułk Saperów i 2. Mazowiecki Pułk Saperów), Niemiec, Włoch, Hiszpanii, Arabii Saudyjskiej i Czech. Przedstawiciele CSWIiCH pełnili rolę koordynatorów działań polskiej grupy, która prowadziła rozpoznanie i neutralizację CBRN IED, m.in. na stacji metra oraz w pomieszczeniach gospodarczych - podaje oficjalny portal wrocławskiego Centrum.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: CSWIiCH
Tagi

Wczytuję komentarze...

Groził zabiciem Donalda Tuska. 48-latek zatrzymany

Donald Tusk / twitter.com/eucopresident

  

Policja zatrzymała dziś 48-letniego mieszkańca Gdańska, podejrzewanego o telefoniczne groźby zamordowania przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska.

"Mężczyzna został zatrzymany w mieszkaniu, w którym przebywał. Na miejscu funkcjonariusze zabezpieczyli dwa telefony komórkowe, z których mogły być wykonane telefony grożące śmiercią Donaldowi Tuskowi" - poinformował asp. sztab. Mariusz Chrzanowski z biura prasowego Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku.

Mężczyzna zadzwonił na numer alarmowy 112 z groźbą zamordowania szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska. Nagraną rozmowę przesłali policjantom pracownicy Wojewódzkiego Centrum Powiadamiania Ratunkowego.

Po odebraniu zgłoszenia policjanci zabezpieczyli zarejestrowaną rozmowę i poinformowali o groźbach prokuraturę. Informacja o zdarzeniu została wysłana również do Sopotu.

"Tam policjanci z komendy sopockiej podejmą czynności w zakresie ochrony pokrzywdzonego"

- informował wcześniej Chrzanowski.

Minister spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński poinformował wczoraj, że policja zatrzymała trzy osoby, które po ataku na Pawła Adamowicza wzywały do "kolejnych morderstw". Zaapelował jednocześnie o rozsądek i odpowiedzialność za słowa.

[polecam:https://niezalezna.pl/254284-policja-zatrzymala-internetowego-hejtera-grozil-prezydentom-wroclawia-i-poznania]

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl